Śledź nas na lub dołącz do naszego

Po udanym debiucie akceleratora startów dla obszaru Azji, Algorand wraz z funduszami Eterna i Borderless Capital, zdecydował się otworzyć podobny akcelerator w Europie.

Algorand Europe Accelerator to pierwszy europejski akcelerator start-upów dla deweloperów i przedsiębiorców budujących na Algorandzie. Będzie finansować i  wspierać założycieli z pasją do tworzenia obiecujących zdecentralizowanych aplikacji na platformie Algorand.

W tym artykule przyglądnę się temu akceleratorowi, jak również jakie inne projekty dotychczas były fundowana w ramach akceleratorów w ekosystemie Algorand, oraz kto kilka słów o tym kto stoi za tym akceleratorem i jakiego wsparcia przedsiębiorcy mogą się spodziewać.

 

Akcelerator uruchomił się 15 października 2020 i zgłoszenia przyjmuje do 18 grudnia 2020, poszukując obecnie 10 interesujących projektów, które dostałyby fundusze na swoje pierwsze kroki w tym zakresie. Algorand Europe Accelerator ma pobudzać rozwój platformy Algorand, w szczególności synergii z finansami 3.0. Interesujące projekty to takie, które nie tylko sprytnie wykorzystają w tym zakresie możliwości platformy Algorand, ale przede wszystkim opracują modele biznesowe, które zrewolucjonizują Fintech. Wybrane projekty otrzymają 15 000 USD wstępnego finansowania, a następnie w kolejnych rundach mogą się ubiegać o 500 000 USD zarówno od Borderless Capital, jak i Eterna Capital.

Ramy programu

Wybrane projekty rozpoczną swoje prace od lutego 2021, w programie który trwać będzie 12 tygodni (roadmap poniżej) i otrzymają wsparcie w zakresie formułowania strategii, wprowadzania rozwiązania na rynek, ale także otrzymają mentoring technologiczny, mentoring w zakresie ekonomii tokenów, czy w obszarze marketingu.

Tu właśnie w obrazu pojawia się moc tego rodzaju akceleratorów, czyli business network, mentorzy i relacje partnerskie.

Program Mentorski

Na początek pewnie warto zaznaczyć, że współautorem program jest Eterna Capital, czyli zespół który w dużej mierze wywodzi się z BlackRock w swoich korzeniach.

BlackRock,  to amerykańska globalna korporacja zarządzająca inwestycjami, z siedzibą w Nowym Jorku. BlackRock jest największym na świecie funduszem zarządzającym aktywami, obecnie o wartości 7,400,000,000,000 dolarów na koniec czwartego kwartału 2019 roku. BlackRock działa globalnie z 70 biurami w 30 krajach i klientami w 100 krajach. Ze względu na swoją moc oraz rozmiar i zakres swoich aktywów finansowych i działalności BlackRock został nazwany największym na świecie równoległym bankiem (shadow banking)

 

Eterna Capital to niezależny fundusz, natomiast pewnie warto mieć w tyle głowy, że założyciele mają mocny background w tego rodzaju przedsięwzięciach, co być może stanowić wartość z punktu widzenia mentoringu dla wybranych startów.

Algorand Europe Accelerator zaangażował mentorów wyróżniających się w różnych dziedzinach i dyscyplinach, z takich firm jak Props (YouNow), Securitize, Generali, czy choćby Amazon Web Services.

Akcelerator powstał na bazie sukcesu Eterna Borderless Venture Studio, inicjatywy uruchomionej w kwietniu 2020, gdzie 7 projektów już wystartowało w podobnym przedsięwzięciu.

Zanim przejdę dalej, warto pewnie również dodać, że w portfelu Eterna Capital, poza Algorand i Borderless Capital, mamy również takie projekty jak Dfinity który omawiam również u siebie na kanale YouTube.

Jak to wygląda w praktyce?

Generalnie w momencie, gdy piszę ten artykuł są jeszcze około 2 miesiące na złożenie aplikacji (od 15.X 2020 do 18.XII.2020), więc zespoły, które mają już przemyślane swoje rozwiązanie w kontekście zazębiania go z blockchainem, pewnie nie powinny mieć problemu. 

Po dostaniu się do akceleratora, projekt otrzymuje wsparcie w zakresie:

 • Finansowania,
 • Sieci partnerów i mentorów,
 • Go to Market i skalowania,
 • Techniczne wsparcie w zakresie Algorand i szerszego spojrzenia na tech stack.

Tu pozwolę sobie nakreślić roadmapę, dla projektów, które przejdą weryfikację z sukcesem i otrzymają fundowanie. Wybrańcy rozpoczną na początku lutego 2021 swoje prace od fazy Shape,  a całość programu potrwa do maja 2021.

FAZA SHAPE

Zespoły projektowe zostaną połączone z najbardziej adekwatną grupą mentorów pasującą do branży i problemu, który starają się rozwiązać. Nastąpi też zaznajomienie zespołu z platformą Algorand i wprowadzenie do programu. Celem jest sformułowanie docelowego modelu biznesowego, który będzie współgrał z problemem, który zespół stara się zaadresować, a jednocześnie będzie współgrał z długofalową wizją ekosystemu Algorand.

FAZA BUILD

Zabieramy się do roboty. Rozwiązanie w wersji prototypowej trzeba zbudować. Zespół dostanie wsparcie od technologicznych partnerów, zarówno z obszaru blockchain jak i z obszaru typowych technologii, tak by wpasować tech w szerszą wizję tego co Algorand buduje w kontekście ekonomii bez granic. Oczywiście gro pracy w fazie BUILD leży w rękach zespołu, który zaaplikował o wsparcie. Faza ta trwa miesiąc i powinna dostarczyć coś namacalnego i działającego.

FAZA GROW

Tu z kolei zespół zostanie przedstawiony do biznesowych partnerów Algorand, celem optymalizacji sukcesu, jeśli chodzi o G2M. GROW zaplanowane jest na kwiecień i skupiać się będzie na tym jak wygrać na rynku produktem, który został zbudowany.

DEMO DAY

Demo Day, to końcówka kwietnia 2021 = czyli prezentacja, wnioski, kolejnego kroki.

POST PROGRAMME

W maju po zakończeniu głównego cyklu programu przechodzimy do POST PROGRAMME czyli wszelkiego rodzaju follow-up z projektami, które miałyby dostać funding na dalszy rozwój swoich prototypów.

 

Co już buduje się w ramach Algorand?

Myślę, że warto tu pokazać jakiego rodzaju projekty dostały fundowanie w ramach podobnego akceleratora w Azji. Nie tylko jest to interesująca wskazówka na co zainteresowani mogą zwrócić uwagę, ale wydaje mi się że również jest to ciekawa informacja, co tam w ogóle się buduje na bazie Algorand 🙂

Oczywiście to tylko podzbiór ekosystemu Algorand, więcej use-cases znajdziesz tu.

 • StakerDAO, platforma do zarządzania aktywami finansowymi w sposób zdecentralizowany, bezpieczny i zgodny z regulacjami,
 • Mugglepay, SDK do płatności dla sprzedawców internetowych, który eliminuje obciążenia zwrotne (chargebacks) i umożliwia transakcje globalnych płatności przy pomocy krypto,
 • DEXTF, protokół do zarządzania aktywami, który umożliwia specjalistom i instytucjom finansowym łatwe tworzenie i zarządzanie cyfrowo natywnymi funduszami,
 • Neutron Finance, kompleksowy portal z pełnym zestawem produktów i usług DeFi, w tym m.in. DEX,
 • xBullion, globalna warstwa rozliczeniowa fizycznego złota, umożliwiająca użytkownikom dostęp do największych fizycznych rynków na świecie, bez stałych opłat za przechowywanie, właśnie dzięki blockchain,
 • LawCoin, pierwsza na świecie platforma blockchain do tokenizowanych inwestycji w spory sądowe i roszczenia prawne,
 • Obsidian Labs, narzędzia i usługi dla programistów, które mają czynić programowanie na różnych blockchainach łatwiejsze, w tym uruchamiane jest Algorand dev studio,
 • Eastern Blu Music Ecosystem, publiczny system rejestracji, licencjonowania i dystrybucji tantiem dla różnorakich graczy z branży muzycznej,
 • VeriTX, rynek handlu elektronicznego dla Przemysłu 4.0, rozwiązanie skierowane na usprawnienia w handlu dla zasobów cyfrowych i fizycznych. Skupiony na przemyśle lotniczym i medycznym (np. szybki dodruk zepsutych części dzięki 3D printing)
 • Yieldy Finance, zdecentralizowana platforma umożliwiająca natychmiastowe płatności za towary i usługi w ramach zakupów detalicznych w modelu kup teraz, ale zapłać później,

Jak widać często są to dość odważne i innowacyjne pomysły, które już mogą pochwalić się jakimś etapem zaawansowania jeśli chodzi o postęp prac.

 

Co dalej..

Budowanie adopcji w świecie rzeczywistym dla rozwiązań ze świata cyfrowego wymaga nie tylko świetnego rozwiązania, które jest 10x lepsze w jakimś zakresie od tego co znamy obecnie. Wymaga również przemyślenia jak z takim rozwiązaniem dotrzeć do użytkownika końcowego, jak zakomunikować światu, że zrobiliśmy coś super interesującego. Oczywiście by nasza aplikacja (czymkolwiek ona jest) była interesująca, to takie rozwiązanie nie tylko musi być atrakcyjne od strony funkcjonalności i interfejsu użytkownika, ale również w kontekście modelu biznesowego i sposobu monetyzacji za pewne powinno wnosić coś nowego. Zwykle również adopcji pomaga fakt, że łączymy naszą platformę, naszą aplikację z szerszym ekosystem innych rozwiązań, nie jakoby stymulując network effect i zasilając bazę użytkowników przez powiązania z innymi rozwiązaniami. Są to wszystko rzeczy, które pojedynczej firmie, zwłaszcza startupowi, który tyle co zaczyna swoją przygodę, jest niesamowicie trudno zrobić samemu. Stąd akceleratory technologiczne, czy też inkubatory dla startupów, stanowią dodatkowy silnik zasilający rozwój nowych przedsięwzięć. Sam jestem ciekaw, co też się wykluje z Algorand Europe Accelerator w tym zakresie.

 

Swoją drogą.. Jeśli temat Was zainteresował..

Proponuję oglądnąć poniższy film, w którym tą tematykę rozwijam jeszcze szerzej, omawiając poszczególne projekty z Asia Accelerator, ale również poprzednie projekty ufundowane przez Eterna Capital

 

Andrzej_0xa0.

 

5/5 - (7 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters