Śledź nas na lub dołącz do naszego

Wg. Cisco Internet Business Solution Group w 2020 roku w sieci będzie pracowało ponad 50 mld urządzeń IoT, gromadzących i przetwarzających różnorodne dane.

Już dziś wszelkie nadużycia związane z przechwytywaniem i wykorzystywaniem prywatnych danych sprawiają, że producenci nowoczesnego oprogramowania coraz częściej myślą o wykorzystaniu nowych technologii, pozwalających na zapewnienie bezpieczeństwa w sieci.

Wzrost popularności kryptowalut sprawia, że developerzy oprogramowania interesują się technologią blockchain, która może być również zastosowana do poprawy bezpieczeństwa w aplikacjach IoT Internet of Things  (Internet Rzeczy)

Zobacz również: Sztuczna inteligencja i blockchain – co wyniknie z połączenia dwóch potężnych technologii?

Dziś to właśnie IoT i Blockchain są jednymi z najszybciej rozwijających się technologii.

Blockchain, jako zdecentralizowana i rozproszona baza danych, działa tak, aby każde urządzenie (węzeł) miało te same uprawnienia, a wymiana danych odbywa się poprzez system transakcji pomiędzy tymi węzłami.

Gdy tylko pojawia się transakcja, węzeł informuje o tym wszystkie pozostałe urządzenia i dana transakcja jest weryfikowana, a potem dodawana do listy oczekujących na zaakceptowanie. Powstaje blok danych zawierający wszystkie transakcje, który jest potem  poddawany weryfikacji.

Rodzaje łańcucha bloków

licencjonowany (permissioned) – w którym z góry ustala się, które węzły mogą przyłączyć się do sieci i weryfikować pozostałe, co jest bezpieczne i sprawia, że korzysta z niego większość komercyjnych implementacji;

nielicencjonowany (permissionless) – gdzie każdy węzeł może brać udział w weryfikacji pozostałych, jak np. w Bitcoinie i innych kryptowalutach, gdzie każde urządzenie może dołączyć do sieci.

Zobacz również: Blockchain w dokumentacji medycznej

Szyfrowanie

Każda transakcja musi być szyfrowana parą kluczy: prywatnym i publicznym. Dany węzeł „podpisuje” transakcję swoim kluczem prywatnym, a potem informuje pozostałe o jej  pojawieniu się. Dołączany klucz publiczny pozwala pozostałym węzłom zweryfikować nową transakcję.

Taki cyfrowy podpis zawiera informację o nadawcy i czasie utworzenia informacji. Ustalona liczba węzłów uznaje teraz blok za poprawny i jest on akceptowany do łańcucha.

Dzięki tym zabezpieczeniom blockchain jest bezpieczny i odporny na nieuprawioną modyfikację danych.

Zobacz również: Blockchain w sztuce – Verisart pozyskało 2,5 mln dolarów finansowania

Blockchain w IoT

Analizując obecne rozwiązania, należy jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia, takie jak:

-bezpieczeństwo sieci i większości aplikacji IoT jest zależnych od zabezpieczeń chmury

-moc obliczeniowa głównego serwera jest ograniczona

Nasuwa się następujący wniosek:

W przypadku awarii chmury cała sieć urządzeń przestaje funkcjonować.

Rozwiązaniem jest więc wprowadzenie Blockchaina do IoT, co pozwoli wyeliminować te zagrożenia.

Dzięki decentralizacji bazy danych i stosowanym w technologii blockchain zabezpieczeniom, nieuprawniona modyfikacja danych jest prawie niemożliwa. Poza tym, urządzenia będą w stanie funkcjonować poprawnie nawet pomimo awarii części z nich.

Wyzwania

-blockchain wymaga większej mocy obliczeniowej od chmury, a wiele urządzeń IoT nie dysponuje wystarczającymi zasobami;

-tworzenie bloków i ich weryfikacja wymagają czasu, a w IoT istotne są nawet minimalne opóźnienia w komunikacji;

-w blockchainie to urządzenia podejmują decyzje bez wiedzy centralnego serwera, rodzi się więc pytanie o odpowiedzialność za skutki powstałego błędu.

5/5 - (1 vote)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters