Śledź nas na lub dołącz do naszego

Wiele wskazuje na to, że technologia blockchain zrewolucjonizuje kolejną branżę, a mowa tu o energetyce. Pierwsze produkty i usługi bazujące na tym rozwiązaniu będą zgodnie z prognozami dostępne na rynku już za kilka lat.

Zobacz również: Darmowe Szkolenie. Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego. Podobne kursy oferowane są nawet za kilka tysięcy złotych!

Blockchain w Energetyce – kolejne zastosowanie

Blockchain w energetyce może mieć zastosowanie przede wszystkim na gruncie rozliczeń transakcji, które realizowane są na linii dostawcy – odbiorcy. Współczesny system energetyczny opiera się w dużej mierze na niewielkich, rozproszonych źródłach wytwarzania, dlatego nowa, blockchainowa metoda rozliczeń, mająca rozproszony charakter i pozbawiona centralnych jednostek nadzorujących, ma duże szanse powodzenia w tym sektorze.

Branża energetyczna przygotowuje się do przyjęcia technologii blockchain

Europejskie firmy energetyczne już od kilku lat prowadzą prace nad wprowadzeniem do tego sektora rozwiązań opartych na blockchainie, a Niemcy i Włochy wdrożyły nawet w życie pierwsze, próbne rozwiązania.

Pilotażowy projekt zastosowania blockchaina przeprowadziła też holenderska firma TenneT, a norweski Statkraft zrealizował innowacyjną transakcję sprzedaży symbolicznej megawatogodziny.

Blockchain w energetyce to już prawie pewnik, a wdrożenie tej technologii planują kolejne firmy, w tym niemiecki koncern Innogy. Ma ona w jego przypadku zostać wykorzystana w rozliczeniach za ładowanie samochodów elektrycznych, które przeprowadzane będą za pomocą specjalnego oprogramowania z wykorzystaniem kryptowalut.

Zobacz również: SunContract – platforma do handlu energią oparta na technologii blockchain.

Blockchain standardem w energetyce już za dwa lata?

Choć podjęto już pierwsze próby, to blockchain w energetyce potrzebuje jeszcze co najmniej kilku lat, aby doczekać się szerszego zastosowania. Niektórzy przedstawicie branży energetycznej wskazują nawet, że stanie się to już za dwa lata.

Zdaniem dyrekcji belgijskiego operatora systemu energetycznego, firmy Elia, upowszechnienie blockchaina w tym sektorze jest możliwe w tak krótkim czasie, ponieważ prace na tym rozwiązaniem znajdują się obecnie na zaawansowanym poziomie. W przypadku Elii łańcuchy bloków mają zostać wykorzystanie w systemach płatności, które przyczynią się do bilansowania pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, poprzez zastosowanie takich rozwiązań jak magazyny energii czy pompy ciepła.

Blockchain w energetyce może przyczynić się do zoptymalizowania realizowanych operacji, a co za tym idzie – prowadzić do redukcji kosztów inwestycji w rozwój sieci.

5/5 - (7 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters