Śledź nas na lub dołącz do naszego

Wieloryb, rekin lub po prostu “grubas”. Tak określa się w slangu inwestorów kogoś, kto dysponuje bardzo dużym kapitałem – dolarami, bitcoinami lub innymi kryptowalutami. W domyśle wieloryb to największy inwestor. Często to określenie dotyczy funduszy inwestycyjnych, banków i innych tego typu dużych korporacji. Rekinem nazywa się najczęściej bogatego inwestora indywidualnego. Pojęcie grubas może dotyczyć obu tych typów inwestorów kryptowalutowych. Wszystkie te określenia te są bardzo umowne i slangowe. Funkcjonują zarówno na rynku kryptowalut, jak również na tradycyjnej giełdzie.

Wieloryb to jedno z haseł naszego słownika, który jest częścią darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Wpływ wielorybów na cenę bitcoina

Posiadając stosunkowo niewielki kapitał, rzędu ułamków bitcoina lub nawet kilku bitcoinów (przy dobowym obrocie giełdowym rzędu kilkunastu tysięcy bitcoinów) lub kapitał w wysokości nawet dziesiątków tysięcy dolarów, przy dobowym obrocie rzędu miliarda dolarów, nasze zlecenia kupna i sprzedaży nie wpłyną znacząco na cenę. Cena jest wypadkową tysięcy takich małych transakcji.

Co jeśli ktoś posiada kilkaset milionów dolarów lub kilka tysięcy bitcoinów i chce je sprzedać lub kupić coś za nie? Wbrew pozorom, wieloryb nie ma łatwego życia na giełdzie.

Spadek ceny bitcoina o prawie 250$ w ciągu minuty. Duży wolumen sprzedających

Wieloryb, dysponujący dużymi środkami, potrafi swoim ruchem zmienić cenę. Chcąc w krótkim czasie sprzedać dużą liczbę bitcoinów musi znaleźć zlecenia kupna na taką właśnie liczbę bitcoinów. Najczęściej potrzebuje on setki inwestorów, którzy chcą kupić jego bitcoiny po danej cenie. Wystawiając duże zlecenie sprzedaży, tzw. sell wall, ściankę zaporową, może zablokować wzrost ceny przez pewny czas. Z drugiej strony, aby kupić dużo bitcoinów, również trudno mu to zrobić bez wyraźnego podnoszenia ceny.

Wieloryb ze swoim dużym kapitałem może zaprzeczyć temu, co wynika z analizy technicznej wykresu. Jego kaprys może sprawić, że wsparcie ceny jej nie utrzyma, gdy będzie on sprzedawał dużą liczbę kryptowalut. Może też sprawić, że trend spadkowy zamieni się we wzrostowy, gdy będzie kupować dużą liczbę danej kryptowaluty.

Wieloryby w dużym stopniu, swoimi wyborami, decydują o kierunku, w którym zmierza rynek. Łatwo im stosować FUD, wywołać strach u inwestorów indywidualnych, by odkupić od nich taniej dany walor, lub wywołać FOMO, pompując cenę o wiele procent, a potem samemu sprzedając swoje kryptowaluty na górce, ludziom (tzw. kaczkom) którzy po dużych wzrostach widzą przed oczyma już tylko dalsze wzrosty i ile na tym zarobią.

I Ty możesz zostać rekinem lub wielorybem!

Jest wiele kryptowalut o niskiej kapitalizacji rynkowej i bardzo małej płynności. Dobowy wolumen obrotu wynosi zaledwie kilkaset dolarów. Jeżeli chcesz przekonać się, jak to jest być wielorybem, że manipulowanie rynkiem i rozgrywanie ceny nie jest wcale łatwym zadaniem, możesz kupić niszową kryptowalutę, korzystając z oczekujących zleceń sprzedaży. Inwestując zaledwie kilkaset dolarów, zapewne znacznie podniesiesz cenę, może nawet o 100%. Tylko pamiętaj, możesz na tym stracić!

Zobacz więcej materiałów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

4.4/5 - (9 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters