Śledź nas na lub dołącz do naszego

11 października tego roku, podczas trwającej dwa dni imprezy XBlockchain Summit w Inaya Putri na Bali, firma Pundi X dokonała historycznego wydarzenia w świecie telekomunikacji. Wykonała pierwsze na świecie połączenie telefoniczne w technologii Blockchain za pomocą telefonu Pundi XPhone. Ale od początku…

Telefon Pundi XPhone oparty o Blockchain

Pundi XPhone, bo tak nazywa się najnowsze urządzenie firmy Pundi X, to telefon blokowy, który do działania nie używa żadnego scentralizowanego operatora komórkowego. Telefon ten działa na niezależnych blokach funkcyjnych X stworzonych przez ww. firmę. Sieć opracowana przez zespół Pundi, nazwana Blockchain Function X, powstała w celu rozwiązania problemów spotykanych na dotychczasowych platformach blockchain (decentralizacja internetu, skalowalność czy łatwe publikowanie zdecentralizowanych aplikacji).

Podobnie jak technologia blockchain, na której bazuje telefon, produkt firmy Pundi X jest bezpieczny i prywatny. Użytkownicy mogą za pośrednictwem tego telefonu swobodnie wykonywać połączenia czy wysyłać wiadomości dzięki węzłom blockchain. Wskutek tego wyeliminowana zostaje potrzeba numerów telefonów czy jakichkolwiek identyfikatorów. Każdy telefon w ekosystemie Blockchain Function X będzie działał jak węzeł sieci, a każdy użytkownik będzie posiadać swój własny unikalny adres, podobny do tych tradycyjnych URL czy adres IP.

Blockchain Function X to nie tylko łańcuch publiczny. Jest to platforma całkowicie zdecentralizowana, a składa się z pięciu podstawowych filarów:

  • funkcja X OS;
  • funkcja X Blockchain;
  • funkcja X IPFS;
  • protokół FXTP;
  • funkcja X Docker.

Każdy z nich ma jeden cel: decentralizacja wszystkich aplikacji, stron internetowych, komunikacji i danych.

Twórcy deklarują, że system operacyjny X oparty jest o Android OS 9.0. Tworzy to automatycznie listę zalet związanych z użytkowaniem nowego telefonu. Rozwiązanie takie czyni Pundi XPhone kompatybilnym z aplikacjami na Androida, co ułatwia jednocześnie programistom jak i użytkownikom ‘przejście’ na platformę. Ponadto, jak deklarują twórcy, nowe pliki dApps (zdecentralizowanych aplikacji) będą również łatwiejsze do tworzenia oraz publikowania.

Jak deklaruje Pitt Huang- CTO i współzałożyciel Pundi X:

,,Użytkownicy będą mogli udostępniać dane w taki sam sposób, jak robią to bezpiecznie w Internecie za pośrednictwem blockchain, a programiści mogą szybko i łatwo publikować zdecentralizowane aplikacje za pośrednictwem FXTP”.

Dostęp do swoich danych użytkownicy będą mogli uzyskać przechodząc określoną ścieżkę, podobną do tej, którą przechodzimy na naszych komputerach podczas odwiedzania witryny. Ścieżka przestawia się w następujący sposób: ”FXTP: //xxx.xyz” gdzie xyz oznaczać będzie ‘węzeł sieci’, czyli nic innego jak nazwę użytkownika. W ten sam sposób odbywać może się wysyłanie wiadomości czy nawiązywanie połączeń. W tym przypadku różnić się będą jednak treści predefiniowanych poleceń, które będą brzmieć odpowiednio ”call.xyz” dla połączeń oraz ”message.xyz’‘ lub ”mail.xyz” dla wiadomości lub maila. Niezależnie od tego czy chcemy udostępnić zdjęcia, dane, pliki czy strony internetowe- uzyskać to wszystko można właśnie za pośrednictwem takiej ścieżki.

Twórcy systemu twierdzą, że dane udostępniane w łańcuchu bloków działają na zasadzie ‘złożonej giełdy’ zarówno publicznych jak i prywatnych kluczy danych oraz szyfrowania co gwarantuje użytkownikom ‘komunikację bez przechwytywania’ i bezpośredni dostęp do danych udostępnianych przez innych. Każda porcja danych wysłana za pośrednictwem platformy Blockchain Function X również zostanie zapisana w łańcuchu. ‘Tak właśnie działa zdecentralizowany system komunikacji’- mówi Pitt Huang.

Nie tylko Pundi X?

System XPhone jest aktualnie dostępny dla producentów smartfonów i jest w fazie testowania. Twórcy platformy deklarują, że funkcja Blockchain Function X, FXTP, IPFS, i XPhone oficjalnie uruchomione zostaną w drugim kwartale następnego roku. Jak się jednak okazuje, potentat w świecie sprzedaży kryptowalut to nie jedyny zawodnik na arenie zdecentralizowanych systemów komunikacji. Obecnie inicjator kryptowalut Sirin Labs czy mniej znana firma Sikur pracuje nad koncepcją telefonu typu blockchain.

Ale to nie wszystko.

Pundi XPhone będzie musiało również konkurować z kilkoma ‘przedstawicielami’ międzynarodowych gigantów telekomunikacyjnych, między innymi z firmą HTC. Tajwańskie przedsiębiorstwo widzi ogromny potencjał w bezpiecznych osobistych urządzeniach komunikacyjnych i planuje jeszcze przed końcem bieżącego roku wydać na świat telefon oparty o platformę blockchain- HTC Exodus.

”Kilka lat później widzimy świat, w którym ludzie mają własną tożsamość i dane, gdzie każdy rozumie koncepcję i ekonomię własności cyfrowej”.- mówi zdecentralizowany główny oficer HTC Phil Chen.

W drodze ku decentralizacji

Założeniem firmy Pundi X i jej najnowszego produktu jest decentralizacja wszystkich aplikacji, stron internetowych czy komunikacji. I choć smartfony korzystające z możliwości systemów blockchain to jeszcze temat nowy, jest on zdecydowanie kierunkiem posiadającym ogromny potencjał rozwoju.

Czy Pundi X i ich XPhone zostaną potentatami na rynku telefonów blokowych?

Czy będą musieli ustąpić miejsca bardziej rozpoznawalnym markom telekomunikacyjnym takim jak HTC?

Czekamy na wasze opinie!

5/5 - (8 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters