Śledź nas na lub dołącz do naszego

Bitcoin wykres liniowy nie wystarcza inwestorom giełdowym. Korzystają oni z wykresów, na których zmiany ceny oznaczają świece (jak poniżej). Jak poprawnie odczytywać taki wykres? Co oznaczają knoty, o czym świadczy korpus? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Wpis jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Bitcoin wykres – aktualny kurs, notowania

Każda większa giełda kryptowalutowa zamieszcza na swoich stronach wykres zmiany ceny. Jednak najczęściej takie wykresy posiadają ograniczone możliwości modyfikacji i analiz. Bitcoin wykres dostępny jest również na portalach indeksujących kryptowaluty, jak CoinMarketCap oraz CoinPaprica. Znajdziemy tam zbiorcze dane ze wszystkich giełd notujących daną kryptowalutę. Niestety, wykresy tam publikowane są bardzo mało czytelne. Lepsze wykresy oferuje Binance Info, jednak tam również nie zachowają się nasze analizy i prognozy. Dlatego warto skorzystać z dedykowanego portalu.

Najpopularniejszym na świecie portalem służącym profesjonalnym inwestorom analizować zmiany cen różnych aktywów jest tradingview. Warto założyć tam darmowe konto, by mieć pod ręką interesujące nas pary walutowe (i notowania innych aktywów), a także by zapisywały się nasze rysunki na wykresach.

W niniejszym poradniku posłużymy się przykładami właśnie z platformy tradingview. To wykres z tej platformy zamieściliśmy na początku tego artykułu.

Interesujący nas wykres wyszukujemy podając skróty oznaczające dane aktywo. W tym wypadku chcemy wyświetlić zmianę ceny bitcoina do stable coina tethera dla giełdy Binance. Wpisujemy skrót bitcoina, czyli BTC oraz waluty, za którą bitcoina się kupuje, czyli w tym wypadku USDT. Ukazuje się nam lista giełd, na których handluje się takiej parze walutowej i których wykresy możemy obejrzeć. My wybieramy wykres z giełdy Binance.

Bitcoin wykres dla par z USDT na tradingview
Jak znaleźć kurs bitcoina, wykres i najnowsze notowania

Bitcoin wykres to świeczki

Długość okresu i rozdzielczość czasowa

Każda świeczka oznacza zmianę ceny w określonym czasie. Z tego powodu, najpierw musimy zdecydować, jak długa seria czasowa nas interesuje i zmienność o jakiej rozdzielczości. W lewym górnym rogu wykresu wybieramy przedział czasowy, jaki ma obejmować jedna świeczka (T lub W – tydzień, D – dzień, 1H – 1 godzina itd. Wykres przybliżamy lub oddalamy kręcąc kółkiem myszy (scrollem) lub pod wykresem wybieramy konkretny przedział czasowy (np. 1 miesiąc, 1R – 1 rok itd.).

Bitcoin wykres - zmiana zakresu świeczek
Bitcoin wykres – zmiana zakresu świeczek

Długie serie czasowe czasem wyświetla się w skali logarytmicznej, klikając w prawym dolnym rogu wykresu “log”. Jeżeli wykres jest zbyt spłaszczony, możemy go rozciągnąć w pionie, klikając na skalę ceny (pionową po prawej) i ją przeciągając. Możemy również skorzystać z automatycznego dostosowania “auto” (obok “log”).

Kupując i sprzedając wiele razy w ciągu dnia bitcoina wykres będzie nas interesował tylko za ostatnie 24 godzin, ale istotna dla nas będzie rozdzielczość kilkuminutowa. Wybierzemy zatem świeczki 5 minut i przybliżymy sobie wykres do ostatniej doby. Inwestując długoterminowo istotne będą dla nas zmiany ceny w ostatnich kilku latach, więc wybierzemy świeczki 1 dzień lub 1 tydzień, gdyż kilkugodzinne wahania kursu nie mają dla nas większego znaczenia. Podejmowanie decyzji inwestycyjnych na podstawie źle dopasowanego wykresu jest częstym błędem początkujących inwestorów. Drobna korekta na świeczkach 5 min może wywołać strach skutkujący emocjonalną sprzedażą ze stratą kryptowalut, które miały być inwestycją na wiele tygodni.

Bitcoin wykres – znaczenie świeczek

Świeczka składa się z korpusu oraz knotów. Korpus wyznaczają ceny otwarcia i zamknięcia danego przedziału czasowego, który świeczka opisuje. Knoty sięgają do najwyższych i najniższych wartości ceny, jakie zostały osiągnięte w tym okresie.

Na przykład. Świeczka 1H opisuje zmianę ceny bitcoina w ciągu jednej godziny. Świeczka powstała przy cenie (otwarcia godziny) 11300$. Po upływie 60 minut cena wynosiła 11400$. Cena wzrosła w danym przedziale czasowym (1 godzina), więc świeczka ma kolor zielony, a jej korpus rozciąga się od 11300 do 11400$.

Bitcoin wykres – przykład świeczki

W ciągu tej godziny cena ulegała licznym zmianom. Najniżej spadła do 11290$. O najniższej cenie informuje nas knot na dole świeczki. Cena zamknięcia (11400$) to nie była najwyższa cena, którą w tej godzinie płacono za bitcoina. Cena sięgała nawet 11432$, co widać po górnym knocie.

Gdy cena otwarcia jest wyższa niż cena zamknięcia danej świeczki, czyli cena w danym okresie spadła, wówczas świeczka ma kolor czerwony.

Pod wykresem domyślnie znajdują się słupki określające wielkość obrotu, który dokonał się na danej świeczce. Słupki mają takie same kolory, jak odpowiadające im świeczki.

Rysowanie na wykresach

Platforma tradingview oferuje liczne narzędzia do analizy wykresów. Najczęściej będziecie korzystać z opcji rysowania. W kolumnie na lewo od wykresu znajdziecie ikonki oznaczające takie narzędzia, jak rysowanie linii, pędzel, dodawanie tekstu, czy miarka. W ten sposób można notować swoje spostrzeżenia oraz zaznaczać istotne poziomy cenowe oraz linie trendu.

Menu tradingview jest ergonomiczne i obsługuje się je dość intuicyjnie. Korzystając z tej platformy szybko zapamiętacie rozmieszczenie wszystkich funkcji.

Zobacz więcej materiałów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

4.5/5 - (15 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters