Śledź nas na lub dołącz do naszego

Czy bitcoin jest cyfrowym złotem? Bezpieczną przystaną dla kapitału na trudne czasy? Czy rośnie w czasie kryzysu?

Dzisiaj pewnie już znacie odpowiedź, która brzmi “nie“!

Przyjrzyjmy się bliżej, jak silna jest korelacja giełdy i kryptowalut.

Hossa na krypto a stan gospodarki

Niektórzy uważają, że bitcoin powstał jako odpowiedź na światowy kryzys finansowy. Zmasowany dodruk walut fiducjarnych i zasypywanie nimi dziur budżetowych nierentownych banków. Przesadne tworzenie papierów wartościowych, za którymi nie stoi żadna wartość.

Do tej pory, podczas całej historii istnienia bitcoina i kryptowalut, nie było żadnego większego kryzysu, więc nie wiadomo było, jak cena bitcoina zareaguje na recesję w gospodarce. Wnioskując na podstawie wzrostu cen bitcoina podczas lokalnych kryzysów, takiego jak miał miejsce w Grecji lub na Cyprze, sądzono, że bitcoin będzie się zachowywał jak złoto i frank szwajcarski, czyli będzie bezpieczną przystanią dla kapitału na trudne czasy. Bitcoin jako opozycja dla obecnego, zgniłego systemu finansowego i nadmuchiwanej niczym balon ekonomii.

Tymczasem proszę popatrzeć na zestawienie ceny bitcoina oraz indeksu 500 największych amerykańskich spółek, S&P 500.

Cena bitcoina na pomarańczowo. Wycena 500 największych notowanych w USA spółek na zielono.

Wyraźnie widać, że bitcoin rósł na fali hossy w gospodarce. Hossa sprzyja inwestowaniu w bardziej ryzykowne aktywa, które oferują wysoką stopę zwrotu. Takimi inwestycjami są m.in. spółki rozwojowe (typu growth), startupy oraz nowe instrumenty, takie jak kryptowaluty.

Bitcoin rósł do 1100$ wraz ze wzrostem cen akcji. Korekta do 240$ miała miejsce w czasie spowolnienia na amerykańskiej giełdzie. Nakładają się tam na siebie nawet niektóre pojedyncze ruchy w górę i dół.

Dalsza hossa na bitcoinie (w latach 2016-2017) również miała miejsce w trakcie znacznych wzrostów cen akcji w USA. Szczyt (ATH) na bitcoinie co prawda poprzedza lokalny szczyt na SP500, ale należy pamiętać, że w kolejnym miesiącu znacznie rosły inne kryptowaluty i tokeny.

Gwałtowny spadek wyceny amerykańskich akcji z początku lutego 2018 roku znowu świetnie dodatnio koreluje się z gwałtownymi spadkami cen kryptowalut.

Dalszy spadek cen kryptowalut oraz bitcoina (z 6000$ na 3200$) także miał miejsce w trakcie spadku cen akcji w USA oraz na pozostałych rynkach (np. w Polsce), które zupełnie jak rynek kryptowalut, gwałtownie reagują na wszelkie wahania cen w USA.

Jest nawet takie powiedzenie – “gdy giełda w USA kichnie, pozostałe giełdy dostają kataru” – to samo dzisiaj możemy powiedzieć o rynku kryptowalut.

Ponadto proszę zwrócić uwagę, że dwa ostatnie odbicia na kryptowalutach pokrywają się z momentami ustanawiania nowych szczytów na amerykańskich giełdach.

Szczegółowa korelacja giełdy i kryptowalut

Przyjrzyjmy się także ruchom cen na rynku stock w USA oraz wycenie bitcoina z tego okresu.

korelacja giełdy i kryptowalut
Korelacja giełdy i kryptowalut

Odbicie na rynku kryptowalut ze stycznia i lutego 2020 roku miało miejsce w trakcie, gdy rynek w USA osiągał nowe szczyty. Spadek ceny bitcoina rozpoczął się odrobinę szybciej, niż krach na amerykańskiej giełdzie spowodowany pandemią koronawirusa.

Panika na giełdzie w USA udzieliła się inwestorom kryptowalutowym. Nastąpiła ucieczka z ryzykownych aktywów, a do najbardziej ryzykownych należą te o dużej zmienności, czyli właśnie kryptowaluty.

W efekcie paniki i wyprzedaży, giełda w USA straciła aż 9,5%, a bitcoin w tym czasie stał się tańszy o rekordowe 44%!!!

Jak bardzo bitcoin oraz tokeny reagują na to, co dzieje się w gospodarce widać również na przykładzie z 3 marca 2020 roku, gdy FED obniżył stopy procentowe o 0,5%. Bitcoin wówczas zareagował dokładnie tak sam, jak rynek akcji w USA.

Podsumowanie

Jak widać na powyższych przykładach, korelacja giełdy i kryptowalut jest silna i dodatnia. Rynek kryptowalut nie jest oderwany od pozostałych rynków finansowych, jak do niedawna powszechnie sądzono.

Inwestują w bitcoina lub tokeny, warto analizować szerszy kontekst rynkowy – stan gospodarki światowej oraz nastroje na najważniejszych rynkach akcji.

5/5 - (3 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters