Śledź nas na lub dołącz do naszego

NANO, nowatorska cyfrowa waluta, która w największym skrócie jest tym czym miał być Bitcoin w założeniach.

Nano powstało tylko w jednym celu – do przesyłania wartości na odległość w możliwie najbardziej optymalny sposób.

NANO używa nowatorskiej technologii Proof of Stake , nazywanej Block Lattice,  w największym skrócie , każde konto ma swój własny łańcuch bloków, który kontroluje.

NANO podstawowe cechy, wady i zalety

Darmowe przelewy

Jednym z największych atutów NANO, to oczywiście prawdziwe, w pełni darmowe przelewy.

Dosłownie oznacza to, że jeśli przelewamy 1 NANO, to odbiorca zawsze otrzyma 1 NANO i to zupełnie za darmo! Ten aspekt wyklucza także częsty problem z poprawnym ustawianiem opłaty za transfer (fee) w przypadku “tradycyjnych” kryptowalut w technologi POW (proof of stake).  Z tego powodu nasza transakcja może utknąć w kolejce

Dzięki zupełnie nowej technologi oraz niskiemu zapotrzebowaniu na moc obliczeniową, cała sieć zużywa dramatycznie małe ilości energii.
W rezultacie sieć utrzymują tanie NODY (wezły), których miesięczny koszt utrzymania wynosi 5-10$ .

Każdy może stać się częścią NANO i utrzymywać serwer, w rezultacie każdy może być dobrowolnym reprezentantem, aby wesprzeć projekt.
Docelową grupą reprezentantów są instytucje, takie jak giełdy, sklepy, procesory płatnicze, Uniwersytety itd.

Szybkość

Czas przesyłu środków to około 3 do 5 sek (wraz z potwierdzeniem )

W technologi Proof of Work takie czasy są  dostępne jedynie w przypadku braku  potwierdzenia  (czyli w tak zwanym przypadku 0-conf).

W czasie pisania tego artykułu, jest to aktualnie najszybsza krypowaluta według rankingu Binanance, wyprzedzając nawet XRP oraz XLM.

Bezpieczeństwo

NANO ma  kilka wbudowanych zabezpieczeń przed atakami hakerskimi, jednym z nich jest wymuszenie małego obliczenia typu  „proof of work” , czyli nasze komputery muszą wykonać małą pracę aby przesłać środki .

Warty do odnotowanie fakt,  w tej technologi nie występuje możliwości ataku typu 51% (double spend attack)

Wszystkie zabezpieczenia wraz ze szczegółowym opisem znajdują się na Github.

Skalowalność

Przepustowość teoretyczna NANO wynosi 7000 TPS (transakcje na sekundę). Jest to wartość czysto hipotetyczna, ponieważ szybkość NANO uzależniona jest w największym stopniu od ograniczeń sprzętowych, takich jak szybkość dysków, przepustowość sieci  itp.

Twórca NANO, Colin Lemahieu twierdzi że wraz z rozwojem infrastruktury i sprzętu, ta wartość jest wyższa. W tej chwili realna, potwierdzona wartość w testach społeczności, to stabilne 80 TPS (transaction per second), najwyższa zmierzona wartość na dzień pisania tego artykułu to 756 TPS. Wartość ta powinna wzrosnąć, po zakończeniu ulepszeń które powinny być ukończone do końca 2018 roku.

Ciekawym faktem jest iż wiele projektów zawyża tą wartość , podając liczby  z bardzo krótkiego okresu czasu , takie pomiary nie mają nic  wspólnego z realnymi wartościami, ponieważ  tak naprawdę,  liczy się średnia  uzyskana  z dłuższym okresie czasu (test powinien trwać kilka godzin).
Niestety wiele projektów podaje mylące wartości uzyskane w zamkniętym obiegu kilku serwerów w wykupionej mocnej chmury Amazona, co jest kompletnym wypatrzeniem  realnych  wyników.

Decentralizacja

Jest to jeden z głównych filarów projektu NANO, twórcy kładą na tą kwestię bardzo duży nacisk,  każdy użytkownik portfela może wybrać swojego reprezentanta, w ten sposób przyczynia się do decentralizacji.

W przyszłości nody NANO (węzły) mają być w pełni jawne, społeczność będzie mogła w prosty sposób oceniać wiarygodność i w pełni świadomie wybierać swoich reprezentantów, docelowo mają to być także instytucje takie jak Uniwersytety, giełdy itp.

W ostatnim czasie obserwujemy negatywny trend w technologii Proof of Work, takich jak BTC, BCH, LTC itd.

Widać wyraźnie zaburzenia w decentralizacji, skończyła się era kopania kryptowalut przez “zwykłych” zjadaczy chleba.

Nastąpiła era wielkich koncernów z tanim prądem i wykluczenie z interesu mniejszych kopalni, do tego dochodzi walka o największy kawałek tortu pomiędzy koncernami górniczymi,  cierpi na tym decentralizacja, bezpieczeństwo i ogólna  reputacja rynku kryptowalut. Efektem tego są częste forki czyli  podział i odgałęzienia łańcucha bloków , w rezultacie prowadzi to do podziału społeczności na różne projekty, jednym z negatywnych przykładów jest aktualnie “wojna” pomiędzy Bitcoin i Bitcoin Cash.

EKOLOGIA

NANO to jedna z najbardziej “zielonych” kryptowalut, koszt energii potrzebny do działania Bitcoina jest 8 milionów razy większy w porównaniu z NANO! , dodatkowym niezaprzeczalnym faktem jest, iż to my, zwykli użytkownicy, sponsorujemy prądożerność kryptowalut poprzez opłaty za transakcje. Reasumując nic w przyrodzie nie ginie, a zwłaszcza pieniądze. Nano wydaje się rozwiązywać problem opłat kompletnie.

Rozwój projektu

NANO jest aktualnie w pełni użyteczne, oprócz standardowych portfeli, NANO posiada lekkie portfele pod Windows, Linux, IOS oraz Android , dwa najbardziej znane to Canoe oraz NANO Wallet Company.
W planach dodatnie usługi anonimowości, społeczność jest bardzo zainteresowana tą dodatkową opcją oraz sam twórca Colin.

Nano posiada sporo rozwojowych projektów które są rozwijane przez fanów NANO, jednym z nich jest wtyczka do płatności Brainblocks, która szybko się rozwija

W ostatnich tygodniach NANO pozyskało także dwóch poważnych kontrahentów, Bitcoin Superstore oraz Paytomat (procesor płatności w fizycznych sklepach).

W tej chwili w NANO Core programuje około 7 osób,   całość prac można obserwować na github.
Do końca roku 2018 planowany jest wdrożenie jeszcze kilku ulepszeń, które mają podnieść bezpieczeństwo i szybkość sieci, dodatkowo planowane jest odchudzenie całej księgi (Pruning).

Zagrożenia
Zagrożeniem dla NANO są długotrwałe ataki typu spam. 

Rozwiązania są już opracowane, jedno z nich VoteByHash zostało właśnie wprowadzone, jak na razie po pierwszych dniach ilość danych jakie generuje sieć ,spadła o około 90%, docelowo ma to być 99% , dzięki temu sieć będzie dużo trudniejsza do zaatakowania poprzez ataki typu “spam”, co najważniejsze infrastruktura NANO powinna nadal działać nadal podczas ataków, ma być jedynie spowolniona.

Trochę historii

NANO zostało wymyślone i stworzone w zasadzie przez jedną utalentowaną osobę, Colin Lemahieu, stworzył i nadal rozwija NANO od 2014 roku,  w późniejszym okresie dołączyło do niego kilku utalentowanych programistów. Sam Colin Lemahieu programuje w około 30 językach.
Pracował jeszcze do niedawna na etacie i w wolnych chwilach tworzył NANO, firmy w których programował to Dell, AMD, Qualcomm, zajmował się między innymi procesem debugowania w procesorach. Jest znany w tej branży „jako człowiek od ciężkich zadań”

Jedną z zasad Colina które wyznaje jest “Do one thing, and do it well” i tak działa do tej pory team NANO.

W lutym 2016 Colin Lemahieu wypuścił NANO  na światło dzienne, prezentując projekt na Bitcointalk,  po kilku dniach ówczesne Raiblocks zostało rozdane przez twórcę za darmo!
Odbyło się to za pomocą darmowego klikanie w captcha faucet .
Następnie przez prawie rok można było zakupić NANO (Raiblocks) w okolicach 1 centa ….

Warty do odnotowania fakt iż NANO już w 2016 miało gotowy i działający poprawnie produkt!

W lutym 2018 społeczność NANO otrzymała poważny cios, największa ówczesna giełda Bitgrail została zhakowana, NANO o wartości około 195 milionów dolarów zostało skradzione lub zdefraudowane poprzez błąd w kodzie giełdy, spowodowało to długotrwałą wyprzedaż na rynku i zaufanie do NANO spadło. Czas pokazał iż było to bardzo krzywdzące dla tego projektu, z czasem okazało się iż  twórcy nie mieli z tym nic wspólnego.

Na koniec , wizualizacja ogromu pracy jaki zostały przeprowadzony od 2014, jak widać NANO zostało zaprojektowane zupełnie od podstaw,  genialność tego projektu nie wzięła się z niczego, to efekt setek godzin ciężkiej pracy.

Giełdy

Handel walutą Nano dostępny jest na kilku giełdach, dwie największe godne polecenia to BINANCE oraz KUCOIN.

NANO ma także własną giełdę NANEX, na której nie wymogu weryfikacji.

4.8/5 - (9 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters