Śledź nas na lub dołącz do naszego

Proof of Stake (PoS) – Czyli najprostsza metoda “kopania” kryptowalut!

Cześć!
Dzisiejszy wpis będzie poświęcony “kopaniu” kryptowalut najprostszą możliwą metodą tzw. konsensusu Proof of Stake (PoS).

W dalszej części tekstu opiszę jak w praktyce wygląda angażowanie własnych środków w tą metodę wydobywania kryptowalut.

Postaram się opisać to w jak najprostszym języku nie wchodząc w szczegóły techniczne działania tego algorytmu 😉

Wprowadzenie

Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia i kilku podstaw, które są konieczne aby w pełni zrozumieć i wykorzystać potencjał zarobkowy tej metody.

Celem algorytmu konsensusu w publicznej sieci blockchain* jest umożliwienie wielu różnym użytkownikom uzgodnienia bieżącego stanu blockchain mimo, że nie ufają sobie nawzajem ani żadnemu organowi centralnemu. Jest to trudny problem i do czasu uruchomienia sieci Bitcoin pozostawało to nierozwiązane.

Blockchain* – Najprościej tłumacząc Blockchain to wspólna księga rachunkowa, w której transakcje są trwale rejestrowane przez dołączane bloki. Blockchain służy jako historyczny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek miały miejsce, od bloku genesis do najnowszego bloku, stąd nazwa blockchain – łańcuch bloków.

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake jest najpopularniejszą alternatywą dla drogiego i energochłonnego algorytmu konsensusu jakim jest Proof of Work (PoW).

Proof of Stake czyli Dowód Stawki to algorytm konsensusu, który wybiera właściciela nowego bloku w oparciu o posiadaną stawkę/majątek.

“Górnicy” są wynagradzani walutami kryptograficznymi w oparciu o swoją stawkę. Stawka jest używana do obliczenia kwoty tej waluty, którą możesz wydobywać. Im więcej posiadasz monet, tym więcej zyskujesz wydobywając je za pomocą tego protokołu.

W PoS monety generowane są za samo ich posiadanie więc żeby rozpocząć wydobywanie potrzebujemy posiadać daną kryptowalutę na włączonym portfelu. Czym więcej będziesz posiadać danej kryptowaluty tym większa szansa na “wykopanie” nowych.

Jednak żeby nie doszło do sytuacji, że ktoś ma monopol na daną kryptowalutę PoS (Osoba mająca najwięcej monet generowałaby blok za blokiem to z automatu doszło by do monopolu) są różne sposoby by temu zapobiec ja opiszę dwa, które uważam za najpopularniejsze:

 • Losowanie
  np. NXT i Blackcoin losują hashe, a ilość losowanych hashy zależy od tego ile posiadasz monet w portfelu.
 • “Wiek” Monet
  Też mamy tutaj losowanie hashy jednak w losowaniu biorą udział monety starsze niż 30 dni. Gdy jakaś moneta wykopie blok, to liczymy jej od nowa 30 dni.

Kluczowe zalety Proof of Stake

 • Efektywność energetyczna
  Algorytmy PoS są energooszczędne – szczególnie w porównaniu z PoW. Wycięcie energochłonnego procesu wydobycia sprawia, że ​​PoS jest bardziej ekologiczną opcją oraz tańszą w utrzymaniu.
 • Bezpieczeństwo
  Napastnicy muszą umieścić swoje aktywa (swoją stawkę) na linii w celu podjęcia próby ataku 51%. Jest to duży środek odstraszający. Dla porównania, atakujący nie tracą swojego sprzętu podczas próby ataków na systemy PoW.
 • Decentralizacja
  Duże baseny górnicze (grupy górników łączące swoje zasoby) mogą kontrolować ponad 51% sieci z systemami PoW, co prowadzi do bardzo realnego zagrożenia centralizacji. Wynika to z wykładniczego wzrostu nagrody za inwestycję w systemy PoW, w przeciwieństwie do liniowego wzrostu w systemach PoS.

Jak rozpocząć “kopanie” metodą Proof of Stake?

Ogromną zaletą tej metody wydobywania kryptowalut jest brak potrzeby posiadania/inwestowania w drogie i prądożerne karty graficzne lub specjalistyczne koparki typu ASIC. Jednak w zamian czeka nas zakup minimalnej ilości danej monety aby rozpocząć tzw. Staking (potoczna nazwa na kopanie metodą PoS).

Poniżej opiszę trzy znane mi metody wydobywania PoS-em a w dalszej części tego wpisu wyliczę przykładowy koszt zakupu monet oraz ich ROI.

 1. Wynajem wirtualnego serwera typu VPS
 2. Kopanie w “chmurze” z innymi użytkownikami
 3. Własny Serwer – “Koparka”

Wynajem wirtualnego serwera typu VPS

Virtual Private Server (VPS) to wirtualny prywatny serwer, który możemy wynajmować od jakiejś firmy oferującej takie usługi. VPS hosting jest jedną z najbardziej popularnych usług hostingowych, które można wybrać dla swojej swoich potrzeb (np. strona internetowa, serwer dla graczy lub jako “koparka” dla krypto). Wykorzystuje technologię wirtualizacji, aby zapewnić Ci dedykowane (prywatne) zasoby na serwerze z wieloma użytkownikami.

PLUSY
➕ Stosunkowo niskie koszty utrzymania serwera
➕ Łatwa obsługa serwera
➕ Możliwość zdalnego dostępu do serwera
➕ Możliwość użycia serwera do postawienia Master Node

MINUSY
➖ Brak pełnej kontroli nad serwerem
➖ Ręczne aktualizacje portfeli itp.

Kopanie w “chmurze” z innymi użytkownikami

Kopanie w “Chmurze” to inaczej Cloud Mining. Jest to proces wydobycia kryptowalut z wykorzystaniem zdalnego centrum przetwarzania danych ze współdzieloną mocą obliczeniową lub stawką.

Ten typ wydobycia w chmurze umożliwia użytkownikom wydobywanie walut kryptograficznych bez konieczności zarządzania sprzętem lub wirtualnym serwerem. Ponieważ wydobycie w chmurze jest świadczone jako usługa, istnieje zazwyczaj pewien koszt, co może skutkować niższymi zyskami dla górnika.

PLUSY
➕ Łatwa obsługa (wystarczy wysłać nasze monety na Cloud Mining)
➕ Brak problemów z aktualizacjami portfeli itp.

MINUSY
➖ Brak pełnej kontroli nad serwerem i naszymi środkami
➖ Możliwość zostania okradzionym przez twórców danej “chmury”

Własny Serwer – “Koparka”

Ostatni sposób na kopanie PoS-em to posiadanie własnego serwera. Naszym serwerem może być nasz obecny komputer, na którym będziemy trzymać nasze monety na włączonym portfelu 24/7. Ważne żeby komputer miał dysk SSD oraz większą ilość pamięci RAM.

W zależności od ilości portfeli, które będziesz chciał odpalić na stacji parametry powinny być większe. Dlatego jeśli nie masz komputera, który mógłbym działać w ten sposób możesz złożyć osobny wyłącznie w tym celu.

Osobiście złożyłem już 5 takich stacji, które nazwałem PoS Miner – ich goły koszt wynosił ~1,600 zł z oryginalnym systemem windows ~2070 zł. Niestety od tego czasu ceny sprzętu kilka razy już wzrastały i teraz koszt takiej gołej stacji to nawet ponad 2,000 zł. Aby zaoszczędzić na systemie operacyjnym można pomyśleć o instalacji jakiejś z darmowych dystrybucji Linux np. mint lub debian.

Poniżej przedstawiam parametry stacji jakie składałem:

 • zasilacz 450/500W
 • dysk SSD 128/500gb
 • 4/8gb ram ddr4
 • procesor wystarczy i3 ostatniej generacji
 • płyta kompatybilna z procesorem
 • obudowa

Koszty stałe to ~30/40 zł miesięcznie za prąd.

Grafiki na poszczególnych stacjach “PoS Miner” są ręcznie malowane🎨 przeze mnie a zdjęcia wykonał Sławomir Gątkowski z Fotografia Gątkowscy. Zastrzegam sobie również prawo do korzystania z nazwy “PoS Miner” dla stacji tego typu.

PLUSY
➕ Pełna kontrola nad sprzętem i portfelami (większe bezpieczeństwo)
➕ Stosunkowo niskie koszty startu (w porównaniu do PoW)
➕ Niskie koszty prądu
➕ Niska eksploatacja sprzętu
➕ Możliwość użycia serwera do postawienia Master Node
➕ Możliwość zdalnego dostępu do serwera

MINUSY
➖ Obsługa (aktualizacje, ewentualne naprawy itp.)
➖ Większy koszt startowy w porównaniu do serwera VPS czy Cloud Mining

Koszty monet i potencjalne ROI

“Ile na tym zarobię?” to jedno z najczęstszych pytań jakie słyszę odnośnie kopania kryptowalut i o ile na to pytanie ciężko odpowiedzieć jeżeli chodzi o metodę Proof of Work to z metodą Proof of Stake jest duło łatwiej.

Tłumacząc to najprościej jak się da PoS-em zarabiamy jak na lokacie bankowej. Gdy przetrzymujemy daną ilość monet na naszym portfelu (który musi być uruchomiony. Najlepiej 24/7) w zamian otrzymujemy określony zwrot roczny, który jest wypłacany w transzach. Ogromną zaletą tej metody jest (jak i ogółem kryptowalut) jest stały dostęp do naszych środków (24/7). Więc w każdej chwili możemy zabrać nasze środki z portfela i je zamienić na inną kryptowalutę bądź spieniężyć w walutach tradycyjnych.

Za przykład posłuży mi kryptowaluta Nav Coin (NAV)
Roczna stawka zwrotu NAV wynosi obecnie 5%.

Minimalną stawkę jaką sugeruję ludziom przy wyborze metody PoS jest 1000 sztuk. Dlatego też na tym przykładzie podam wyliczenia.

Mając uruchomiony portfel NAV przez cały rok możemy na tym zyskać 5% z łącznej ilości posiadanych monet. Wykopane monety mnożymy wtedy razy obecny kurs i wyliczamy ile zarobiliśmy w przeliczeniu np. na złotówki czy dolary. Łatwo jest mniej więcej policzyć sobie roczne wydobycie i dokonać spekulacji poszczególnych scenariuszy kursu.

Przyjmijmy, że kurs NAV to 0.25$
1000 monet przy koszcie 0.25$ za szt. to 250$. Liczmy, że przez cały rok wraz z przerwami wykopaliśmy 4% = 40 szt x 0.25$ = 10$

Przyjmijmy jednak optymistyczny scenariusz, gdzie cena NAV wraca do okolic swojego ATH. Przyjmijmy, że są to 4$. W tym momencie wykopane 40 szt x 4$ = 160$ dodatkowego zysku.

Warto również pamiętać, że nasze 1000 NAV zakupione za 250$ również wzrasta na wartości w momencie gdy kurs idzie do góry. Zwiększa to całościowo nasze roczne ROI.

Innymi przykładowymi kryptowalutami, które można kopać w ten sposób są między innymi:

Roczne wydobycie = 1-3%

Roczne wydobycie = 5%

Roczne wydobycie = 18% (Co roku zmniejszane)

Roczne wydobycie = 7,5% (Co roku zmniejszane. Następna zmiana wydobycia nastąpi 11.04.2020r. i spadnie do 5%)

Słowem na koniec

W mojej opinii metoda Proof of Stake jest dalej bardzo niedoceniana.

Myślę, że wraz z upływem czasu będzie ona coraz bardziej zauważana przez małych “górników“, którzy nie mogą już sami konkurować z wielkimi kopalniami PoW oraz przez zwykłych ludzi szukających sposobu na pomnażanie swojego kapitału.

Man nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Ci jak wygląda metoda kopania PoS oraz ile można na niej potencjalnie zarobić. Tym samym zachęcam Cię do komentowania, zadawania ewentualnych pytań i udostępniania tego wpisu.

Cześć i następnego wpisu!

Może Cię również zainteresuje: BitTube nowym konkurentem YouTube?

Wszelkie informacje oraz opinie zawarte w moich materiałach nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. u. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715)

5/5 - (18 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters