Śledź nas na lub dołącz do naszego

FUD to skrót od angielskich słów Fear, Uncertainty, Doubt, tłumaczonych na polski jako strach, niepewność, wątpliwość. Jest to strategia gry na giełdzie mające na celu chwilowe zniechęcenie innych inwestorów do danego aktywa. Odbywa się ono przez rozsiewanie negatywnych i często nieprawdziwych plotek (fake news) lub niejasnych informacji, które mają sprawić, że inwestorzy posiadający dany walor sprzedadzą go, a jego cena spadnie. Strategia ta jest spotykana jest zarówno na tradycyjnych rynkach, jak i rynku kryptowalut.

Artykuł jest częścią słownika w ramach darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

Jak działa FUD na rynku kryptowalut?

Wieloryby i grubasy mogą próbować wykorzystywać FUD do sprzedaży bitcoina drożej i odkupienia go taniej. Na przykład mogą sprzedać kryptowaluty na lokalnej górce i by zapobiec dalszym wzrostom ceny, które zmusiłby ich do odkupowania drożej, niż sprzedali, mogą zacząć rozpuszczać fake newsy lub plotki wpływające negatywnie na cenę bitcoina. W tym celu wykupowane są artykuły na popularnych portalach lub osoby rozpoznawalne udzielają wywiadów stawiających przyszłość kryptowalut w negatywnym świetle. Sieją w ten sposób dezinformację i zniechęcają kolejnych potencjalnych kupujących.

Jeżeli połączą FUD ze zmasowaną akcją sprzedaży dużych ilości danej kryptowaluty, zwykli inwestorzy mogą się przestraszyć i w panice sprzedać swoje kryptowaluty, będąc niepewnym, co do dalszych wzrostów. W ten sposób cena spada i umożliwia odkup kryptowalut taniej, niż zostały one sprzedane przez tych, którzy wykorzystali FUD.

Przykładem FUD są pojawiające się regularnie plotki i nieprawdziwe informacje o rzekomym zakazaniu kryptowalut w Chinach, problemach z Tetherem, a także odgrzewanie negatywnych informacji sprzed wielu miesięcy.

Zobacz więcej artykułów darmowego szkolenia – Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego!

4.4/5 - (7 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters