Śledź nas na lub dołącz do naszego

Czym jest Lisk, do czego służy i dlaczego jest tak popularny szczególnie w polskim środowisku?

Z pewnością ta nazwa już gdzieś obiła Ci się o uszy, prawda?

Lisk, to tak w zasadzie nie jakaś pojedyncza aplikacja, a raczej zorganizowany ekosystem do tworzenia ich, w oparciu o bardzo dobrze znany język JavaScript.

Jak działa ekosystem Lisk?

Ekosystem, o którym wspomnieliśmy składa się z Mainchain’a, czy łańcucha głównego i pobocznych środowisk, czyli tzw. Sidechain’ów – łańcuchów pobocznych. I to właśnie na tych sidechainach developer chcący postawić aplikację na Lisku, tworzy swój blockchain i swoje środowisko, które będzie wspólnie działać z mainchain’em. Idea Sidechain’ów ma być rozwiązaniem zastosowanym w celu rozwiązania problemu skalowalności aplikacji.

lisk

Cała sieć opiera się o algorytm DPoS – Delegated Proof of Stake, czyli jest to po prostu cyfrowa demokracja. Działa to tak, że z całej sieci wybierani są delegaci, którzy w gruncie rzeczy odpowiadają za działanie całej sieci i ich liczbę ustalono na stałe, na 101 delegatów.

Są oni wybierani metodą głosowania, a swój głos może oddać każdy, kto posiada Liska w swoim portfelu. Przeważnie na delegatów zostają wybrane osoby, które przyczyniają się do rozwoju projektu i działają na jego rzecz.

Delegaci nie mają oczywiście władzy absolutnej, mogą jedynie produkować bloki, czyli zatwierdzać lub odrzucać transakcję, którze przechodzą przez sieć. Nie mogą za to wpływać na zawartość transakcji, więc nie są wstanie wyrządzić szkód użytkownikom sieci. Jednak w sytuacji, gdyby któryś z delegatów zaczął działać na niekorzyść blockchain’a, to może zostać szybko odwołany. Oczywiście sam algorytm kryje w sobie jescze pewnie techniczne szczegóły, ale te opiszemy może w przyszłosci, w którymś z artykułów w naszej tokenopedii.

Jakie możliwości daje Lisk?

Jak już napisaliśmy we wstępie, Lisk daje developerom odpowiednie środowisko, w którym mogą stworzyć swój blockchain oprarty o sidechain i postawić na tym swoją zdecentralizowaną aplikację – DApps. Do tego developerzy mają możliwość stworzyć swój własny token, którzy mogą wypuścić do obiegu wraz z aplikacją.

Jednak rzeczą, która zasługuje na szczególną uwagę jest tzw. SDK – Sidechain Development Kit. Jest to kompletny zestaw narzędzi udostępniony przez developerów liska, a w skład tego wchodzą:

  • Lisk Core – Jak sama nazwa wskazuje jest to rdzeń. Za pomocą Core’a uruchamiany node’a, czyli węzeł i łączymy się z blockchainem Lisk’a. Zdecydowanie jest to narzędzie dla zaawansowanych użytkowników. Dzięki temu możemy przeglądać blockchain i wysyłać transakcje i brać udział w delegowaniu.
  • Lisk Hub – Bardzo podobne narzędzie do Lisk Core, ale jest to też po prostu desktopowy portfel Liska dla każdego użytkownika. Do funkcjonalności Hub’a twórcy planują wprowadzić DEX’a, czyli zdecentralizowaną giełdę, rejestrację sidechainów oraz możliwość uruchomienia własnego ICO.
  • Lisk Commander – Narzędzie dedykowane dla developerów do pisania kodu.
  • Lisk Elements – Zbiór bibliotek JavaScript zawierający w sobie osobno instalowalne moduły.

Dodatkowo mamy:

  • Lisk Nano – Jest to po prostu starsza minimalistyczna wersja portfela służąca jedynie do przesyłania transakcji.
  • Lisk Mobile – Mobilna wersja portfela.

Mój własny blockchain na Lisku – w pigułce

  1. Generujemy własny łańcuch poboczny.
  2. Dostosowujemy łańcuch do swoich potrzeb I dodajemy do niego potrzebne nam funkcje.
  3. Tworzymy aplikację, czyli tworzymy dla naszego łańcucha odpowiedni interfejs.
  4. Testujemy naszą aplikację I wypuszczamy ją do obiegu.

 

Trzeba przyznać, że Lisk wnosi bardzo ciekawe rozwiązania do świata kryptowalut i jest to na pewno bardzo ciekawy projekt, którym warto się zainteresować – szczególnie, że otwiera wiele możliwości dla developerów i innych użytkowników.

Liska możemy kupić m.in. na jednej z największych giełd kryptowalut na świecie binance.com

5/5 - (2 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters