Śledź nas na lub dołącz do naszego

Blockchain Explorer to aplikacja umożliwiająca przeglądanie zawartości bazy danych typu blockchain. Blockchain jest najczęściej bazą jawną, zatem możemy zobaczyć jakie transakcje właśnie zostały zatwierdzone, jakie oczekują na zatwierdzenie, ile kryptowalut i tokenów jest na którym koncie, a także z jakiego adresu i kiedy zostały tam przysłane.

Artykuł jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Blockchain Explorer Ethereum

Skoro już wiecie, co to jest blockchain explorer, wytłumaczymy teraz, jak z niego korzystać. Najłatwiej będzie pokazać w praktyce, jak Blockchain Explorer działa. Zrobimy to na przykładzie sieci drugiej najważniejszej kryptowaluty, czyli Ethereum (ETH), na której blockchainie opiera się najwięcej tokenów.

Istnieje wiele aplikacji typu blockchain explorer. Naszym zdaniem, jedną z najwygodniejszych jest ETHplorer. Na jej stronie głównej znajduje się wyszukiwarka. Możemy do niej wpisać adres portfela, którego zawartość chcemy sprawdzić, numer transakcji, której przebieg chcemy śledzić lub nazwę tokenu wydanego w sieci ethereum (najczęściej w standardzie ERC20), o którym chcemy się czegoś dowiedzieć. Zaczniemy od tej ostatniej czynności.

W wyszukiwarce wpisujemy Nexo i przechodzimy na stronę pełną informacji o tym tokenie.

Strona informacyjna tokenu Nexo w blockchain explorer

W centrum strony informacyjnej widoczny jest wykres zmiany ceny tokenu.

Na samej górze, poniżej jego nazwy a także w tabelce po lewej stronie, widnieje informacja o numerze kontraktu (Contract), czyli unikalnego identyfikatora danego tokenu w sieci blockchain. Wiele tokenów może mieć taką samą nazwę. Dla bazy danych typu blockchain istotny jest adres kontraktu.

Inwestorowi przydaje się on, gdy chce przelać dany token z lub na swój portfel, a domyślnie ten token nie jest w bazie portfela. Wówczas musi samodzielnie podać informacje o symbolu tokena (w tym wypadku NEXO), jego adres kontraktu oraz liczba miejsc po przecinku, na które się dzieli (Decimals w tabeli po prawej stronie).

Inne ciekawe informacje, które na tej stronie znajdziemy to liczba przelewów, wykonanych tymi tokenami w całej historii ich istnienia (Transactions), całkowita liczba tokenów w obiegu (Total Supply) oraz ich aktualna kapitalizacja rynkowa, a także liczba portfeli, na których tokeny są obecnie przechowywane (Holders).

W blockchain explorer mamy możliwość podejrzenia, które portfele są najbogatsze w dany rodzaj tokenów. W tym celu klikamy zakładkę “Holders”.

Lista najbogatszych portfeli danego tokenu w blockchain explorer

Jak się okazuje, dwa największe portfele Nexo posiadają łącznie prawie 60% wszystkich tokenów. Właściciele portfeli są nam nieznani. Przy adresie nie widnieje ich nazwisko ani nazwa firmy. Jednak nieco bardziej dociekając i szukają informacji dotyczących dystrybucji tokenów, można czasem ustalić, że na przykład dana pula tokenów aktualnie jest wyłączona z obiegu na tzw. zimnym portfelu i zostanie wykorzystana dopiero w kolejnych latach trwania projektu… lub dany portfel należy do platformy danego projektu, zatem gromadzi środki wielu tysięcy użytkowników. To samo tyczy się portfeli giełd kryptowalutowych, które zazwyczaj pękają w szwach pod względem zawartości zgromadzonych środków.

Jak sprawdzić stan i historię naszego portfela w blockchain explorer?

Tak, jak poprzednio znaleźliśmy stronę informacyjną o tokenach NEXO, tak samo teraz przechodzimy na stronę naszego portfela, wpisując w wyszukiwarkę na ETHplorer jego adres.

Adres portfela sieci ethereum składa się z 0x na początku i 40 znaków, w tym cyfr i liter.

Stan i historia portfela w sieci ethereum

Po przejściu do naszego portfela w blockchain explorer, adres naszego portfela wyświetla się na białym pasku u góry. Poniżej mamy wykres zamian jego wartości.

W tabeli po lewej informacja o aktualnej liczbie przechowywanych monet etheru (u mnie 0,000777 ETH o wartości 0,23$). Poniżej suma ETH, która w historia portfela do niego weszła i wyszła.

W tabeli po prawej stronie Balances, czyli stan konta. Widniej tam liczba przechowywanych ETH i tokenów. W kolumie po lewej jest nazwa tokena, po prawej jego ilość.

Poniżej mamy Transfers, czyli historię przelewów. Znajdziemy tam informacje o dacie transakcji, jej numerze (Tx), adresie z którego wysyłany był token lub ether oraz adresie docelowym. Na prawo nazwy tokenów, ich liczba oraz wartość podczas przelewu oraz dziś.

Blockchain explorer dla innej sieci

Każdy blockchain ma swój własny explorer. Wszystkie działają na podobnej zasadzie. Linki do wybranych z nich zamieszczamy poniżej:

Blockchain explorer bitcoin

Blockchain explorer litecoin

Wielowalutowy explorer

Link do blockchain explorer konkretnej kryptowaluty lub tokena znajdziecie na jej karcie w CoinMarketCap oraz CoinPaprica.

Blockchain explorer danej kryptowaluty lub tokena

Zobacz więcej materiałów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

4.8/5 - (17 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters