Śledź nas na lub dołącz do naszego

Ofiarą phishingu, czyli oszustwa opartego na inżynierii społecznej, może paść każdy z nas. Wiadomość e-mail, rozmowa telefoniczna czy informacja z portalu społecznościowego może nas skłonić do określonych, chociaż niechcianych działań.

Może to być nakaz przekazania pieniędzy, udzielenie informacji poufnych lub podanie danych do logowania. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest świadomych takich zagrożeń i prawdopodobnie sprawdzi autentyczność otrzymanej informacji.

Zobacz również: Sztuczna inteligencja i blockchain – co wyniknie z połączenia dwóch potężnych technologii?

Deepfake – zagrożenia

Według raportu zamieszczonego w Washington Post, oszuści używali oprogramowania stosującego sztuczną inteligencję, aby wyłudzić od brytyjskiej firmy energetycznej około 194 000 GBP.

Prezes spółki był całkowicie pewien, że rozmawiał z dyrektorem naczelnym spółki i dlatego zgodził się na przekazanie pieniędzy, o które proszono.

Niedawny przykład deepfake’a dotyczył kanału YouTube, gdzie podrobiono scenę z serialu i dodano głos Donalda Trumpa.

Fałszywy dźwięk i obraz

Wiemy, że znacznie trudniej jest stworzyć sztuczny dźwięk niż fałszywy obraz wideo. Ludzkie ucho jest bowiem wrażliwe na fale dźwiękowe o szerokim spektrum częstotliwości.

Generowanie mowy ludzkiej wymaga algorytmu, aby poprawnie przewidzieć falę dźwiękową.

Ludzkie oko może natomiast odbierać dane z prędkością około 30 klatek na sekundę, co oznacza, że pewna nieprawidłowość w obrazie wideo jest mniej zauważalna, niż w przypadku podróbki głosu.

Do tej pory deepfake audio nie był uważany za tak duże zagrożenie, jak deepfake wideo.

Zobacz również: Matrix AI Network – Blockchain 3.0

Zabezpieczenie przed deepfake’em

Jake Moore, specjalista ds. Bezpieczeństwa cybernetycznego w ESET, sugeruje jednak, aby rozpocząć szkolenie personelu firm w kierunku wykrywania fałszerstw.

Uważa on, że w przyszłości wzrośnie liczba cyberprzestępstw dokonywanych za pomocą sprzętu i technologii.

Dziś filmy Deepfake naśladujące celebrytów i osoby publiczne służą zabawie, ale w przyszłości materiał filmowy dostępny w przestrzeni publicznej może zostać wykorzystany do dokonywania oszustw.


Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej komputerów zbieranie i przetwarzanie danych w celu dokonania fałszerstwa stanie się dużo łatwiejsze niż dziś.

Należy więc podnieść świadomość pracowników firm i osób prywatnych, a także poziom ich edukacji, a następnie wprowadzić trudną do sfałszowania weryfikację, na przykład poprzez generator haseł jednorazowego użytku (urządzenia OTP – ang. one-time password).

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to niedroga i prosta, ale jednocześnie bardzo skuteczna metoda na podniesienie poziomu bezpieczeństwa, również w celu ochrony pieniędzy przed kradzieżą.

Uważa się, że firmy powinny rozważyć szkolenie swoich pracowników i równocześnie inwestować w oprogramowanie służące do wykrywania deepfake’ów i to odpowiednio wcześnie.

Zobacz również: Bezpieczeństwo w świecie kryptowalut – pamiętaj o tym!

Blockchain

Ekspert w dziedzinie technologii blockchainowej, Kevin Gannon uważa, że nowa technologia jaką jest blockchain może zapewnić skuteczną ochronę przed deepfake’m.

Każdy użytkownik o cyfrowej tożsamości musi tę swoją tożsamość potwierdzić przed uzyskaniem dostępu do systemu.

Również autentyczność plików audio i wideo można potwierdzić za pomocą aplikacji blockchain i porównać z oryginałami.

Ulepszenie protokołów bezpieczeństwa w procesie zatwierdzania może wzmocnić wiarygodność, a zastosowanie transakcji wielokrotnego podpisu może spowodować poprawę jakości pracy systemu.

5/5 - (2 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters