Śledź nas na lub dołącz do naszego

Kryptowaluty i blokchain to dwa terminy, które będziemy spotykać częściej w przyszłości. Jednak ta cyfrowa płatność, nie może być jeszcze wykorzystywana w tak optymalny sposób, jak wiemy to na przykład z naszych papierowych pieniędzy lub kart kredytowych. I to jest dokładnie ten problem, który należy rozwiązać.

Skalowalność głównym problemem sieci blockchain

Waluta kryptograficzna została stworzona głównie by służyć jako optymalny środek wymiany finansowej: płacenie rachunków oraz zakup produktów i usług. Jest to naprawdę wygodny sposób dokonywania płatności, ponieważ umożliwia uniknięcie opłat bankowych i przetwarzania płatności przez osoby trzecie. Jednak wraz z rozwojem sieci blockchain pojawiły się nowe problemy związane z jej wykorzystaniem. Należy je rozwiązać, aby zapewnić szybkie i wygodne środowisko do przetwarzania płatności i tworzenia zdecentralizowanych aplikacji.

Rozwój zdecentralizowanych aplikacji wymaga szerokiej gamy dodatkowych narzędzi do ich wdrażania w przypadku zagrożenia włamaniami. Ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo systemu. Innym problemem jest negatywna polityka rządów mająca wpływ na zdecentralizowany system płatności i waluty kryptograficzne. Jednak głównym problemem na tym etapie rozwoju okazuje się problem ze skalowalnością sieci.

W miarę wzrostu liczby transakcji systemy te stają się wolniejsze, droższe i niezrównoważone w przypadku płatności. Dlatego też skalowanie staje się czynnikiem hamującym szerszą akceptację systemów typu blockchain. Ponadto skalowanie systemów, nie jest tak proste jak wdrażanie większej ilości zasobów (więcej węzłów spowalnia sieć, ponieważ potrzeba więcej czasu na dotarcie informacji do nowego węzła za pomocą metody “plotkarskiej” i potrzeba więcej czasu na obliczenia, które wykonuje nowy węzeł), więc istnieje potrzeba opracowania lepszych projektów skalowalności.

Wzrost sieci blockchain pomimo problemów

Sieci blockchain i rozproszone sieci rejestrów eksplodują z dnia na dzień. Migracja do nowych sieci staje się koniecznością, ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na powstającą technologię i jej możliwości.

Liczba projektów typu blockchain rośnie częściowo dlatego, że deweloperzy myślą nieszablonowo, próbując wykorzystać możliwości tej technologii. Wzrost ten wynika również z faktu, że żadne doskonałe rozwiązanie, nie będzie w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb związanych z blockchain jednocześnie.

Dobrym przykładem są blockchain’y STEEM i BitTube, które mają na celu zdecentralizowanie sieci społecznościowych dając tym samym ludziom prawo do wolności słowa i równe prawa do monetyzacji treści z każdego zakątka świata.

Z kolei projekt VeChain wykorzystując technologię blockchain, dąży do zbudowania wolnego od zaufania i rozproszonego ekosystemu biznesowego, który jest samowystarczalny i skalowalny w celu usprawnienia zarządzania łańcuchem dostaw.

Innym ciekawym przykładem jest nasz rodzimy projekt GOLEM, który jest zdecentralizowanym “superkomputerem”, do którego każdy może uzyskać dostęp.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o takich projektach jak NEXUS, STELLAR, DASHczy NANO, które mają na celu stworzenie wysoce funkcjonalnych globalnych sieci płatności w celu rozwiązania problemów związanych z niskimi opóźnieniami w odległych obszarach, takich jak Afryka.

Wśród rozprzestrzeniania się projektów blokchain wyróżnia się jedna rzecz. Wszystkie łańcuchy oraz księgi rachunkowe realizują inny zestaw transakcji i przetwarzają różne ilości danych. Staje się również coraz bardziej oczywiste, że istnieją różne sieci i blockchainy przeznaczone dla konkretnych związków zawodowych, religii, organizacji społecznych, a także departamentów rządowych.

Szybki rozwój sieci blokchain ma doprowadzić do powstania wielu różnych rodzajów sieci. Jedną z takich technologii, która staje się coraz bardziej widoczna, jest technologia Cross-Chain (łańcuchów krzyżowych).

Czym jest technologia Cross-Chain?

Technologia Cross-Chain staje się coraz bardziej gorącym tematem do dyskusji, postrzeganym jako ostateczne rozwiązanie zwiększające interoperacyjność pomiędzy blockchain’ami. Cross-chain jest nową technologią, która ma na celu umożliwienie przesyłania wartości i informacji pomiędzy różnymi sieciami blockchain.

Transfery między łańcuchami tzw. Cross-Chain – Jak dotąd, nie można przeprowadzić prostego przelewu pomiędzy dwiema różnymi walutami kryptograficznymi. Dzieje się tak, ponieważ kryptowaluty muszą najpierw zostać wymienione, zanim będą mogły zostać przekazane w drodze transakcji.

Zwiększone wykorzystanie istniejących sieci, takich jak Bitcoin i Ethereum, doprowadziło do powstania wielu kwestii o kluczowym znaczeniu, takich jak ograniczenia ekonomiczne i skalowalności. Jak omówiono powyżej, większość sieci blokchain działa w odizolowanych ekosystemach, ponieważ zajmują się one rozwiązywaniem unikalnych potrzeb.

Fakt, że łańcuchy działają w odosobnieniu, uniemożliwił ludziom czerpanie pełnych korzyści z technologii ksiąg rachunkowych. Niezdolność różnych łańcuchów do komunikowania się ze sobą uniemożliwiła ludziom pełne korzystanie z zalet technologii blockchain. Technologia cross-chain ma na celu rozwiązanie wszystkich tych problemów, umożliwiając interoperacyjność między łańcuchami, ułatwiając im w ten sposób wzajemną komunikację i wymianę informacji.

Konieczność interoperacyjności sieci blockchain

W miarę jak branża blockchain będzie się rozwijać i rozrastać, interoperacyjność stanie się podstawową cechą każdego projektu, aby przetrwać. Nie ma sensu, aby setki łańcuchów były całkowicie od siebie oddzielone, konkurując o udział w rynku i wartość.

Bez interoperacyjności przemysł blokchain jest jak gigantyczny łańcuch wysp, na których nie ma ani łodzi, ani mostów. Możliwe jest istnienie na jednej małej wyspie i życie tam ze społecznością, ale nie można wskoczyć na inną wyspę bez ogromnego wysiłku. W rzeczywistości, aby przenieść się na nową wyspę, musisz całkowicie porzucić swoją poprzednią społeczność i popłynąć na inny kawałek suchego lądu.

Kiedy na jednej z wysp pojawiają się istotne innowacje, są one ograniczone do wyspy, na której zostały rozwinięte. Jest to prawda, nawet jeśli te same innowacje byłyby korzystne dla każdej innej społeczności w łańcuchu wyspiarskim. To hamuje postęp, ponieważ mieszkańcy różnych wysp nie mogą ze sobą współpracować i wykorzystywać swoich pomysłów, aby promować lepsze funkcjonowanie całego łańcucha wyspiarskiego.

Cross chain “mostem” do masowej adaptacji kryptowalut?

Wielu twórców projektów typu Cross Chain, uważa że budowa “mostów” jest nie tylko korzystna, ale bezwzględnie konieczna, aby projekty blockchain łączyły się ze sobą i zapewniały interoperacyjność. Wiara w utrzymanie ducha współpracy, a nie konkurencyjności. Jest dużo miejsca dla wielu projektów kryptograficznych na rynku i aby odnieść sukces ciężko pracują, aby zjednoczyć branżę blockchain. Często mówi się, że łączenie różnych blockchain’ów byłoby kluczem do masowego przyjmowania ekosystemów blokchain, które są porównywalne z tworzeniem Internetu w latach 90-tych poprzez łączenie różnych intranetów poprzez protokół TCP/IP.


W kolejnym wpisie przygotuję krótki opis kilkunastu projektów typu cross chain aby jeszcze bardziej przybliżyć temat tego rozwiązania.


Pozdrawiam i do przeczytania następnym razem!

Szymon w sieci - Szymon Michalik
Szymon w sieci – Szymon Michalik
5/5 - (8 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters