Śledź nas na lub dołącz do naszego

Shortowanie bitcoina – spotkaliście się z określeniem, że ktoś shortuje daną kryptowalutę lub ma na niej pozycję krótką? Tego określenia nie należy mylić z długością inwestycji. Pozycja krótka to nie jest inwestycja krótkoterminowa, lecz zarabianie na spadkach ceny.

Wpis jest fragmentem darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Shortowanie bitcoina – zarabianie na spadkach ceny

Na giełdach tradycyjnych oraz kryptowalutowych wyróżniamy pozycję krótkie i długie. Pozycja długa to gra na wzrost ceny. Kupujemy bitcoina taniej i sprzedajemy drożej. Zarabiamy na różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży. To dość naturalne, że zarobimy, jeśli coś co kupiliśmy tanio, sprzedamy drożej.

Jednak możemy również założyć tzw. shorta, czyli pozycję krótką. Jeżeli mamy bitcoina i przewidujemy, że jego cena spadnie to naturalnie go sprzedajemy – zamykamy naszą pozycję długą, tzw. longa. Co jeśli nie mamy bitcoina, a chcemy zarobić na spadku jego wyceny? Wówczas musimy założyć pozycję krótką, czym jest właśnie shortowanie bitcoina. Jak to działa?

Możemy powiedzieć, że “pożyczamy” bitcoina, a następnie go sprzedajemy z koniecznością odkupienia. Jeżeli cena bitcoina spadnie, odkupimy bitcoina taniej, a różnica w cenie będzie naszym zarobkiem. Jeżeli cena wzrośnie, będziemy zmuszeni odkupić go drożej i stracimy pieniądze.

Shortowanie bitcoina oraz innych kryptowalut możliwe jest wciąż na nielicznych giełdach. Na niektórych z nich nie handluje się fizyczną kryptowalutą, ale kontraktami terminowymi. Wówczas shortowanie bitcoina odbywa się bez bitcoina. Kupujemy kontrakty wyceniane podobnie, jak prawdziwy bitcoin. Zatem w tym wypadku, shortowanie bitcoina przypomina nieco zakładanie się, w którą stronę pójdzie cena.

Najpopularniejszą giełdą dla grających shorty na kryptowalutach jest giełda Bitmex.

Zobacz więcej materiałów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

4.2/5 - (20 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters