Śledź nas na lub dołącz do naszego

Zmiany klimatyczne stanowią problem, wobec którego żadna branża nie powinna przejść obojętnie. Z jego wagi zdawać sobie sprawę muszą również firmy z sektora finansowego, w tym i te, które zwracają się w stronę technologii blockchain.

Rynek finansowy wobec problemów ekologicznych

BlackRock jest firmą zajmującą się opracowywaniem rozwiązań i technologii inwestycyjnych ukierunkowanych na zrównoważone strategie finansowe.

Dyrektor generalny przedsiębiorstwa, Larry Fink, wystosował ostatnio list otwarty do zarządów firm, w którym w imieniu BlackRock stwierdził, że rynek finansowy czekają gruntowne przemiany.

Zmiany klimatyczne nie pozostają obojętne dla gospodarek państw na całym świecie. Problemy z nich wynikające będą miały duży wpływ na politykę pieniężną, wobec czego konieczne jest poszukiwanie nowych strategii działania.

BlackRock uważa, że powinny się one opierać na odpowiedzialnym planowaniu.

Przymykanie oka na problemy klimatyczne może być korzystne jedynie krótkofalowo. W dłużej perspektywie szansę na osiągnięcie przewagi będą miały bowiem te firmy, które nie zbagatelizują tej kwestii, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo inwestycyjne. Zgodnie z deklaracją Finka, BlackRock należy do tej drugiej grupy przedsiębiorstw.

Blockchain a zmiany klimatyczne

Warto zatem przyjrzeć się, jak do zmian klimatycznych ma się technologia blockchain oraz kryptografia.

Fink wskazał w swoim liście na kilka ważnych aspektów.

Po pierwsze należy wykorzystać technologię blockchain celem przedstawienia historii produktu, uwzględniając przy tym poszczególne etapy jego wytwarzania, czyniąc je zgodne z zasadami ekologii.

Po drugie, kryzys tradycyjnych walut oraz sektora bankowego u kontekście problemów klimatycznych, może sprzyjać rozwojowi zdecentralizowanych finansów oraz upowszechnianiu się zasobów cyfrowych.

Po trzecie zaś zdaniem Finka, zużycie energii w sektorze kryptowalut stanie się wkrótce przedmiotem gorącej debaty, zarówno etycznej, jak i politycznej.

Zagrożenia

Sama technologia blockchain nie jest wolna od zagrożeń ekologicznych. Łańcuchy bloków wymagają bowiem zastosowania różnych systemów sprawdzania poprawności, a najbardziej powszechnym jest Dowód Pracy (PoW).

Jeszcze niedawno uważano, że jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie, z racji wykorzystywania nadmiaru energii. Okazuje się jednak, że sprzęt wymagany do tego procesu ulega szybkiemu zepsuciu, wytwarzając potężne dawki ciepła. Dlatego upowszechnienie się tej technologii na masową skalę, mogłoby okazać się dramatyczne w skutkach. Choć poszczególni gracze rynku krypto, m.in. Ethereum, poszukują alternatywnych rozwiązań – jednym z nich jest mechanizm Proof od Stake, to póki co znajdują się oni na początku tej drogi.

 

Rate this post

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters