Śledź nas na lub dołącz do naszego

Altcoin lub alt-coin to z angielskiego alternatywny coin. Tłumacząc bezpośrednio na polski to alternatywna moneta, choć coin i token to pojęcia odnoszące się do jednostek walut wirtualnych, czyli kryptowalut. Zatem w domyśle chodzi nie tyle o monetę, co o kryptowalutę alternatywną wobec bitcoina.

Altcoin to jedno z haseł naszego słownika, który jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Altcoin – definicja, znaczenie słowa

Altcoinem nazywamy każdą kryptowalutę, poza bitcoinem.

Skąd wzięło się takie rozróżnienie? Bitcoin powstał w 2009 roku jako pierwsza kryptowaluta na świecie. Przez pierwsze lata jego istnienia, niewiele osób słyszało o idei Satoshiego Nakamoto oraz o technologii blockchain, która stoi za bitcoinem. Wówczas nie istniała żadna inna waluta wirtualna spełniające dzisiejszą definicję kryptowaluty. Zatem określenie kryptowaluta znaczyła tyle samo co, bitcoin.

Kilka lat później zaczęły powstawać kolejne kryptowaluty, posiadające alternatywne dla bitcoina rozwiązania technologiczne. Za pierwszego altcoina uważa się powstałego w 2011 roku Namecoina. Niedługo po nim powstał słynny Litecoin (LTC), jako ulepszona wersja bitcoina. Obecnie istnieje ponad trzy tysiące altcoinów.

Rozróżnienie altcoin – bitcoin ma zastosowanie także w spekulacji giełdowej. Często cena większości altcoinów zachowuje się podobnie, podczas określonych ruchów ceny bitcoina. Na przykład, gdy cena bitcoina gwałtownie rośnie, ceny altcoinów mogą spadać, z uwagi na przepływ kapitału.

Najpopularniejsze altcoiny

Altcoin to może być kryptowaluta w postaci monety z własnym blockchainem lub może to być token, korzystający z blockchainu innej monety.

Mnożąc liczbę monet w obiegu razy aktualną cenę oblicza się kapitalizację rynkową danej kryptowaluty. Na podstawie tak obliczonego tzw. market capu szereguje się kryptowaluty w swoistym rankingu.

Altcoin, poprzez wzrost lub spadek wyceny rynkowej, może spaść lub awansować w takim rankingu. Rynek kryptowalut jest na tyle dynamicznym, że trudno wskazywać najważniejsze altcoiny. Jednak pewne z nich od wielu lat utrzymują się w ścisłej czołówce pod względem kapitalizacji rynkowej. A są to:

Ethereum (ETH) – blockchain umożliwiający pisanie inteligentnych kontraktów oraz emitowanie własnych tokenów; najczęściej stosowana sieć na potrzeby ICO

XRP (XRP) – dawniej Ripple, choć firma ta odcięła od kontrolowanej przez siebie kryptowaluty zmieniając jej nazwę; system płatności międzybankowych

Litecoin (LTC) – ulepszony bitcoin, działający szybciej, o znacznie niższych kosztach przelewów; bitcoina nazywa się złotem internetu, litecoina srebrem;

Tether (USDT) – stable coin, czyli token w założeniu zawsze kosztujący 1 USD; projekt kontrowersyjny ze względu na jego scentralizowany charakter, brak wiarygodnych audytów pokrycia kryptowaluty w dolary, a także ciągły dodruk USDT;

Monero (XMR) – kryptowaluta zapewniająca anonimowość przy przesyłaniu środków;

Pełną listę altcoinów znajdziecie w naszym rankingu, na Binance Info lub najpopularniejszym CoinMarketCap.

ranking kryptowalut z dnia 8 lipca 2019 roku

 

Zobacz więcej materiałów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

3.9/5 - (26 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters