Śledź nas na lub dołącz do naszego

Nowe regulacje Iranu na temat kryptowalut

Iran a kryptowaluty

Iran jest jednym z państw, które były bardzo niechętne adaptacji technologii blockchain i wprowadzeniu regulacji państwowych, które by w pozytywny sposób sankcjonowały obecność kryptowalut w gospodarce, nie mówiąc już o wprowadzaniu innowacyjnych projektach, opartych na technologii blockchain. Wydobywanie, zarówno jak i handel kryptowalutami były w Iranie jeszcze do niedawna nielegalne.

Gospodarka Iranu do niedawna była uważana za jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek wśród państw arabskich, a na uwagę zasługiwał z pewnością fakt, że obok ropy naftowej, Iran jako jedno z niewielu państw regionu, inwestowało również w inne gałęzie gospodarki. Kryptowaluty jednak były uważane za nielegalne, a możliwość prania brudnych pieniędzy i braku kontroli państwa nad przepływami na giełdach coinów spowodował niechętną postawę państwa wobec blockchainu. Irański rynek otwierał się na inwestycje zagraniczne, nie dotyczyło to jednak rynku kryptowalut.

Sytuacja zmieniła się w wyniku kryzysu gospodarczego, który trwa w Iranie już od ponad roku. W 2018 roku kurs waluty irańskiej spadł aż o 75 % w stosunku do dolara amerykańskiego, w kraju szalała inflacja i bezrobocie. Władze próbowały zażegnać pogłębiający się kryzys gospodarczy zmianami kadrowymi w rządzie, jednak nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Nie pomogły również sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone, które po okresie zamrożenia trwającego od 2015 r. zostały wznowione przez administrację prezydenta Trumpa we wrześniu 2019 roku. Sankcje objęły m. in. banki i producentów ropy naftowej, a także wiele innych dziedzin gospodarki, które budziły podejrzenia o powiązania z organizacjami terrorystycznymi. Pomimo, że rząd Iranu od razu zapowiadał, że będzie łamał sankcję i eksportował ropę naftową na rynki światowe, nie pomogło to zatrzymać rozpędzającego się kryzysu gospodarczego w kraju, który w połowie listopada 2019 r. doprowadził do gwałtownych protestów społecznych spowodowanych gigantycznym wzrostem cen paliwa.

Iran otwiera się na kryptowaluty

Kryzys gospodarczy i wzrost bezrobocia spowodował ponowną dyskusję na temat uznania i usankcjonowania prawnego niektórych działań i rozwiązań, które oferują kryptowaluty. Ponadto, w czerwcu i lipcu 2019 roku odkryto kilka nielegalnych kopalń kryptowalut, które korzystając z taniego irańskiego prądu, mogły zarobić spore sumy na wydobyciu Bitcoina. O problemie wzrostu cen prądu i opłacalności miningu Monfex pisał w artykule, “Co to jest kryptowaluta” w Bazie Wiedzy o kryptowalutach, dostępnej w zakładce na stronie Monfex.

Regulacje prawne dotyczące kopania kryptowalut w Iranie wprowadzone w lipcu 2019 roku dotyczyły specjalnych stawek za prąd dla kopalni, działających na terenie kraju. Początkowo zaproponowana stawka wynosiła 0,07 USD za kilowatogodzinę. Natomiast handel kryptowalutami w Iranie był nadal nielegalny. Teheran początkowo postawił na wydobywanie kryptowalut, jednak zużycie prądu szybko pokazało konieczność wprowadzenia szerszych regulacji i ponownego zdefiniowania stanowiska władz. Zużycie prądu, którym obarczono kopalnie kryptowalut spowodowały skok zużycia energii elektrycznej aż o 7 % w skali kraju, co jest odczuwalne zwłaszcza w okresie wakacji, kiedy zużycie prądu w kraju jest największe. W lipcu 2019 r. rząd zamknął dwie nielegalnie działające kopalnie kryptowalut i skonfiskował ok. 1000 koparek. Prezes Banku Centralnego Iranu (CBI), Abdol Nasser Hemmati, zapowiedział, że cena energii elektrycznej, z której korzystają kopalnie powinna być oparta o cenę energii elektrycznej przeznaczonej na eksport. Podobno spowodowało to, że niektóre kopalnie zaczęły podłączać się do źródel energii elektrycznej z meczetów, ponieważ tam, cena energii elektrycznej była zdecydowanie niższa.

Co więcej również Chińczycy zainteresowali się irańskim rynkiem z możliwością wykorzystania taniej energii elektrycznej jako potencjalnego miejsca do przeniesienia i ulokowania części kopalń kryptowalut, po zniesieniu zakazu w 2018 roku.  Mohammad Javad Azari Jahromi, minister ds. komunikacji i technologii informacyjnych w irańskim rządzie, podkreślił, że rząd w Chinach nie planuje krajowego projektu inwestycji w rynek wydobywania kryptowalut w Iranie, pozostawił jednak otwarte drzwi dla prywatnych firm i osób.

W obliczu szalejącej hiperinflacji, powodującej ogromną zapaść na irańskim rynku, Bitcoiny oraz handel kryptowalutami jest paradoksalnie, bardziej bezpieczną i stabilną opcją na przechowywanie kapitału dla Irańczyków. Pojawiła się nawet koncepcja utworzenia własnej kryptowaluty, podobnie jak zrobiły to inne państwa w obliczu kryzysu gospodarczego np. Wenezuela i projekt Petro, który jednak okazał się niewypałem. Jeśli chodzi o korzystanie z zagranicznych serwerów, to Iran znajduje się również na liście krajów objętych restrykcjami przez Simplex, którą można sprawdzić na stronie Monfex. Oznacza to, że Iran  nie może używać płatności Simplex, który Monfex oferuje do zakupu kryptowalut na stronie w celu rozpoczęcia inwestycji.

Kopanie kryptowalut znowu nielegalne?

W listopadzie, planowane podwyżki cen paliwa, które wpłyną na zwiększenie kosztów życia w Iranie, przy jednoczesnym szalejącym bezrobociu i hiperinflacji, spowodowały gwałtowne protesty na ulicach Teheranu i w wielu innych miastach w Iranie. Wpłynęło to również na politykę rządu w zakresie kryptowalut. Rząd irański wyznaczył nagrodę za każdą informację o nielegalnym wydobyciu kryptowalut. Nagroda jest niebagatelna, bo wynosi aż 20 % kwoty odszkodowania, którą będzie musiał zapłacić nielegalnie działający interes. Ponadto, jak podał Cointelegraph, 1 sierpnia aresztowano jedną osobę oskarżoną o przemyt urządzeń do kopania kryptowalut do kraju.

Cena energii elektrycznej w kraju jest wysoko subsydiowana, dlatego górnikom opłaca się szukać tanich miejsc, w których mogą  nielegalnie podłączyć się do źródła prądu. Nowe przepisy zakazują też działania urządzeń do kopania kryptowalut w godzinach szczytowego zużycia energii elektrycznej. Cena za kilowatogodzinę dla kopalni kryptowalut została ustalona na 9650 rial – co obecnie wynosi ok. 0,29 USD i jest to taka sama cena, jak cena eksportu energii elektrycznej. Ponadto, cena ma być zróżnicowana w zależności od pory roku, ze względu na różne zużycie energii elektrycznej w miesiącach ciepłych oraz tych chłodniejszych. W zimę ma ona być o połowę mniejsza, a w letnich miesiącach 4 razy wyższa.

Ponadto rząd planuje wprowadzenie rejestru wydobywania kryptowalut każdego roku. Nie wszystkie przepisy dotyczące rynku kryptowalut były negatywne.  We wrześniu ogłoszono, że firmy zajmujące się kopaniem kryptowalut na terenie Iranu, mogą korzystać z ulg podatkowych, pod warunkiem, że zgodzą się na przeniesienie dochodu do kraju.

Najnowsze doniesienia płynące z kraju objętego zamieszkami społecznymi nie są jednak korzystne dla rynku kryptowalut, ponieważ rząd zdecydował się na blokowanie internetu w celu ograniczenia przepływu informacji między protestującymi.

5/5 - (1 vote)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters