Śledź nas na lub dołącz do naszego

Portfel kryptowalut to sposób ich przechowywania. Może być programem instalowanym na dysku, aplikacją na telefon, stroną www, kodem zapisanym na kartce papieru lub urządzeniem podłączanym do USB. Zobacz, jak bezpiecznie przechowywać bitcoina i inne kryptowaluty, by ich nie zgubić i nie dać się okraść.

Artykuł jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Portfel kryptowalut – wybór bezpiecznego portfela

Każdy coin ma swój blockchain, a każdy token korzysta z blockchainu innej kryptowaluty. Wybór portfela zależy zatem w pierwszej kolejności od tego, z jakiej sieci blockchain korzysta dana kryptowaluta lub token. Jeżeli prześlemy tokeny sieci ethereum na portfel kryptowalut do przechowywania tokenów sieci NEO, stracimy je bezpowrotnie. W kryptowalutach jesteśmy niezależni i sami dysponujemy swoimi środkami, zatem musimy sami zadbać o bezpieczeństwo ich przechowywania, a także prawidłowość wykonywanych przelewów.

Najpierw upewnijmy się, z jakiego blockchainu korzysta dana kryptowaluta. Następnie wygooglujmy, jakie istnieją portfele danego rodzaju (o tym więcej za chwilę), które obsługują ten blockchain i tę kryptowalutę, którą chcemy przechowywać.

W praktyce jest to dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać. Coiny posiadają swoje własne blockchainy. Są to takie kryptowaluty, jak bitcoin, ethereum, EOS, cardano, litecoin i wiele innych. Kryptowaluta posiadająca swój własny blockchain, najczęściej na swojej oficjalnej stronie internetowej, oferuje swoim użytkownikom i inwestorom zaprojektowany przez siebie portfel kryptowalut. Najlepszy portfel monero znajdziesz na oficjalnej stronie monero itd.

Niektóre kryptowaluty umożliwiają wydawanie tokenów, na ich blockchainie. Zdecydowanie najwięcej tokenów korzysta z blockchainu Ethereum, czyli są to tokeny ERC20. Inne platformy umożliwiające tworzenie tokenów to tron, stellar, NEO, Binance, EOS. Pełną listę tokenów i nazwę platformy, na której zostały wydane, znajdziecie pod tym linkiem.

Dla konkretnego, interesującego Was tokena, możecie to również sprawdzić w popularnych katalogach, jak CoinMarketCap lub Coinpaprica.

Jak sprawdzić blockchain tokena

Jak widać, chcąc znaleźć portfel odpowiedni do przechowywania tokenów VIBE szukalibyśmy portfela kryptowalut do przechowywania tokenów sieci Ethereum, czyli ERC20.

Portfel kryptowalut – rodzaje, portfel bitcoina i tokenów

Nie jest polecane trzymanie kryptowalut na giełdzie, gdyż wówczas należą one do giełdy, nie do nas. Giełda może upaść, stać się ofiarą hakerów lub zniknąć. Kryptowaluty powinno się przechowywać na własnym portfelu kryptowalut, tj. takim, do którego tylko my posiadamy klucz prywatny. Zatem jaki rodzaj portfela wybrać?

Portfele w przeglądarce, na stronie www, webowe, on-line

Istnieją strony internetowe, na którym możemy założyć portfel kryptowalut i przechowywać dany rodzaj coinów lub tokenów. Nie różnią się one wiele od giełd kryptowalut. Przechowują tam środki, nie posiadamy kluczy prywatnych do naszego portfela, zatem nie dysponujemy w sposób niezależny swoimi kryptowalutami. Może się okazać, że dana strona www, na której się logujemy do naszego portfela, zniknie, a my stracimy wszystkie swoje środki.

Portfel kryptowalut w smartphonie

Wygodne do płacenia na co dzień oraz częstego obracania kryptowalutami są portfel mobilne, instalowane jako aplikacje w smartphonach. Przydadzą się w punktach akceptujących kryptowaluty jako środek płatniczy lub podczas korzystania z bitomatu (BTC ATM).

Po zainstalowaniu takiego portfela, podczas zakładania konta, jesteśmy zmuszeni do zanotowania kodu seed, który jest naszym kluczem prywatnym. To na wypadek awarii telefonu lub omyłkowego usunięcia aplikacji. Portfele tego typu są bezpieczne, o ile nie doprowadzimy do tego, że nasz telefon wpadnie w niepowołane ręce. Warto zatem go zaszyfrować, choćby dostępną w androidzie opcją. Po zaszyfrowaniu będziemy proszeni o podanie kodu pin po każdym wygaszeniu ekranu.

Mimo tych zabezpieczeń, raczej nie poleca się przechowywania na portfelach mobilnych dużych środków finansowych oraz nie należy ich traktować jako bezpieczny sejf do długoterminowego przechowywania kryptowalut, gdyż są ku temu lepsze metody, a sam smarphone – jak komputer stacjonarny – może mieć wirusa lub jego system operacyjny luki.

Istnieje wiele rozmaitych aplikacji portfelowych do przechowywania kryptowalut na telefonie. Trudno mi w tym momencie wskazać najlepsze lub polecić jakieś konkretne. Nadmienię tylko, ze portfel kryptowalut Coinomi wyróżnia się ogromną uniwersalnością, gdyż pozwala na przechowywanie setki różnych kryptowalut o różnych blockchainach, w tym najpopularniejszych tokenów.

Portfel kryptowalut jako program na komputer

Kolejnym rodzajem portfela jest aplikacja desktopowa, instalowana na komputerze z systemem Windows, Linux czy Mac.

Taki portfel kryptowalut uruchamiamy jak każdy inny program komputerowy. Zakładamy portfel, jak w aplikacji mobilnej. Wyświetla się nasz adres, stan konta, mamy możliwość robienia przelewów, a także wykonania szyfrowanej kopii zapasowej portfela.

Podobnie, jak w przypadku portfela mobilnego, nasze bezpieczeństwo zależy głównie od nas samych. Tego, by nasze hasło do portfela oraz plik z kluczem prywatnym nie dostały się w niepowołane ręce, by nasz komputer był wolny od wirusów, by omyłkowo nie usunąć portfela lub nie stracić do niego dostępu.

Portfele desktopowe wymagają od nas czasem ściągnięcie na dysk całego blockchaina, czyli bazy danej kryptowaluty. Może ona ważyć wiele gigabytów i proces jej pobierania może zająć wiele godzin. Jednak w ten sposób stajemy się częścią rozproszonej sieci, wzmacniając jej decentralizację. W niektórych sieciach blockchain, posiadając określoną liczbę tokenów lub coinów na portfelu, można tworzyć węzeł sieci i brać współudział w zatwierdzaniu jej transakcji. Otrzymuje się za to wynagrodzenie w postaci odsetek, które wpływają na nasze kryptowalutowe konto. Proces ten nazywa się stakowaniem. Innego rodzaju sieci umożliwiają kopanie kryptowalut, np. poprzez zwykłą aplikację portfelową.

Portfel papierowy

Do najbezpieczniejszych należą portfele papierowe. Są one z założenia jednorazowe i używa się tylko wtedy, gdy przez dłuższy czas chce się przechowywać daną kryptowalutę. Portfel kryptowalut papierowy, to nic innego jak zapisany klucz prywatny. Można go zrobić off-line, więc jest to skuteczna metoda zabezpieczenia środków przed cyber-przestępcami. Grunt to nie zgubić, omyłkowo nie wyrzucić ani nie zniszczyć kartki.

Portfel sprzętowy

To najbardziej polecany rodzaj portfela, działający również z innymi, jak portfel kryptowalut desktopowy (instalowany jako program na komputerze) oraz przeglądarkowy.

W wypadku portfela sprzętowego, nasz klucz prywatny uwięziony jest w fizycznym urządzeniu, które podłączamy kablem USB do komputera, w celu autoryzowania transakcji wykonywanej przy użyciu innego rodzaju portfela. Urządzenie to jest zabezpieczone przed użyciem niepowołanych osób kodem pin, który należy podać po jego podłączeniu. Taki portfel kryptowalut możemy bezpiecznie przechowywać u siebie w domu.

Najbardziej popularne portfele sprzętowe to Ledger Nano oraz Trezor. Uwaga, Ledger Nano S posiada śmiesznie małą pamięć. Pozwala na jednoczesną instalację tylko trzech aplikacji. Z tego powodu jest odradzany.

Jak przesłać kryptowaluty na portfel sprzętowy typu Ledger Nano?

W celu przesłania kryptowalut na portfel fizyczny nie musimy go nawet wyciągać z szuflady. Portfel fizyczny jest kluczem prywatnym umożliwiającym nam wykonywanie przelewów wychodzących. Przelewy wchodzące na dany portfel może wykonać każdy tak, jak każdy może wysłać wiadomość e-mail pod znany sobie adres. Zatem, jeśli znamy adres naszego portfela, powiązanego z naszym portfelem fizycznym, wystarczy bezbłędnie skopiować go do pola “adresat przelewu” na giełdzie, z której chcemy wypłacić nasze aktywa.

Co jeśli nie znamy naszego adresu? Jak go sprawdzić? Jak przesłać token na portfel kryptowalut, by przechowywać go bezpiecznie? Pokażemy na przykładzie najpopularniejszego tokena sieci ethereum, czyli ERC20.

Podłączamy nasz portfel do komputera kablem USB. Podajemy PIN ustawiony podczas konfigurowanie urządzenia. Upewniamy się, że na naszym Ledgerze Nano zainstalowana jest aplikacja Ethereum umożliwiająca przechowywanie ETH oraz tokenów ERC20. Uruchamiamy ją.

Wchodzimy na dowolny portfel kryptowalut dedykowany tej sieci. W przykładzie posłużymy się popularnym MEW, czyli My Ether Wallet. Wchodzimy na stronę MyEtherWallet. Wybieramy “Access My Wallet” a następnie ikonkę portfela sprzętowego, czyli “Hardware”. Wybieramy markę naszego portfela.

MyEtherWallet łączy się z naszym Ledgerem, Trezorem lub innym portfelem fizycznym. Odczytuje z niego adresy kont, powiązanych z naszym urządzeniem.

Wybieramy jeden z adresów, akceptujemy warunki i klikamy ponownie “Access My Wallet”. Na kolejnej stronie ukazują się podstawowe informacje o naszym koncie – jego adres i zasobność w ETH. Jeżeli chcemy przelać na nasz portfel tokeny lub Ethereum, możemy skopiować adres, by podać go przy wykonywaniu przelewu z giełdy.

Jak sprawdzić adres portfela Ledger w MEW

Adres ten możemy również wkleić do Blockchain Explorera (zgodnie z naszą instrukcją), by wygodnie sprawdzić stan konta oraz historię transakcji. Jeżeli chcecie mieć na oku stan waszego portfela, warto zrobić zakładkę w przeglądarce do tej konkretnej strony w Blockchain Explorer.

Jeżeli nie wiecie, jak wykonać przelew na giełdzie kryptowalut, zajrzyjcie do naszych przewodników po Bitbay i Binance.

Zobaczcie więcej materiałów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

4.6/5 - (10 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters