Śledź nas na lub dołącz do naszego

Technologia blockchain oraz rozproszonego rejestru cieszą się coraz większą popularnością. Okazuje się znajdują one zastosowanie również podczas elektronicznego głosowania, zapewniając całej procedurze wysoki poziom bezpieczeństwa.

Nowe zastosowanie

Potencjał nowoczesnych technologii może być z powodzeniem wykorzystany podczas elektronicznego głosowania. Jedne z pierwszych działań na tym polu podjęto odnośnie należącej do włoskiej formacji Ruch Pięciu Gwiazd platformy Rousseau, bazującej na protokole Monero.

Główny problem prywatności związany jest w tym przypadku z inteligentnymi umowami opierającymi się na blockchainie, głównie Ethereum.

Trudności

Opracowanie systemu głosowania opierającego się na walucie takiej jak Monero okazało się znacznie trudniejsze niż się początkowo spodziewano.

Funkcjonuje ona bowiem jako waluta bezpieczna, a jednocześnie niemożliwa do wyśledzenia. Uniemożliwia to chociażby tworzenie inteligentnych umów o bardziej złożonych funkcjach.  

Platforma Dero

W ostatnim czasie powstało kilka projektów, które miały na celu opracowanie prywatnych umów oraz dostarczenie rozwiązań stanowiących odpowiedź na aktualne problemy.

Jednym z takich projektów jest stworzona w 2017 roku platforma blockchain o nazwie Dero, bazująca na protokole CryptoNote, znacznie bardziej funkcjonalnym, aniżeli protokół Monero.

Sieć zapewnia wysoką anonimowość, przy jednoczesnej dobrej skalowalności oraz odporności na cyberataki.

Dzięki takim cechom jak wysoki stopień decentralizacji, Dero jest w stanie stworzyć prywatne inteligentne umowy, zapewniające bezpieczeństwo każdego z powiązanych z nimi podmiotów.

W ten sposób powstał w pełni anonimowy i bezpieczny system głosowania, a kluczowe znaczenie dla jego funkcjonowania ma Dero Virtual Machine – narzędzie oparte na języku DVM-Basic.

Ponadto zgodnie z założeniem, platforma uwzględniać ma pełne, homomorficzne szyfrowanie inteligentnych umów.

Potencjał

Choć technologia blockchain posiada liczne zalety, wśród których jedną z najwyżej cenionych jest bezpieczeństwo, to nie jest też ona wolna od niedoskonałości.

Mowa tu chociażby o tym, że nie jest ona w stanie poświadczyć autentyczności danych wprowadzanych bezpośrednio przez człowieka. Tak więc, aby skutecznie przeciwdziałać podwójnemu bądź fałszywemu głosowaniu, konieczne jest określenie tego, kto głosuje.

Jako idealne rozwiązanie jawi się aplikacja integrująca system kontraktowy typu open source, posiadający dane wprowadzane za pośrednictwem KYC.

Następnie jest on przekształcany w formę cyfrową, co dokonuje się na drodze powiązania tożsamości z anonimowym kluczem kryptograficznym, który byłby w stanie umożliwić głosowanie na platformie szyfrującej dane. W ten sposób możliwe jest jednoczesne zachowanie bezpieczeństwa, jak również anonimowości.

5/5 - (11 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters