Śledź nas na lub dołącz do naszego

Bitbay to giełda, kantor i kryptowalutowy procesor płatności.

Chcesz kupić kryptowaluty za pieniądze przelane ze swojego konta bankowego? Świetnie trafiłeś.

Artykuł jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Bitcoin za złotówki

Giełdy kryptowalutowe możemy podzielić na te, które pozwalają na handel samymi kryptowalutami (za bitcoina lub ether kupujemy inne kryptowaluty lub tokeny) oraz te, które pozwalają na handel w parach z tradycyjną walutą fiducjarną, jak polski złoty, dolar, euro, funt i inne.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze żadnych kryptowalut, nie możesz zacząć korzystać z największej i najlepszej giełdy na świecie Binance, gdyż nie pozwala ona na wpłacenie pieniędzy z tradycyjnego konta bankowego. Na Binance musisz wpłacić kryptowalutę (np. bitcoin, ether), za którą kupisz inne kryptowaluty. Zyski również wypłaca się w kryptowalutach, a nie w złotówkach lub dolarach bezpośrednio na konto bankowe. Zatem wcześniej musisz skorzystać z usługi zamiany gotówki na kryptowaluty a później kryptowalut na gotówkę. Dlatego właśnie warto skorzystać z usług największej polskiej giełdy kryptowalut Bitbay.

Co to jest Bitbay?

Bitbay jest firmą zarejestrowaną na przyjaznej branży blockchain Malcie. Uciekła tam z Polski przed niejasnym prawem, opresyjnym KNF i wścibskim Urzędem Skarbowym. Jej podstawowym produktem jest giełda kryptowalutowa, na której prowadzony jest handel w parach z PLN, USD, EUR i GBP.

Waluty te można wymieniać w zintegrowanym kantorze walutowym. Sama giełda kryptowalut posiada wersję podstawową i PRO, w języku polskim, angielskim, chińskim i wielu innych.

Po zweryfikowaniu konta, możemy zasilić swoje konto przelewem z tradycyjnego konta w dowolnym banku. Następnie za gotówkę możemy kupić kryptowaluty i przelać je na swój bezpieczny portfel lub na inną giełdę, nieobsługującą waluty tradycyjnej, lecz mającą w swojej ofercie interesujące nas altcoiny, np. Binance.

Jak założyć konto na Bitbay?

1.Wchodzimy na stronę BitBay.net

2. Wybieramy “Zarejestruj się”

3. Podajemy swój bezpieczny adres e-mail i zaznaczamy, że zapoznaliśmy się z regulaminem, wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych w ramach świadczonych usług oraz procedury przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Musimy zaznaczyć trzy pierwsze pola. Czwarte dotyczy udzielenia zgody na wykorzystywanie naszych danych dla celów akcji promocyjnych i reklamowych Bitbay. Na końcu udowadniamy, że nie jesteśmy robotem i klikamy przycisk “Zarejestruj się”.

4. Sprawdzamy naszą poczty e-mail i potwierdzamy rejestrację klikając w link (przycisk “Aktywuj konto”) otrzymany w wiadomości od Bitbay.

5. Podajemy nazwę konta i wymyślamy silne, unikalne hasło, które zabezpieczy nasze konto. Najlepiej, aby składało się ono z liter oraz cyfr oraz znaków specjalnych, takich jak !, @, #, $,% itd. Oprócz tego, wymyślamy i podajemy kod zabezpieczający. Następnie klikamy dalej.

6. W ostatnim kroku podajemy swoje obywatelstwo i domyślną walutę. Klikamy “STWÓRZ KONTO”.

7. Teraz możemy się zalogować do platformy Bitbay, podanym podczas rejestracji adresem e-mail lub loginem, a także hasłem.

8. Login i hasło to wciąż za mało, by chronić nasze środki na koncie przed złodziejami. Najlepszą metodą ochrony konta na giełdzie (i nie tylko) jest uwierzytelnienie obliczanym kryptograficznie kodem. Jest ono bezpieczniejsze, niż jednorazowe hasła otrzymywane SMS-em lub mailem.

Dodatkowa ochrona konta

Jest to punkt nieobowiązkowy, lecz zalecany

  1. Ściągnij na swój smartphone aplikację Google Authenticator (link).
  2. Po zalogowaniu do Bitbay, kliknij na link na czerwonym pasku u góry strony i/lub postępuj zgodnie z tą instrukcją (link).

Ważne! Ustawiając kod dla konta Bitbay w Google Authenticator, koniecznie zapisz kod odzyskiwania. W przypadku awarii telefonu, jego oprogramowania lub usunięcia aplikacji, bez znajomości tego kodu logowanie do konta Bitbay będzie niemożliwe, a ponowna instalacja programu Google Authenticator nic nie da.

Twoje konto jest teraz bezpieczne.

Ostatnią rzeczą, którą musisz zrobić, by móc kupić swojego pierwszego bitocina lub inną kryptowalutę, jest weryfikacja konta.

Zgodnie z prawem międzynarodowym, nie możemy anonimowo handlować w parach z walutą tradycyjną (USD, EUR, PLN). Będziemy mogli wpłacać i wypłacać gotówkę na giełdę Bitbay, a także kupować za nią kryptowaluty dopiero wtedy, gdy zweryfikujemy swoje konto, podając prawdziwe dane i je udowodniając, przestawiając odpowiednie dokumenty. Jest to standardowa procedura przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu (AML) oraz znajomości klienta (KYC).

Weryfikacja konta na BitBay

Klikamy “zweryfikuj konto” na górnym żółtym pasku.

Podajemy wszystkie wymagane dane oraz przesyłamy dokumenty. Aktualny poradnik krok po kroku znajdziesz tutaj.

Po przesłaniu danych, pracownik Bitbay sprawdzi ich poprawność i zweryfikuje Twoje konto. Gdy konto zostanie zweryfikowane, będziesz mógł w pełni z niego korzystać, czyli wykonywać przelewy oraz handlować kryptowalutami.

Jak wpłacić pieniądze na Bitbay?

Na lewym granatowym pasku wybieramy Portfel. Wyszukujemy nasz rachunek w walucie, którą chcemy wpłacić, np. złoty polski czyli PLN.

Po wybraniu danej waluty wybieramy “Wpłata”. W przypadku PLN mamy do dyspozycji przelew bankowy lub wpłatę na poczcie.

Uwaga! Tytuł wykonywanego przelewu musi być dokładnie taki sam jak podany na Bitbay. W przeciwnym razie środki nie zostaną poprawnie zaksięgowane! Co więcej, wpłaty od osób innych niż właściciel konta nie będą akceptowane, zatem musisz wpłacić pieniądze na Bitbay ze swojego własnego konta bankowego, którego dane właściciela są zgodne z Twoimi danymi osobowymi (imię, nazwisko) podanymi przy weryfikacji konta Bitbay.

Po wykonaniu przelewu, w oczekiwaniu na środki, które są księgowane w dni robocze o godzinie 12:00, 16:00 i 18:00, zapoznaj się z wyglądem i funcjami platformy handlowej.

Pomoc i obsługa klienta na Bitbay

Wielkim plusem polskiej giełdy Bitbay jest profesjonalna obsługa klienta.

Jeżeli tylko będziecie mieli z czymś problem, pracownicy Bitbay poprzez wiadomość tekstową lub infolinię czynną codziennie w godz. 8.00-20.00 pomogą Wam w języku polskim.

Polskie numery telefonu do wsparcia klienta Bitbay +48 32 555 0215 lub +48 799 399 290.

Jak czytać wykres zmiany ceny?

W lewym górnym rogu wykresu możemy wybrać wyświetlany zakres czasowy. Do wyboru mamy 1y, czyli 1 rok, 6, 3 albo 1m, czyli miesiąc, 1w czyli 1 tydzień, 3 lub 1d czyli dni albo 6 lub 1h, czyli godzin.

W zależności od tego, jak długi okres zmiany ceny chcemy wyświetlić, automatycznie zmienią się nam tzw. świeczki – oznaczające zmiany ceny. Jaki zakres wyświetla jedna świeczka w danym momencie widać w samym prawym górnym rogu wykresu. Możemy tam go również zmienić.

Na załączonym przykładzie wyświetlony jest wykres dla jednego miesiąca, a każda świeczka odpowiada zmienie ceny jednego dnia. Czerwone świeczki oznaczają dzień, w którym cena na koniec danej doby była niższa niż cena na jej początku. Puste w środku zielone świeczki oznaczają wzrost ceny w danej dobie. Korpus świeczki oznacza różnicę w cenie pomiędzy momentem rozpoczęcia i końcem danej doby. Wystające z góry i/lub dołu knoty informują, jaką maksymalną i minimalną wartość danej doby osiągnęła cena.

Świeczka oznaczona 1 na obrazku odpowiada zmienie ceny bitcoina w ciągu 24 godzin. O godz. 00:00 cena bitcoina wynosiła 30490 zł, o godz. 23:59 wynosiła 28460 zł. Cena w ciągu tej doby spadła, więc świeczka jest czerwona. Krótki knot od góry informuje, że danej doby cena otwarcia nie była ceną najwyższą, czyli kurs danej doby przekroczył nieznacznie 30490 zł za bitcoina. Długi dolny knot informuje nas o tym, że cena zamknięcia doby nie była ceną najniższą. Kurs tej doby minimalnie wyniósł 26560 zł, lecz do końca doby zdążył znacznie odbić.

Zadanie dla Ciebie – jaka historia zmiany ceny kryje się za zieloną świeczką oznaczoną 2?

Jeżeli wykres świecowy Ci nie odpowiada, zawsze możesz go zmienić na zwykły liniowy, klikając na ikonkę dwóch świeczek tuż nad wykresem.

Poniżej wykresu ceny zajdują się słupki oznaczające wielkość wolumenu, czyli jak dużo bitcoinów zostało kupionych i sprzedanych w danym czasie.

Jak kupić bitcoina na BitBay?

Twój przelew już przyszedł i środki są widoczne na Bitbay? Znakomicie! Teraz możesz kupić swoją pierwszą kryptowalutę.

Kupiłbyś bitcoina, ale przecież on kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a Ty masz na koncie tylko kilkaset złotych? Żaden problem! Nie musisz kupować całego bitcoina. Podobnie jak złoty polski dzieli się na grosze, bitcoin dzieli się na satoshi. Wartość bitcoina podaje się do ośmiu miejsc po przecinku, więc możesz kupić część bitcoina dosłownie za złotówkę.

  1. Przechodzimy na stronę “Giełda”
  2. Wybieramy interesującą nas parę walutową. W tym przykładzie będziemy kupować bitcoina za złotówki, więc wybieramy BTC/PLN.
  3. Tutaj widzimy stan naszego konta w obu wybranych walutach. Mamy kilkanaście złotych i zero bitcoinów. Chcemy kupić część bitcoina.
  4. Tutaj widzimy transakcje wykonane w ostatnich minutach przez innych użytkowników giełdy Bitbay dla pary BTC/PLN.
  5. Możemy skorzystać z ofrety sprzedaży bitcoina wystawionej przez innego użytkownika (tzw. ASK). Lista takich ofert jest widoczna w prawej kolumie pod wykresem, z cenami czerwoną czcionką. Wówczas od razu, bez czekania kupimy bitcoina od kogoś, kto chce go sprzedać.
  6. W tym celu wybieramy “Szybka transakcja” i wpisujemy, ile chcemy kupić bitcoina po aktualnej cenie i naciskamy “Kup”.

Gratuluję! Kupiłeś swojego pierwszego bitcoina, a tym samym przestałeś byś noncoinerem i dołączyłeś do rewolucji pieniądza cyfrowego, niekontrolowago przez banksterkę!

Jeżeli jednak chcesz kupić bitcoina taniej, możesz samemu złożyć propozycję oczekującą. Jeżeli cena bitcoina to 30000 zł, a my chcemy kupić go po 29000 zł wystarczy wybrać “Wystaw ofertę”.

Wpisujemy cenę, po jakiej chcemy bitcoina kupić oraz jego ilość. Następnie naciskamy “Kup”.

Nasza oferta trafi na tablicę zleceń oczekujących (BID, lewa kolumna z cenami na zielono). Gdy cena spadnie i znajdzie się osoba chcąca sprzedać bitcoina po 29000 zł, nasze zlecenie zostanie zrealizowane, czyli kupimy bitcoina właśnie za tyle. No chyba, że cena nie spadnie do tego poziomu 🙂

Pole “otrzymasz” informuje nas, ile dokładnie bitcoina trafi na nasz portfel, po odciągnięciu prowizji giełdy Bitbay. Prowizja ta jest wyższa niż w przypadku dużych zagranicznych giełd, jak Binance, ale wciąż jest na tyle mała, że w przypadku pojedycznych transakcji, a nie ciągłego i regularnego handlu, raczej nie ma co się nią przejmować, gdyż zmiany cen bitcoina i innych kryptowalut są dużo większe.

Jak kupić Liska na Bitbay?

Dokładnie tak samo, jak bitcoina. Jedyna różnica jest taka, że zamiast wybrać parę BTC/PLN należy wybrać LSK/PLN. To samo tyczy się wszystkich pozostałych kryptowalut dostępnych na BitBay.

Kupiłem bitcoina i co dalej?

Kupiłeś bitcoina lub inną kryptowalutę? Świetnie. Jednak, jeżeli nie chcesz nią aktywnie handlować na BitBay warto ją wypłacić.

Nawet najbardziej sprawdzona i bezpiecznia giełda nie jest dobrym miejscem na trzymanie kryptowalut na dłuższą metę. Giełdy podatne są na ataki hakerskie. Przechowywane na Twoim koncie kryptowaluty nie posiadasz Ty, ale giełda… Kryptowaluty są Twoje dopiero wtedy, gdy posiadasz do nich klucze prywatne. Z tego powodu kryptowaluty powinno się trzymać na prywatnych portfelach. Do wyboru są portfele mobilne na smartphony, portfele on-line, instalowane jako aplikacje na komputer, a także portfele papierowe i sprzętowe, np. Ledger Nano. Jednak to opowieść na osobny artykuł.

Jak przesłać środki na Binance?

Wiele osób korzysta z Bitbay po to, aby zamienić złotówki ze swojego konta bankowego na kryptowaluty. Kryptowalutami obracają oni jednak na największej na świecie giełdzie altcoinów Binance.

Jeżeli korzystasz z Bitbay po to, aby kupić kryptowalutę, za którą następnie na innej giełdzie kupisz wybranego altcoina, warto od razu za złotówki kupić XRP, Litecoin lub Ethereum. Są to kryptowaluty szybsze od bitcoina, o tańszych przelewach, a za tą ostatnią na wielu giełdach bezpośrednio kupisz altcoiny, gdyż powszechne są pary handlowe z ETH.

Zobacz również: Giełda Binance – przewodnik dla początkującego

Wypłata kryptowalut z Bitbay

Wchodzimy w zakładkę “Portfele” i wybieramy walutę lub kryptowalutę, którą chcemy wypłacić z Bitbay.

Wybieramy “Wypłata” i podajemy kwotę, którą chcemy wypłacić oraz adres potrfela, na który chcemy zrobić przelew.

Gotowe!

Życzę samych świetnych inwestycji!

Artykuł jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters