Śledź nas na lub dołącz do naszego

Poradnik ten został stworzony dla wszystkich czytelników, którzy chcieliby poznać zasadę działania i poruszanie się po giełdzie Bitmex. Został tu opisany proces rejestracji, najważniejsze opcje i szczegółowe informacje przedstawione obrazowo – dotyczące tego jak używać poszczególnych funkcji giełdy.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Co to jest giełda Bitmex
 2. Czym jest handel na dźwigni
 3. Jak grać na dźwigni na giełdzie Bitmex
 4. Co to jest cena likwidacji
 5. Jak założyć konto na Bitmex – krok po kroku
 6. Jak wygląda interfejs giełdy
 7. Jak założyć pozycję kupna/sprzedaży
 8. Przydatne dodatki pomocne w handlowaniu
 9. Słownik pojęć i szczegółowy opis funkcji dostępnych na Bitmex
  1. funkcja Stop Limit
  2. funkcja Stop Market
  3. funkcja Trailing Stop
  4. funkcja Take Profit Limit
  5. funkcja Take Profit Market
  6. Close on Trigger , Post-Only, Reduce-Only, Trigger Price
  7. co to jest Cross
  8. co to jest Funding
 10. Opłaty transakcyjne
 11. Wskazówki dotyczące zarządzania ryzykiem
 12. Podsumowanie

Co to jest giełda Bitmex?

Giełda Bitmex, której twórcami są: Arthur Hayes, Ben Delo i Samuel Reed  – została  założona w 2014 roku.  Jest to obecnie najbardziej popularna platforma służąca do handlowania kryptowalutami, która pozwala użytkownikowi zakładać pozycję z maksymalną dźwignią 100:1 – dzięki temu daje możliwość zwiększenia zysków, ale też potencjalnych strat.

Czym jest handel na dźwigni?

Handel na dźwigni lub naprzemiennie używany termin – handel zlewarowany albo na lewarze – polega na pożyczaniu funduszy w celu zwiększenia potencjalnych zwrotów przy transakcji zakupu lub sprzedaży. Możesz dzięki temu otwierać pozycje wielokrotnie większe niż aktualnie posiadane saldo na swoim koncie giełdowym.

Przykład 1:

Posiadasz środki na koncie o wartości 1 BTC. Chcesz zawrzeć transakcje na dźwigni x25. W ten sposób możesz otworzyć pozycję o wartości 25 BTC – dzięki temu, gdy założona pozycja będzie szła w założonym przez Ciebie kierunku – zwielokrotnisz swój zysk 25-krotnie w stosunku do sytuacji gdybyś założył tę pozycję bez dźwigni, ale też ponosisz ryzyko 25-krotnie większej straty – w przypadku gdyby pozycja poruszała się w kierunku przeciwnym od zamierzonego. Oczywiście można zakładać pozycję za dowolną kwotę, nawet o wartości 1 dolara.

Przykład 2:

Jest grudzień 2017 roku, cena BTC jest w okolicach 20000 $. Uważasz, że to jest już szczyt na tę chwilę i cena zacznie niebawem spadać. Zakładasz więc pozycję krótką tzw. SHORT w celu odkupienia BTC gdy będzie w cenie np 5000 $. Wartość Twojej pozycji to 100 $, jednak postanowiłeś użyć dźwigni x100, w ten sposób Ty ryzykujesz 100 $, ale zasada działania dźwigni pozwala Ci założyć pozycję jakby za 10000 $. Cena poszła w zamierzonym kierunku i 19 listopada 2018 roku osiąga cenę 5000 $. Wtedy postanawiasz zamknąć transakcję. Zarobiłeś 30000 $ ryzykując 100 $ – jest to 30000% zysku. Bez dźwigni zarobiłbyś 300 $. Oczywiście jest to przykład abstrakcyjny, a na giełdzie Bitmex zarabia się w BTC a nie w $, więc jest to zmienne – jednak chciałem Ci pokazać jakie możliwości i potencjał ma umiejętne wykorzystanie dźwigni.

Jak grać na dźwigni na giełdzie Bitmex?

Na giełdzie Bitmex jest możliwość handlu takimi kryptowalutami jak: Bitcoin, Cardano, Bitcoin Cash, EOS, Ethereum, LitecoinTron i Ripple. Możliwe dźwignie z jakich można skorzystać są zależne od tego na jakiej kryptowalucie handlujemy. Najwyższa możliwa dźwignia to x100 na BTC, x50 na Ethereum, x33.33 na Litecoin i x20 na pozostałych, dostępnych kryptowalutach.

Wszystkie zyski i straty rozliczane są w tzw. XBT – jest to odpowiednik nazwy BTC na giełdzie Bitmex, dlatego też użytkownicy platformy muszą wpłacać i wypłacać Bitcoin’y, Wartość kontraktów przeliczana jest natomiast na dolary (czyli mniej więcej: 1000 kontraktów XBT = 1000 $ przy dźwigni x1, 1000 kontraktów XBT = 100 $ przy dźwigni x10, 1000 kontraktów XBT = 10 $ przy dźwigni x100).

Przy zakładaniu pozycji – handlowiec (gracz, trader) ma 2 opcje do wyboru:

 •  pozycja długa, tzw. LONG – otwarcie tej pozycji oznacza, że liczysz na wzrost kursu  danego waloru i ,że zrealizujesz zysk sprzedając pozycję po wyższej cenie – w odpowiednim dla siebie momencie
 •  pozycja krótka, tzw. SHORT – otwarcie tej pozycji oznacza, że liczysz na spadek kursu danego waloru i ,że zrealizujesz zysk odkupując pozycję po niższej cenie – w odpowiednim dla siebie momencie

Cena likwidacji

Gdy otworzysz pozycję, część salda konta zostaje zablokowane przez giełdę – jako zabezpieczenie środków, które pożyczasz od giełdy korzystając z danej dźwigni. Jeśli transakcja zakończy się sukcesem , a Ty zamkniesz pozycję z zyskiem  – Twoje zabezpieczenie zostanie Ci zwrócone (wraz z zyskami) – minus opłaty transakcyjne.  Podobnie będzie w sytuacji, gdy będziesz chciał wyjść z pozycji ucinając straty. Natomiast, gdyby założona pozycja szła w przeciwnym kierunku od zamierzonego przez Ciebie, a Ty jej nie zamkniesz na czas – wtedy – gdy cena osiągnie określoną cenę – Twoja pozycja zostanie automatycznie zamknięta, a Twoje zabezpieczenie zlikwidowane – jest to tzw. cena likwidacji. Wszystkie te dane są zależne od wielkości salda, wielkości pozycji, wielkości dźwigni i są widoczne na interfejsie podczas zakładania pozycji i w trakcie gdy jest aktywna – natomiast, polecam Ci używać dostępny na stronie specjalny kalkulator, w którym możesz przeprowadzić wszystkie potrzebne obliczenia przed zawarciem transakcji.

Jak założyć konto na Bitmex – krok po kroku

Przejdź na stronę Bitmex i załóż konto podając swój adres email, hasło i kraj, którego jesteś rezydentem (zwróć uwagę, czy zakładasz konto z linka polecającego [tekst na zielonym tle], żeby mieć 10% niższe koszty transakcji przez następne 6 miesięcy):

bitmex

Po zaakceptowaniu warunków, kliknięciu na rejestrację – przyjdzie do Ciebie email weryfikacyjny:

Następnie rekomenduje wejście w swoje konto:

bitmex

i w celach bezpieczeństwa – ustawienie Google Authenticator na swoim koncie:

W celu złożenia depozytu – udajemy się do odpowiedniej zakładki – skopiowanie swojego adresu do wpłat BTC i wykonanie wpłaty z jakiegoś zewnętrznego źródła:

Gdy już to zrobimy, a nasza wpłata zostanie zaksięgowana – zobaczymy ją w odpowiedniej zakładce pokazującej stan naszego konta:

Interfejs giełdy Bitmex

Zapoznajmy się teraz z interfejsem giełdy, gdzie opisze poszczególne jej elementy,

Rynki kryptowalutowe, na których możemy handlować:

Książka zleceń czyli tzw. “orderbook”, gdzie możemy zobaczyć oczekujące na realizacje zlecenia i aktualną cenę:

Aktualnie wykonane transakcje kupna/sprzedaży:

Wykres, który posiada również narzędzia do analizy technicznej pomagającej w handlowaniu:

Tabelka z aktualnymi pozycjami w grze lub zleceniami oczekującymi:

Tabelka z podsumowaniem stanu konta (podawane dane na bieżąco, zgodnie z aktualnym stanem naszych pozycji):

Zakładanie pozycji

Następnym krokiem po założeniu konta i zaksięgowaniu naszego depozytu jest założenie pozycji. W jaki sposób to zrobić? Do wyboru są 2 opcje:

 •  poprzez opcję kup (Buy Market) lub sprzedaj (Sell Market) –  w tej opcji kupujemy lub sprzedajemy kontrakty po aktualnie najlepszej cenie rynkowej:

 •  poprzez opcję kup Limit (Buy/Long) lub sprzedaj Limit (Sell/Short) – w tej opcji kupujemy lub sprzedajemy kontrakty po cenie jaką sobie zażyczymy, którą należy wpisać w okienko Limit Price (wtedy automatycznie ląduje ona w “orderbooku” i czeka na realizację):

Wielkość dźwigni ustawiamy przesuwając ją na odpowiednią pozycję:

Po potwierdzeniu otwarcia pozycji, ukaże nam się ona w tabelce jako aktywna, wygląda to tak (na przykładzie aktywnej pozycji długiej (LONG) na kryptowalucie Ripple), gdzie mamy podane takie dane jak: poziom wejścia, wielkość, aktualny kurs, cenę likwidacji, wielkość dźwigni czy aktualny zysk na pozycji:

Przydatne dodatki pomocne w handlowaniu

Jeśli jesteś początkujący – polecam Ci jak najczęściej korzystać z zamieszczonego na stronie giełdy kalkulatora, dzięki któremu możesz obliczyć wszystkie potrzebne Ci dane, takie jak: przewidywany zysk lub stratę, koszt transakcji, cenę likwidacji itp – dzięki temu możesz uniknąć niemiłych niespodzianek i nauczyć się w jaki sposób to działa:

Bardzo polecam Ci również Bitmex w wersji demo tzw. BITMEX TESTNET – jest to strona giełdy służąca do symulacji gry jak na prawdziwej giełdzie, jednak możesz tu handlować na wirtualne pieniądze, aby oswoić się z interfejsem, zasadami działania i nie tracić niepotrzebnie środków, gdybyś na początku swojej przygody popełnił jakieś błędy.

Słownik pojęć i dostępnych funkcji na giełdzie Bitmex

Jako przykład posłuży nam otwarta pozycja krótka SHORT po cenie 3800, czyli w naszym interesie jest, aby cena spadała poniżej tej wartości:

Funkcja Stop Limit

– służy do zamknięcia pozycji po cenie, którą sobie zażyczymy (w przykładzie poniżej:  wystawiamy Stop Loss Limit, który polega na tym, że jak cena pójdzie nie po naszej myśli i osiągnie poziom 3845 – to nasze zlecenie zostanie wstawione do orderbook’a i pozycja zostanie zamknięta po cenie 3850: (jest to opcja ryzykowna, gdy ustalimy zbyt małą różnicę ceny Stop Price do ceny Limit Price, gdyż przy agresywnym ruchu – nasze zlecenie nie zdąży zostać wystawione w orderbooku, gdyż cena powędruje już wyżej):

Funkcja Stop Market

– służy do zamknięcia pozycji po najlepszej aktualnej cenie, gdzie w omawianym przykładzie tę pierwszą najlepszą powinna być cena 3845 (nie mamy jednak gwarancji, że zlecenie zostanie zamknięte po tej cenie, może być to cena wyższa np po 3865 itp):

Funkcja Trailing Stop

– jest to tzw. Stop Loss kroczący, gdzie ustalamy różnicę po jakiej nasz Stop Loss będzie podążał za aktualną ceną (w omawianym przykładzie został założony SHORT, aktualna cena wynosi 3828.5, więc Stop Loss kroczący jest aktualnie  przy cenie 3838.5 czyli o 10 dolarów ustalonej różnicy, gdy cena pójdzie w dół np do 3800, nasz Stop Loss kroczący będzie na poziomie 3810. Gdy cena będzie wciąż spadać – nasz Stop Loss kroczący będzie podążał za ceną zachowując odległość 10 dolarów – natomiast gdy cena pójdzie do góry – nasz Stop Loss kroczący zostanie w tym samym miejscu i się zrealizuje gdy cena osiągnie jego poziom. W przypadku gdy mamy założony LONG – zasada działania jest podobna, ale pamiętać należy o wstawieniu minusa przed wartością w okienku Trail Value:

Funkcja Take Profit Limit

– służy do zamknięcia pozycji lub jej części po określonej przez nas cenie, gdy chcemy np. zrealizować część zysków lub po prostu zamknąć całą pozycję (w omawianym przykładzie: gdy cena dojdzie do poziomu 3770, do orderbooku zostanie wstawione zlecenie kupna określonej liczby kontraktów po cenie 3760):

Funkcja Take Profit Market

– służy do zamknięcia pozycji lub jej części po najlepszej cenie rynkowej w chwili gdy cena dotrze do poziomu wystawionej dyspozycji (w omawianym przykładzie: gdy cena dojdzie do poziomu 3750 – nasze zlecenie o określonej wartości zostanie zamknięte – zakupione zostaną kontrakty po najlepszej dostępnej aktualnie cenie, gdzie najlepszą ceną powinna być 3750 – realizując w ten sposób zysk z pozycji SHORT):

Pozostałe opcje (wykorzystanie tych funkcji jest zależne od wielu różnych sytuacji podczas handlowania):

– gdy mamy zaznaczoną tę opcję każde zlecenie zostanie zrealizowane (zamknięte) w momencie gdy cena dojdzie do tego poziomu (powinno być zaznaczone przy każdym rodzaju Stop Loss jeśli chcemy, aby nasza pozycja została zamknięta lub zredukowana)

– gdy mamy zaznaczoną tę opcję – nasze zlecenie zostanie zrealizowanie dokładnie po cenie, którą określiliśmy albo wcale (dotyczy sytuacji przy otwieraniu zleceniu kupna/sprzedaży Buy/Sell Limit lub Take Profit Limit) – w przeciwnym wypadku – zlecenie zostanie zrealizowane po cenie rynkowej (Market)

– gdy mamy zaznaczoną tę opcję – nasze zlecenie zamknięcia pozycji przez opcję Buy/Sell Limit – zostanie potraktowane jako tylko te służące do redukcji pozycji (np.mamy otwartą pozycję 1000 kontraktów SHORT po cenie 3800 i oczekujące zlecenie na poziomie 3840 na kolejne 1000 kontraktów, aktualna cena wynosi: 3815. Mamy również otwarte zlecenie zamykające transakcje z zyskiem na poziomie 3750 (czyli pozycja LONG) o wartości 2000 kontraktów. Nie wiemy więc, czy cena najpierw “zgarnie” nasze zlecenie na poziomie 3840 i zejdzie niżej do 3750, czy może od razu z poziomu 3815 spadnie do 3750 i zrealizuje zysk. Dlatego zabezpieczeniem jest opcja Reduce only, dzięki której w takiej sytuacji nie otworzy nam nowego zlecenia LONG (którego nie chcemy) – tylko zamknie pozycję bez względu na jej wartość.

– tutaj zaznaczamy, do której ceny odnosimy się w przypadku realizacji naszych zleceń, Mark – średnia ceny z Last i Index, Last – ostatnia cena transakcyjna na orderbooku Bitmex, Index – średnia cena z giełd Coinbase+BitStamp. Ceny te różnią się, polecam mieć zaznaczone Last.

 

Dźwignia Cross

Jest to dźwignia x100, różnica polega na tym, że w przypadku Cross – naszym zabezpieczeniem jest cały kapitał dostępny na koncie. Cena likwidacji więc, może być o wiele bardziej oddalona niż w przypadku gdybyśmy założyli pozycję na dźwigni np. x50 czy x100. Jest to bardzo wygodne dla doświadczonych traderów, którzy wiedzą co robią, bo w ten sposób możemy mieć pozycję np. -800% na minusie i nie zostanie ona zlikwidowana jak w przypadku zwykłej dźwigni, gdyż zabezpieczenie pobierane jest z salda konta aż do jego wyzerowania.

Co to jest Funding

U góry w prawym rogu ekranu widzimy charakterystyczny zegar odmierzający 3 razy na dobę – co 8 godzin naliczenie tzw. fundingu – opłaty ustalanej przez specjalny algorytm giełdy od otwartych pozycji. Gdy ktoś ma pozycję LONG na dźwigni x100 – to w przytoczonym wyżej przykładzie otrzyma ok. 8% do wartości swojej pozycji od traderów z otwartymi pozycjami SHORT. Jest to naprzemienne (zazwyczaj gdy jest trend silnie spadkowy – opłatę płacą SHORTY i analogicznie – w przypadku trendu silnie wzrostowego – opłaty płacą LONGI).

Opłaty transakcyjne

Opłaty transakcyjne czyli tzw. fees są zależne od tego w jaki sposób otworzymy lub zamkniemy nasze pozycje:

 • w przypadku gdy użyjemy funkcji  Buy/Sell Limit – to nam zostanie zapłacona opłata – będzie to 0.025% od wartości pozycji
 • w przypadku gdy użyjemy funkcji Buy/Sell Market, Stop Limit Market, Stop Market, Trailing Stop, Take Profit Limit, Take Profit Market – za każdym razem zapłacimy 0.075% od wartości pozycji

W przypadku dźwigni x100 – jest to więc opłata wynosząca aż 7.5% wartości pozycji, co w dłuższym okresie czasu mocno wpływa na nasz budżet. Rozwiązaniem jest używanie jak najczęściej pierwszej z opcji. Można również zmniejszyć tę opłatę do 0.0675% przez pierwsze 6 miesięcy gry na Bitmex na wszystkie opłaty transakcyjne na każdym rynku kryptowalutowym, jeśli założy się konto z linku polecającego.

Szczegółowa tabela z opłatami w zależności od rynku, na którym handlujemy:

Wskazówki dotyczące zarządzania ryzykiem
 • na początku graj za małe kwoty, w ten sposób zminimalizujesz straty z powodu niedoświadczenia i popełnianych błędów
 • jak najwięcej praktykuj, aby oswoić się z interfejsem i nawigacją na giełdzie
 • ogranicz swoją dźwignię, nie graj od razu na dźwigni x100 dopóki nie zdobędziesz doświadczenia
 • wybierz jeden rynek, nie rozpraszaj się skacząc z handlu jedną kryptowalutą na drugą, w ten sposób poznasz i skupisz się na jednym walorze dzięki temu łatwiej zrozumiesz zmiany ceny i trendy
 • jak najczęściej używaj zleceń Limit, aby płacić jak najmniejsze opłaty transakcyjne
 • bądź cierpliwy
Podsumowanie

Bitcoin i wiele innych kryptowalut słynie z niestabilności i skoków cenowych, które powodują, że ich ceny zmieniają się znacznie w krótkim czasie. Jest to okazja do zarobku, jeśli zabrać się do tego z rozsądkiem i ostrożnością. Jeśli czujesz się na siłach i chcesz zacząć zarabiać również podczas trwającej obecnie bessy, do tego jesteś świadom ryzyka finansowego – giełda Bitmex pomoże Ci zwiększyć zyski bez względu na to czy cena Bitcoina będzie rosła czy spadała.

5/5 - (49 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters