Śledź nas na lub dołącz do naszego

Zastosowanie technologii blockchain nie ogranicza się jedynie do przestrzeni kryptowalut, a z jej potencjału zaczyna korzystać coraz więcej firm. W ostatnim czasie do grupy tej dołączył Tauron – jeden z głównych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

Blockchain to nie tylko kryptowaluty

Grupa Tauron, będąca jednym z największych dostawców energii elektrycznej w kraju, ogłosiła niedawno, że zamierza wykorzystać technologię blockchain. Choć powszechnie kojarzy się ona przede wszystkim z wytwarzaniem i obrotem kryptowalutami oraz tokenami NFT, to zakres jej zastosowania jest znacznie szerszy.

Systemy informatyczne oparte na łańcuchach bloków tworzą bezpieczne i wytrzymałe nośniki danych. Dlatego bardzo dobrze sprawdzają się tam, gdzie zachodzi potrzeba bezpiecznego zarządzania poufnymi danymi w sieci.

W jaki sposób Tauron wykorzysta technologię blockchain?

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem wydanym przez Tauron, grupa zamierza wykorzystać technologię blockchain właśnie w celu zwiększenia bezpieczeństwa komunikacji cyfrowej prowadzonej z klientami. Jak podkreśla Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w grupie Tauron, dzięki niej firma będzie mogła całkowicie odejść od wysyłania papierowych umów.

Protokół blockchain, który będzie wykorzystany jest bowiem w pełni zgodny z obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej regulacjami dotyczącymi trwałego nośnika informacji. Takie rozwiązanie wiąże się zarówno z niższymi kosztami, jak i oszczędnością czasu.

System jaki zastosuje Tauron, bazuje na technologii Billion Blockchain, przy czym odbiega on nieco od systemów używanych w przypadku kryptowalut. Główna różnica tkwi w tym, że nie są przechowywane na nim skróty hasłowe do danych, a pełne ich ciągi, z których składa się cały dokument.

Dzięki temu, że zostają one zapisane w sposób zdekomponowany i rozproszony po węzłach blockchain, nie jest możliwe ich usunięcie ani żadne nieplanowane przekształcenia. Odczytu dokumentu w każdej chwili dokonać może posiadacz stosownego klucza kryptograficznego.

A co zyskają konsumenci?

Dzięki wdrożeniu technologii blockchain, klienci grupy Tauron zyskają stały dostęp do swoich umów, a także gwarancję autentyczności i ochrony przed wszelkimi niechcianymi zmianami. W repozytorium blockchain będzie też można umieszczać różnego typu dokumenty publiczne.

Można się więc spodziewać, że już wkrótce Tauron całkowicie zaprzestanie wysyłania jakichkolwiek umów, faktur czy aneksów za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Wszystkie papierowe dokumenty zastąpione zostaną przez grupę symboli, składających się na klucz prywatny odbiorcy.

5/5 - (5 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters