Śledź nas na lub dołącz do naszego

Kryptowaluty można samodzielnie wykopać, otrzymać za darmo w akcji typu airdrop lub giveaway, kupić od górnika lub znanej osobiście osoby albo od pośrednika typu kantor. Jednak najczęściej kryptowaluty kupuje się na giełdach. Giełda kryptowalut to podstawowe miejsce obrotu nimi. To także tam ustalane są ich ceny.

Artykuł jest fragmentem darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla kazdego!

Giełda kryptowalut – co to jest?

Giełda kryptowalut to platforma handlowa, tradingowa, działająca bez pośredników typu makler. Samodzielnie wystawiamy ofertę sprzedaży / kupna danej kryptowaluty lub możemy skorzystać z oferty kupna / sprzedaży wystawionej przez innego inwestora. W ten sposób giełda łączy tych, którzy chcą dany walor w danej liczbie i cenie sprzedać, z tymi którzy chcą go kupić. Nasze środki trafiają do sprzedającego, a jego kryptowaluty na nasze konto giełdowe.

Giełd kryptowalut, w przeciwieństwie do tradycyjnych giełd, działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Założenie konta na niej jest banalnie proste i przypomina założenie facebooka lub konta e-mail. Każdy, z pozycji domowego fotela, może inwestować w dowolną kryptowalutę, notowaną na dowolnej giełdzie na świecie. W ten sposób zainwestować możemy w singapurski start-up lub amerykański projekt… i to w kilka prostych kliknięć. Zakupione kryptowaluty możemy samodzielnie przelać i sprzedać na dowolnej giełdzie, na której są one notowane, w dowolnym momencie, niezależnie od święta państwowego i godziny w danej strefie czasowej. Jest to rynek globalny, pro-inwestorski. Otwiera on możliwości inwestowania dla zwykłych ludzi, którzy – z uwagi stopień hermetyczności lub wysokość progu wejścia – do tej pory nie inwestowali w tradycyjne akcje lub inne papiery wartościowe.

Giełda kryptowalut – rodzaje

Giełdy kryptowalut możemy podzielić na te, które obsługują waluty tradycyjne, jak dolar, euro, polski złoty, oraz giełdy pozwalające tylko na handel krypto-krypto.

Giełda kryptowalut pierwszego typu działa w zgodzie z międzynarodowymi przepisami odnoście przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Po założeniu konta, wymaga ona weryfikację użytkownika, najczęściej poprzez podanie danych osobowych właściciela konta, przesłanie skanu jego dokumentów, a także wykonanie selfie. Następnie użytkownik takiej giełdy może zrobić przelew bankowy lub skorzystać z karty płatniczej by zasilić swoje konto. Następnie może już zakupić kryptowaluty i handlować na giełdzie. Polecanymi tego typu giełdami są amerykańskie Coinbase, polskie Bitbay lub Coindeal.

Giełda kryptowalut drugiego typu najczęściej pozwala na założenie anonimowego konta. Jednak nie można zasilić go dolarami lub złotówkami. Przelewa się na nie bitcoina, ethereum lub inną kryptowalutę, a następnie za nią kupuje się wybrane inne altcoiny. Handluje się również w parach ze stable coinami, które zastępują dolary (np. TUSD). Polecanymi giełdami tego typu jest Binance oraz Huobi.

Oprócz tego, giełdy kryptowalut dzielimy na CEX oraz DEX. CEX to giełdy scentralizowane, natomiast DEX to giełdy zdecentralizowane

Giełda kryptowalut scentralizowana – CEX

Najpopularniejszymi są giełdy scentralizowane. Dana firma otwiera platformę tradingową. Wpłacamy tam swoje pieniądze fiat i/lub kryptowaluty. Przechowywane są one na portfelach oraz kontach giełdy, co rodzi niebezpieczeństwo dla naszych środków.

Jak pokazują liczne przykłady, giełdy kryptowalut narażone są na liczne ataki hakerów, z których wiele udało się. Środki klientów zostają wyprowadzone. Straty giełdy sięgają nawet kilkuset mln dolarów. Takie ataki mogą doprowadzić giełdę do bankructwa, a skradzione środki mogą nigdy nie zostać zwrócone jej klientom.

Niezależnie od ataku hakerskiego, każda giełda kryptowalut może zbankrutować. Brak wypłacalności giełdy skutkuje również brakiem możliwości zgromadzonych na takiej giełdzie środków. Poza tym, giełda może okazać się oszustwem. Strona www giełdy może pewnego dnia po prostu przestać działać… i tyle widzieliśmy nasze środki. Wszystko to jest możliwe na nieuregulowanym, dzikim rynku kryptowalut.

Oprócz tego, właściciel giełdy może zawiesić nasze konto lub zamrozić środki. Korzystając z takiej giełdy, jesteśmy zdani na łaskę nią zarządzających. Giełda kryptowalut scentralizowana może mieć również problemy techniczne lub problemy z działaniem serwerów w warunkach dużego natężenia działań użytkowników. Zdarza się, że platforma handlowa ma wielogodzinne przerwy w działaniu lub zawiesza się podczas dużych ruchów cen kryptowalut. Ceny będą spadać, a Ty nie będziesz mógł się zalogować do giełdy, ze względu na przeciążenie serwerów.

Giełda kryptowalut typu scentralizowanego ma liczne zalety. Korzystanie z niej jest bardzo wygodne, a obroty duże, co sprzyja płynności handlu i powoduje niskie spready. Nic więc dziwnego, że większość inwestorów obecnie korzysta z tego typu giełd. Tego typu giełd jest też najwięcej i są one największe.

Zatem, korzystając z giełd typu CEX, starajmy się nie trzymać na nich naszych środków (w kryptowalutach i fiatach) w czasie, gdy nie zamierzamy korzystać z danej giełdy. Nasze środki będą dużo bezpieczniejsze jako stable coiny oraz kryptowaluty na naszym własnym portfelu, do którego posiadamy klucze prywatne. Jak zawsze najbardziej polecane są portfele sprzętowe oraz papierowe.

Giełda kryptowalut zdecentralizowana – DEX

Giełda kryptowalut zdecentralizowana oparta jest na technologii blockchain. Jest to najczęściej aplikacja napisana na przystosowanej do tego platformie inteligentnych kontraktów, jak np. Ethereum. Tutaj nie ma instytucji, której należy powierzyć środki. Transakcja odbywa się w sieci blockchain, a nie na platformie przechowywanej na jakimś zależnym od kogoś serwerze. Handlując na takiej giełdzie, wymieniamy się z naszym kontrahentem kryptowalutami. Na przykład kupujemy jakiś token, płacąc ETH. ETH z naszego portfela trafia na portfel naszego kontrahenda, a token z jego portfela na nasz.

Tego typu giełdy funkcjonują od pewnego czasu, lecz wciąż nie zyskały należytego zainteresowania inwestorów.

Przykładami tego typu giełd jest nowa Binance DEX oraz IDEX.

Najlepsze giełdy kryptowalut – opinie

Podobnie jak kryptowaluty, również giełda kryptowalut może być uszeregowana w rankingu. Kryterium takiej klasyfikacji może być liczba par handlowych, typ giełdy lub po prostu wolumen dobowego obrotu.

Niestety, aby się wypromować i zachęcić inwestorów do handlu, giełdy często zakłamują wielkość rejestrowanego obrotu lub manipulują nim przy użyciu botów. Ma to sprawiać wrażenie większej płynności i większego prestiżu danej giełdy.

W ostatnich miesiącach powstają instytucje monitorujące ruch w sieci blockchain oraz rzeczywisty handel na giełdach kryptowalut. Zgodnie z licznymi obserwacjami, do największych giełd kryptowalut należą:

Ranking giełd kryptowalut z dnia 9 lipca 2019 r.

Binance – uważana przez wielu za najlepszą giełdę na świecie; oferuje wiele atrakcyjnych par walutowych, niskie prowizje, bardzo wysoką płynność, atrakcyjny interface i dobrą obsługę klienta; nie wymaga weryfikacji konta; według wolumenu obrotu jest to zdecydowanie największa giełda na świecie;

Jak założyć konto i handlować na Binance? Zobacz nasz obszerny poradnik

Coinbasejedna z najstarszych, w pełni uregulowana amerykańska giełda kryptowalut; zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem wolumenu obrotu; oferuje niewiele altcoinów, ale daje możliwość zakupu bitcoina lub ethereum za euro, w tym umożliwia płatność kartą;

Jak łatwo kupić swojego pierwszego bitcoina na Coinbase i dostać kryptowaluty za darmo? Zobacz nasz poradnik

Upbit – giełda kryptowalut skierowana głównie do inwestorów z Korei Południowej

Bitfinex – giełda kryptowalut związana z stable coinem USDT, mająca problemy z amerykańskim prawem; oskarżana o brak audytów i dodruk tethera, a także problemy z wypłatą środków;

OKEx – dawniej skierowana głównie do chińskich inwestorów; obecnie zarejestrowana w Belize; większość wolumenu jest nabijana sztuczne, brak płynności na rynku altcoinów;

Kraken – odpowiednik Coinbase o nieco mniejszym obrocie;

Liquid – giełd kryptowalut skierowana do graczy z Japonii

HitBTC – posiada w ofercie wiele ciekawych altcoinów, lecz słynie z bardzo wysokich opłat za wypłatę kryptowalut oraz z zamrażanych na wiele tygodni kont użytkowników pod pretekstem konieczności weryfikacji pochodzenia środków

KuCoin – giełda altcoinowa, powstała na podobieństwo Binance; mniejszy obrót niż na Binance, ale wiele ciekawych par kryptowalutowych;

Bitstamp – odpowiednik Coinbase i Kraken

Huobi – stosunkowo duży obrót i wybór altcoinów, przyjazny i profesjonalny interface;

BitBay – znacznie mniejszy wolumen obrotu, niż w przypadku wyżej wymienionej konkurencji, ale to największa giełda oferująca zakup wielu kryptowalut za złotówki, wygodny sposób na wpłatę i wypłatę środków; zobacz w naszym poradniku, jak to zrobić

Na jakiej giełdzie kupić daną kryptowalutę?

Tego typu informację czasem można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej danego projektu kryptowalutowego. Jednak wybór giełd może być duży, warto zatem sprawdzić, jakie mamy opcje i które są dla nas najwygodniejsze.

Wchodzimy na stronę CoinMarketCap i wyszukujemy interesującą nas kryptowalutę.

Przechodzimy do zakładki Markets. Tam znajdziemy informacje, na jakich giełdach i w jakich parach walutowych można kupić daną kryptowalutę. Pary są uszeregowane według wolumenu obrotu za ostatnie 24 godziny. W przypadku mniej znanych giełd należy mieć na uwadze, że te dane mogą być mocno zawyżone.

Gdzie kupić daną kryptowalutę? Lista dostępnych giełd i par walutowych
4.7/5 - (11 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters