Śledź nas na lub dołącz do naszego

Społeczność kryptowalut to jeden z ich fenomenów sprawiający, że oprócz rewolucji w świecie finansów i nowatorskiej technologii blockchain, kryptowaluty to także zjawisko socjologiczne!

Wpis jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego

Społeczność kryptowalut – zjawisko społeczne

Kryptowaluty dają możliwość zwykłemu Kowalskiemu zainwestować w start-up z drugiego końca świata, nie ruszając się sprzed własnego komputera, dwoma kliknięciami myszki, bez pośredników i zbędnych formalności. Aktywizują one miliony zwykłych zjadaczy chleba i ryżu, każdemu dają możliwość samodzielnej gry na giełdzie i mnożenia (lub utraty) swoich oszczędności.

W czasie, gdy dla wielu internet służy głównie do korzystania z mediów społecznościowych, dzielenia się swoimi emocjami, doświadczeniami, komunikowania się z osobami, o podobnych zainteresowaniach i poglądach, powstała specyficzna społeczność kryptowalut, łącząca inwestorów.

Najczęściej nie są to jednak zwykli Janusze i Grażynki, ale to ludzie przedsiębiorczy, posiadający odwagę by zaryzykować. Znający język angielski i potrafiący wykorzystać możliwości, jakie daje internet. Często zawodowo lub hobbystycznie są związani z nowymi technologiami i/lub bankowością oraz biznesem. Wśród nich dominują wolnościowcy, zwolennicy wolnego rynku, przeciwnicy nadmiernego przerostu biurokracji i ograniczeń prawnych. Nie zgadzają się na ograniczanie wolności obywatelskich. Nie łykają jak pelikany przekazu polityków i mainstreamowych mediów. Posiadają szerokie spojrzenie i zaglądają za kulisy. Czasem wręcz wywodzą się ze środowisk Anonymous, darknetu lub popierają WikiLeaks.

Społeczność kryptowalut – jak działa?

Inwestorzy kryptowalut, pozostając najczęściej anonimowymi dla siebie, spotykają się na chatach, forach oraz w portalach społecznościowych, gdzie niejednokrotnie spędzają całe dnie, wspólnie dyskutując, dzieląc się swoją wiedzą, umiejętnościami oraz opiniami. Są to najczęściej ponad przeciętne jednostki, otwarte umysły, ludzie o podobnych zainteresowaniach i poglądach na świat, politykę i życie, więc nie trudno o nawiązanie przyjaźni między nimi.

Łączy ich wspólna pasja – świat nowych technologii i/lub spekulacja giełdowa, chęć zarobku. Pomagają sobie wzajemnie w inwestowaniu, byciu na bieżąco z aktualnościami, a także w kwestiach technicznych. Rozmawiają także o innych tematach, w zależności od wielkości grupy, stopnia ich znajomości oraz wspólnych hobby.

Społeczność kryptowalut – rodzaje, rola. Gdzie spotkać i jak dołączyć?

Społeczność kryptowalut możemy podzielić na wiele, znacznie różniących się od siebie grup. Najbardziej charakterystyczną są Hodlerzy i FanBoje danego projektu. Inwestujący w daną kryptowalutę długoterminowo i żyjący jej rozwojem. Nie widzą rynku poza tą konkretną kryptowalutą, gdyż uważają, iż jest ona zdecydowanie najlepsza i przyszłość przed nią stoi otworem. Często posiadają w swoim portfolio tylko tę jedną kryptowalutę. Skupieni w wąskim gronie, bańce informacyjnej, otoczeni ludźmi o takich samych poglądach, nie dopuszczają do siebie krytyki. Wspierają się wzajemnie, gdy kurs spada i emocjonują się, gdy rośnie. Informują się wzajemnie o wszystkich informacjach z życia projektu. Wspólnie czekają na tzw. Moon i już wybierają kolor lambo.

Rola społeczności danej kryptowaluty jest nie do przecenienia. Społeczność kryptowalut to nie tylko zwykli inwestorzy. Wśród ludzi, który zainwestowali w daną kryptowalutę mogą być youtuberzy i twitterowi influenserzy posiadający tysiące followersów. Mogą oni wypromować dany projekt lepiej, niż dział marketingu. Oprócz tego, osoby wierzące w sukces danego projektu, chętnie opowiadają o nim innym, a nic nie działa tak dobrze, jak marketing szeptany. Kto już zainwestuje w daną kryptowalutę, z pełnym przekonaniem poleci ją znajomym, pokazując dany projekt w jasnym świetle. Podczas hossy, tak rozrasta się sieć inwestorów, a popyt na giełdzie rośnie.

Zatwardziałych hodlerów żyjących danym projektem najczęściej można znaleźć na oficjalnych grupach telegram i/lub discord danego projektu kryptowalutowego. Link do takiej grupy znajdziecie na oficjalnej stronie projektu oraz jego karcie na CoinMarketCap.

Gdzie znaleźć link do telegramu kryptowaluty na CMC

Wiele projektów posiada różne wersje językowe kanałów. Zdążają się polskojęzyczne chaty poświęcone danym projektom kryptowalutowym. Informacja na ich temat powinna być przypięta w ogłoszeniach na kanale anglojęzycznym.

Oprócz chatów, przedstawicieli społeczności danej skupiają się wokół tematów na forach, poświęconych danemu projektowi, lub tematycznych grupach w mediach społecznościowych. Największą polską społecznością kryptowalutową są chyba fani Liska, któremu poświęcony temat na największym forum liczy już prawie tysiąc stron.

Oprócz hodlerów, również traiderzy się organizują. Traider to typowych spekulantów grających na giełdzie. Wyszukują oni wspólnie okazje na inwestycje krótkoterminowe. Analizują wykresy pod kątem analizy technicznej. Szukają plotek dobrych do spekulacji na zmianie ceny, choćby o kilka procent. Największą organizacją skupiającą traiderów (nie tylko kryptowalutowych) w Polsce jest Trading Jam Session.

Zobacz więcej treści darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego

5/5 - (13 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

You have not selected any currencies to display

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters