Śledź nas na lub dołącz do naszego

Yearn.finance opracowało nowe rozwiązanie umożliwiając obracanie tokenami. Firma  tworzy zdecentralizowany ekosystem, korzystający z zewnętrznych usług pożyczkowych DeFi, celem optymalizacji swoich własnych pożyczek. W ramach projektu powstała również moneta YFI.

Protokoły DeFi

Dotychczas powstało już kilka protokołów DeFi, które umożliwiają obrót tokenami. Każdy z nich zapewnia jednak różne stopy zwrotu i oprocentowanie. W praktyce jest najczęściej tak, ze użytkownicy, którzy dostarczają tokeny do jednego z tych protokołów celem pożyczki, chcąc później uzyskać odsetki, zmuszeni są przenieść swoje tokeny na te oferujące wyższy zysk. Działanie to wiąże się jednak z wykonaniem dwóch transakcji w obrębie blockchaina Ethereum, co z kolei automatycznie generuje większe koszty.

Rozwiązanie Yearn.finance

Tymczasem Yearn.finance zaproponowało rozwiązanie w postaci samobalansującego koszyka, dzięki któremu użytkownicy unikną przeprowadzania transakcji realizowanych przez zdecentralizowany protokół. Oznacza to, że tokeny umieszczone na danym protokole, utrzymywane są z zamian za yTokeny. Te z kolei są automatycznie, w regularnych odstępach czasu, równoważone. W ten sposób do grupy tej wchodzą tokeny najbardziej dochodowych usług pożyczkowych sektora DeFi. Wśród tokenów pożyczkowych należących do grupy yTokens znajdują się m.in. tokeny Aave, Compound, dYdX oraz Fulcrum.

YFI

O Yearn.finance zrobiło się głośno w dużej mierze za sprawą monety YFI. W przeciągu zaledwie kilku miesięcy odnotowano duży wzrost, zachodzący równolegle do wzrostu całkowitej wartości zablokowanej (TVL). Nowy protokół wystartował zimą 2020 roku, a do lata ani razu nie przekroczył kwoty 10 mln dolarów TVL. 18 lipca tego roku, token YFI wszedł na rynki kryptowalut, a jego cena początkowa wynosiła ok. 34 USD, aby już następnego dnia wzrosnąć do 1000 USD. W ciągu jednego tygodnia TVL przekroczyła kwotę rzędu 340 mln USD, a pod koniec sierpnia –  1 mld USD. Równolegle wzrosła również, do 30 000 USD, cena tokena.

Spadek i ponowny wzrost

We wrześniu odnotowano spadek TVL, po czym wzrósł on ponownie do blisko 950 mln USD. Cena YFI również początkowo spadła, by w połowie września osiągnąć rekordowy wynik 43 000 USD. Token jest dostępny wyłącznie dla tych użytkowników, którzy zapewniają płynność za pomocą wybranych yTokens. W przypadku jego dystrybucji nie prowadzi się przedsprzedaży ani dystrybucji do zespoły programistów. Ogromy sukces tokena YFI można tłumaczyć m.in. jego ograniczoną dostępnością. Dystrybuowanych jest bowiem zaledwie 30 000 jednostek, a wysoki popyt doprowadził do dużego wzrostu ceny.

Opisany przypadek był jednym z pierwszych przypadków uprawy plonów w sektorze DeFi. Można tu mówić sporym sukcesie, tym bardziej, że plasuje się on na siódmej pozycji wśród protokołów TVL.

4.6/5 - (9 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters