Śledź nas na lub dołącz do naszego

IOTA to jedna z najbardziej popularnych kryptowalut na rynku. Jej wszechstronne zastosowanie oraz rewolucyjny model grafu sprawiają że pozostaje cały czas w ścisłej czołówce kryptowalut wg. rankingu.

IOTA stworzyła następce tradycyjnego blockchainu

Blockchain 1-szej i 2-giej generacji.

iota

Standardowy łańcuch bloków kryptowalut takich jak Bitcoin(BTC), Ethereum(ETH) czy Dash(DASH) ma budowę zbliżoną do łańcucha, oznacza to że każdy blok jest “dzieckiem” poprzedzającego go bloku.

Ta prosta zasada mówi że każdy z bloków w łańcuchu jest weryfikowalny i raz sprawdzony i potwierdzony pozostaje na zawsze w historii transakcji. Zasada prosta wymagała w założeniu prostego rozwiązania jakim było przypisywanie wielu transakcji do jednego bloku. Rozwiązywaniem bloków a więc obliczaniem ich hashów a co za tym idzie potwierdzaniem znajdujących się w nich transakcji zajmują się obecnie specjalnie wyspecjalizowane do tego jednostki obliczeniowe nazywane potocznie koparkami.

Dlatego wydobywający kryptowaluty nazywani są potocznie “górnikami” bo “kopią” w ten sposób kryptowaluty.

W przypadku kryptowalut pierwszej (BTC) i drugiej (ETH) generacji wygląda to w ten sposób że transakcje muszą dostać się do bloku, który musi następnie zostać “wykopany’ czyli rozwiązany. Z tymi transakcjami jest różnie czasami trzeba czekać dłużej w kolejce żeby dostać się do bloku a potem czasami trzeba czekać dłużej na potwierdzenia (zanim blok zostanie wykopany).

To wszystko sprawia że sieć łańcucha Bitcoin oraz Ethereum jest optymalna tylko w zakresie określonej liczby użytkowników i co za tym idzie przeprowadzanych transakcji. W miarę wzrostu użytkowników i transakcji miejsca w blokach jest coraz mniej. Sytuacja wzmożonej aktywności użytkowników sprawia że na transakcję trzeba poczekać, oczywiście można zapłacić większą opłatę za transakcję (tzw. fee dla górników) i przyspieszyć naszą transakcję, jest to jednak dosyć kosztowne.

W czasie tzw. bańki kryptowalutowej która miała miejsce w grudniu 2017 roku kiedy to BTC “zapukał” do ceny 20 000$ opłata (fee) za przelew w BTC wynosiła od 50$ do nawet 100$. Ethereum w tym czasie niestety nie było lepsze, z uwagi na dużo powstających aplikacji opartych na smartcontractach (sławne kotki) sieć ethereum była też “zapchana” a użytkownicy musieli płacić wysokie opłaty transakcyjne aby przyspieszyć swoje transakcje.

Graf IOTA czyli Blockchain 3-ciej generacji

IOTA

Skierowany Graf Acykliczny ta matematyczna nazwa wyczerpuje technologię jaka kryje się za IOTĄ.

Techniczni czytelnicy zapewne znają niuanse matematyki i nie trzeba im tłumaczyć co oznacza ta nazwa żywcem wyjęta z królestwa królowej nauk. Dla mniej technicznych czytelników, którzy już się boją tej nazwy przygotowałem opis który powinien ułatwić Wam rozszyfrować ten skrót.

Graf jest zbiorem wierzchołków którymi w przypadku IOTy są pojedyncze transakcje, skierowany oznacza nic innego jak uporządkowany przebieg w jedną stronę a acykliczny z kolei jest przeciwieństwiem cyklicznego co oznacza że nie ma powtarzającego się cyklu.

No dobrze a jak to się ma do blockchainu i transakcji ktoś zapyta?

Jeśli przełożyć to na technologię blockchain to będzie to oznaczało że:

  • każdy użytkownik który wykonuje transakcję staje się blokiem (wierzchołkiem grafu)
  • transakcja jest nieodwołalna po pierwszym potwierdzeniu (skierowana w jedną stronę)
  • acykliczny oznacza że transakcje przebiegają różnorodnie (żadna droga w grafie nie jest powtarzana)

Jakie przewagi ma IOTA w porównaniu do standardowego blockchainu?

Struktura DAG (Direct Acrylic Graph czyli Skierowanego Grafu Acyklicznego) pozwala na uzyskanie w jednym momencie bardzo dużej ilości transakcji

Kto potwierdza te bloki-transakcje?

Odpowiedź: Sami użytkownicy. Każdy użytkownik dokonujący transakcji musi potwierdzić dwie inne transakcje (oczywiście potwierdzenie dokonuje się automatycznie w ramach sieci). Takie rozwiązanie sprawia że im więcej jest użytkowników tym szybsza jest sieć. Jest to rozwiązanie przełomowe ponieważ tak jak wcześniej wspomniałem kryptowaluty pierwszej i drugiej generacji mają problem związany ze skalowaniem (większa ilość użytkowników i transakcji to większe obciążenie sieci).

Brak opłat transakcyjnych – tak przelewy w IOTA są zupełnie darmowe!, brak bloków do wydobywania a co za tym idzie brak standardowych górników i kopalń. Możliwość dokonywania transakcji offline tak jak w Lightning Network BTC – po włączeniu online dany splot a więc graf po dopasowaniu do większego grafu zostanie potwierdzony i włączony do sieci. Oznacza to że transakcje w mniejszym grafie mogą być dokonywane offline bez udziału reszty sieci. IOTA pozostaje więc jedyną kryptowalutą która jest zdecentralizowana i posiada szybką sieć, która działa bez opłat.

Żeby nie było tak różowo…

Sieć IOTA jest bardzo innowacyjna i tak jak każda innowacja ma pewne wady. Dwa potwierdzenia są szybkie, lekkie i przyjemne ale stanowią też poważną wadę logiczną. Atakujący teoretycznie może “zasypać” sieć bardzo wieloma fałszywymi transakcjami: w wyniku przyjętej zasady dwóch potwierdzeń cześć tych fałszywych transakcji może zostać potwierdzona i “wejść” do grafu. Atak może zostać dodatkowo wsparty poprzez wspomniany wyżej przypadek grafu offline. Oznacza to że do ataku można użyć dodatkowo bardzo wielu transakcji przechodzących ze stanu offline na stan online. Fundacja IOTA broni się że ma odpowiednie algorytmy, które są w stanie wykryć i odrzucić fałszywe transakcje. Jak do tej pory nie było potwierdzonej próby takiego ataku.

Koordynat – jest to specjalny węzeł sieci IOTA, który jest darzony większym zaufaniem sieci, stworzony po to aby zminimalizować szanse ataku na sieć. Niestety koordynat jest scentralizowany przez co fundacja teoretycznie może manipulować księgą transakcji opartą o graf.

To co jest największą zaletą czyli szybkość sieci zależna od ilości użytkowników sprawdza się doskonale gdy mamy dużą ilość użytkowników niestety w przypadku mniejszej ilości lub nagłego spadku ilości transakcji w sieci powstaje korek. Nie ma możliwości przyspieszenia transakcji tak jak w BTC czy ETH. Pozostaje wtedy grzecznie czekać na potwierdzenia.

Podsumowanie

Fundacja IOTA widzi zastosowanie swojej kryptowaluty jako główny nośnik dla transakcji internetu rzeczy (IoT – Internet of Things). Ich zamierzeniem jest aby w przyszłości nawet najmniej istotne elementy sieci takie jak smartwatche, smart lodówki, smart pralki itp. mogły dokonywać mikrotransakcji w sieci. Możemy wyobrazić sobie w przyszłości samochód autonomiczny, który sam płaci za przejazd autostradą albo smart lodówkę, która sama zamawia jedzenie do domu. To tylko wycinek możliwości wykorzystania grafu który nie potrzebuje opłat transakcyjnych do swojego działania. I który może działać zupełnie autonomicznie.

Sama fundacja cały czas działa i pozyskuje nowych kontrahentów do swojego projektu. Obecnie projekt który zebrał w ICO w 2015 roku niecałe 600 000$ jest jednym z najlepiej zapowiadających się projektów na kryptorynku. IOTA ma potwierdzoną współpracę z wieloma dużymi koncernami m.in Microsoft, Fujitsu, Bosch oraz Volkswagen

Z uwagi na duże zainteresowanie ze strony wielkich koncernów przed fundacją IOTA oraz ich kryptowalutą MIOTA rysuje się ciekawa przyszłość. Czy jest to dobry środek inwestycyjny? Jak zawsze w takim przypadku żeby mieć 100% pewność przydałaby się maszyna czasu…

Tymczasem jeśli ktoś chciałby się skusić i zakupić trochę IOTY na HODLowanie to może zrobić to na jednej z największych giełd na świecie Binance

5/5 - (8 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters