Śledź nas na lub dołącz do naszego

Token, tokenizacja, coiny, altcoiny, monety… żetony? Kto by się w tym wszystkim połapał?

Czy bitcoin jest tokenem? Nie! Czy litecoin jest tokenem? Nie, to są coiny, czyli monety. Zatem, co to są te tokeny? Czy związane są tylko i wyłącznie z ICO? A może mają coś wspólnego z żetonami w kasynie? Zobaczmy…

Co to jest token?

Tradycyjne znaczenia słowa

W ekonomii „tokenem” nazywamy przedmioty numizmatyczne, inne niż monety i banknoty. Są to wszelkiego rodzaju żetony, spotykane w kasynach, a także vouchery, karty podarunkowe oraz bony.

Tokeny możemy również znaleźć w grach planszowych, gdzie pełnią rolę waluty lub punktów. Tokeny są elementem tradycji weselnej (ang. wedding tokens, vide Reynolds i Witte, 2007) oraz sygnalizacji kolejowej. Nas natomiast najbardziej interesuje ich związek z komputerami.

Token dostępowy (ang. access token) to klucz – kryptograficzny dowód prawa do wstępu – rodzaj hasła autoryzującego. Spotkać się z nim możemy w sieciach komputerowych. Tokenizacja została tutaj zastosowana w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych, co ma wiele wspólnego z zastosowaniem tokenów w technologii blockchain.

Czasem po odświeżeniu strony internetowej, wymagającej logowania, możemy zobaczyć komunikat “token wygasł”. W tym znaczeniu, token to identyfikator sesji. Tokenem nazywane są także urządzenia do generowania kodów jednorazowych – starszy, fizyczny odpowiednik Google Authenticator, wykorzystywany np. do zabezpieczania internetowych kont bankowych.

Słowo “token” z pewnością ma jeszcze większą liczbę znaczeń. Na przykład, dyskretna liczba znaków w sieci Petriego również nosi również nazwę „token” (Peterson, 1981).  My skupmy się jednak na znaczeniu związanym z kryptowalutami i technologią blockchain.

tokeny

Tokeny i kryptowaluty

Tak, jak bitcoin czy litecoin to wirtualna moneta, cyfrowy pieniądz, tak token to wirtualny żeton. Jego wydawanie jest związane z procesem tokenizacji.

Token może pełnić rolę pieniądza. Można nimi płacić za, zazwyczaj ściśle określony, rodzaj usług. Najczęściej tokeny są związane z jakimś projektem, firmą lub osobą. Na przykład, tokenami danej firmy można płacić za jej usługi, poprzez jej aplikacje i platformę. Zastępują one tradycyjną gotówkę. Pozwalają na szybkie, zdecentralizowane, oparte na inteligentnych umowach rozliczenia, przy użyciu technologii blockchain.

Token może służyć także jako kryptograficzne potwierdzenie własności, np. akcji jakieś spółki. Takie tokeny nazywamy Security Tokens i są one rodzajem papierów wartościowych.

Tokeny są emitowane często w ramach ICO. Blockchainowy startup emituje cyfrowe żetony, a następnie sprzedaje je jako cegiełki, aby sfinansować swój projekt.

Tokenami można oznaczać także produkty, by móc je śledzić, np. w łańcuchu dostaw lub by przypisywać im własność.

Token a coin – różnica

Różnica pomiędzy tokenem a kryptowalutą jest mało istotna dla zwykłego użytkownika i w praktyce niczym się one między sobą nie różnią. Najprościej rzecz ujmując, kryptowaluta posiada swój własny blockchain stworzony na potrzeby tej kryptowaluty. Jest ona monetą podstawową dla tego blockchainu. Tymczasem token jest żetonem, który korzysta z blockchainu danej kryptowaluty. Najczęściej opłaty za przelewy tokenów są pobierane w tej kryptowalucie.

Na przykład, sieć ethereum pozwala na generowanie własnych tokenów. Tokeny korzystają z blockchainu ethereum (np. OmiseGO). Są jedynie żetonami, które służą do płatności lub mają jakieś funkcje w aplikacjach (dApps) zbudowanych w oparciu o sieć ethereum.

Wiele projektów stworzyło token na potrzeby ICO. Po zebraniu środków, token jest dostępny na giełdach, a zespół pracuje nad realizacją projektu, która często zakłada stworzenie własnego blockchainu. Po osiągnięciu tego celu, token oparty o obcy blockchain jest zamieniany na monetę (coina) właściwego blockchainu.

Rodzaje tokenów

Na wielu platformach można tworzyć tokeny (np. ethereum, EOS, NEO). Każda posiada swój standard.

Najpopularniejszą platformą, na której oparto większość tokenów jest ethereum. Najpopularniejszym standardem jest ERC20 (wiele znanych kryptowalut, np. OmiseGO, Golem, Augur, SunContract, Holo).

Dynamicznie rozwijane są nowe standardy, odpowiadające potrzebą tokenizacji papierów wartościowych, nieruchomości, czy oznaczaniu unikalnych przedmiotów (np. ERC-721).

Referencje

Catalini, C., 2017. How Blockchain Technology Will Impact the Digital Economy. Oxford Business Law Blog.

Catalini, C., Gans, J.S. (2018). Initial coin offerings and the value of crypto tokens (No. w24418). National Bureau of Economic Research.

Conley, J.P. 2017. Blockchain and the economics of crypto-tokens and initial coin offerings (No. 17-00008). Vanderbilt University Department of Economics.

Peterson, J.L., 1981. Petri Net Theory and the Modeling of Systems. Prentice Hall PTR, Upper Saddle River, NJ, USA.

Reynolds, P.L., Witte, J. (red.), 2007. To have and to hold: Marrying and its documentation in western christendom, 400-1600. Cambridge University Press. https://doi.org/10.1017/CBO9780511511769

4.9/5 - (136 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters