Śledź nas na lub dołącz do naszego

Tokenizacja to część nowej ekonomii – ekonomii tokenów. Jest to jeden z elementów cyfrowej rewolucji, która nastaje wraz z wchodzeniem do gospodarki i życia technologii blockchain. Wolny i zdecentralizowany rynek może sam wyceniać przedmioty, usługi, aktywa, a nawet ludzi!

Co to jest tokenizacja?

Tokenizacją nazywamy tworzenie tokenów (co to jest token? zobacz tutaj) i przypisywanie im określonych wartości.

Najprostszym zastosowaniem tokenów jest przeniesienie wartości tradycyjnych pieniędzy do sieci blockchain.

Na przykład, możemy zabezpieczyć 1 mln USD i wyemitować milion tokenów, z których każdy będzie reprezentował wartość 1$.

W ten sposób gotówka stanowiąca pokrycie tokenów, nadaje im wartość.

W podobny sposób, tokeny mogą reprezentować wartość udziałów w firmie lub nieruchomości.

Mogą być związane z jakimś projektem, pełnić rolę punktów lojalnościowych lub środka płatniczego.

Tokenizacja – przykłady zastosowań

tokenizacja

ICO (Initial Coin Offering)

Masz świetny pomysł, lecz nie masz pieniędzy na jego realizację?

Możesz udać się do biznesmenów, którzy, po podpisaniu stosownej umowy, mogą ufundować Twoje działania, czerpiąc korzyści z ich późniejszych efektów.

Jednak ilu jest ludzi z dobrymi pomysłami, a ilu jest chętnych do finansowania tego typu działań?

Jak trudno przekonać inwestora i uzyskać finansowanie?

Zniechęcające?

Możesz zrobić zbiórkę na platformie crowdfundingowej, jednak tam zdecydowanie łatwiej zebrać pieniądze na działania prospołeczne, a nie biznesowe.

Co z sukcesu Twojej firmy będą mieli Twoi darczyńcy?

Możesz też zorganizować ICO, wypuścić własne tokeny i zaoferować je w zamian za kapitał potrzebny na rozwinięcie działalności.

Łatwiej zebrać milion razy 1$ niż milion dolarów od jednej osoby.

Wraz z rozwojem Twojej firmy, zgodnie z ich zastosowaniem w modelu biznesowym, wartość tokenów powinna wzrosnąć, a Twoi inwestorzy zarobić na Twoim sukcesie.

W tym wypadku możemy mówić o tokenizacji pomysłów i przyszłych efektów ich realizacji.

STO (Security Token Offering)

STO to sprzedaż początkowa tokenów, które są aktami własności danego majątku (np. nieruchomości, firmy).

W wypadku tokenów użytkowych nie stoi za nimi żadna wartość. Pełnią one jedynie rolę żetonów, które mają być używane w produktach projektów ICO.

Zobacz czym są Security Tokens

Instrumenty finansowe

Sprzedaż i kupno akcji bez pośredników, za jednym kliknięciem, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na ogólnoświatowym rynku o dużej płynności?

Żaden problem.

Zastosowanie tokenów i technologii blockchain pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze i wyeliminować pośredników.

Tokenizacja, czyli zamiana tradycyjnych akcji w tokeny, to przyszłość rynków finansowych.

Zobacz również: Obligacje na blockchain – Santander Bank dokonał przełomu w usługach finansowych

Nieruchomości

tokenizacja

Masz centrum handlowe w samym środku dużego miasta i chcesz je sprzedać.

Łatwiej będzie Ci znaleźć dwa tysiące osób, z których każda kupi kawałek Twojego centrum handlowego, niż jednego inwestora, który wyłoży 100 mln USD.

Tokenizacja nieruchomości pozwoli na zamianę jednego prawa własności w miliony pojedynczych tokenów, odpowiadających aktom własności określonej części nieruchomości, wyrażonej np. w metrach kwadratowych.

Zyski z wynajmu centrum handlowego mogą być automatycznie wypłacane posiadaczom tokenów, w sposób przejrzysty i bezobsługowy, np. przez platformę z użyciem smart contract, np. projekt Atlant.

To samo rozwiązanie może znaleźć zastosowaniu w wielu podobnych dziedzinach życia.

Unikalne produkty

Tokenizacja produktów może pozwolić na bezbłędne określenie autentyczności produktu, a także śledzenie jego drogi w łańcuchu dostaw. Ma to zastosowanie nie tylko w przypadku markowych ubrań, ale także w przypadku leków, dzieł sztuki itd.

Tokenizacja dzieł sztuki

Londyński startup ArtSquare opracował bezpłatną platformę handlu stokenizowanymi dziełami sztuki, bazującą na technologii blockchain. Więcej przecztasz tutaj.

Tokenizacja aktywów naftowych

Ziyen Inc. uruchamia Security Token Offering. Firma koncentruje swoje działania na integracji technologii blockchain z tzw. Internetem rzeczy (IoT), co ma na celu redukcję kosztów, którą odczują zarówno inwestorzy, jak i konsumenci. Wszystkie te działania związane są z sektorem energetycznym, a ściślej – z sektorem naftowym.

Więcej przecztasz tutaj.

Tokenizacja złota

Platforma CoinShares ogłosiła rozpoczęcie emisji tokenów reprezentujących jeden z najcenniejszych metali, jakim jest złoto.

Więcej przecztasz tutaj.

Tokenizacja obligacji

Platforma dBond, działająca w systemie open source, przeprowadziła proces tokenizacji obligacji Deutsche Bank.

Więcej przecztasz tutaj.

Tokenizacja kontraktów sportowych

Grający w Brooklyn Nets Spencer Dinwiddie, ujawnił niedawno, że planuje uzbierać 13,5 mln dolarów na uruchomienie specjalnej platformy dla kibiców o nazwie DREAM.

Więcej przecztasz tutaj.

Tokenizacja przemysłu filmowego

Chińska grupa filmowa Alibaba Pictures zdecydowała się na zastosowanie technologii blockchain. Ma to ułatwić dystrybucję treści filmowych. W tym celu podjęta została współpraca z firmą Breaker, specjalizującą we wdrażaniu łańcuchów bloków do przemysłu filmowego.

Więcej przecztasz tutaj.

Tokeny personalne

Każdy z nas może wypuścić swój własny token, a następnie przyjmować zapłatę za swoje usługi, dzielenie się wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami właśnie w tych wirtualnych żetonach.

Jest to bardzo młode zjawisko. Nie wiadomo, w jakim rozwinie się kierunku.

W przyszłości wartość tokenu personalnego być odbiciem pozycji społecznej, umiejętności, doświadczenia oraz majętności danej osoby.

Dzisiaj pierwsi celebryci i sportowcy wydają swoje tokeny personalne.

Co z tego wyniknie? Czas pokaże.

Referencje

Huckle, S., Bhattacharya, R., White, M., Beloff, N., 2016. Internet of Things, Blockchain and Shared Economy Applications. Procedia Computer Science 98, 461–466. https://doi.org/10.1016/j.procs.2016.09.074

5/5 - (61 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters