Śledź nas na lub dołącz do naszego

Czy korzystałeś już osobiście z technologii blockchain? I nie piszę tu o kupnie kryptowalut, przesyłaniu ich na portfel czy wykonywaniu transakcji giełdowych.  Czy zastanawiałeś się jakby to było poczuć moc decentralizacji i realnie skorzystać z tej fantastycznej, przyszłościowej technologii? Teraz masz okazję sprawdzić to osobiście. Przedstawiam Ci projekt o nazwie ETHLend (LEND).

 

Czym jest platforma ETHLend?

ETHLend – jest to zarejestrowana w Szwajcarii, stworzona przez międzynarodowy, ok. 30-osobowy zespół specjalistów – platforma pożyczkowa p2p, której celem jest kojarzenie dwóch stron transakcji: pożyczkobiorców i pożyczkodawców, poprzez zawarcie umowy bazującej na smart-kontrakcie sieci Ethereum. Umożliwia ona branie pożyczki  w formie kryptowaluty ETH lub LEND – określonej wcześniej warunkami spłaty (forma zabezpieczenia akceptowanymi aktualnie na platformie tokenami grupy ERC-20na tą chwilę jest to ponad 150 różnych kryptowalut, wartość odsetek, czas trwania). Wygląda to tak jak na zamieszczonej poniżej grafice:

ethlend

Jak pożyczyć środki na platformie ETHLend?

Aby stać się jedną ze stron transakcji – czyli wziąć pożyczkę lub pożyczyć komuś środki (rozpatrzmy przypadek, gdy to my chcemy pożyczyć środki od pożyczkodawcy), należy wykonać takie oto kroki:

 1. Zainstalować i uruchomić współpracującą z platformą aplikację-portfel Metamask jako dodatek do przeglądarki, a następnie utworzenie hasła do portfela, gdzie przydzielony zostanie adres sieci Ethereum
 2. Połączyć się z platformą ETHLend
 3. W ten sposób przenosimy się do strony głównej platformy, gdzie możemy wybrać aby pokazało nam istniejące oferty pożyczkowe  lub wystawić  – określoną naszymi warunkami propozycję – która będzie oczekiwała na chętnego do jej realizacji. Wygląda to w ten sposób:

lend

Rozpatrzmy przypadek gdy chcemy skorzystać z tej oferty pożyczkowej:

eth lend

Jak to odczytać?

Ktoś proponuje pożyczyć nam 3.7 ETH na 30 dni z oprocentowaniem 2.7% i jako zabezpieczenie zażyczył sobie ok.125 Binance Coin (BNB). Gdy zaakceptujemy warunki – z naszego portfela zostanie przesłane jako zabezpieczenie ok.125 BNB, a w zamian otrzymamy na nasz portfel – 3.7 ETH.

Czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę obecne ceny ETH i BNB wg rankingu kryptowalut – jest to propozycja pożyczki na ok. 750 $ zabezpieczona ok.1200 $ – gdzie odsetki wynoszą ok. 20 $. Oznacza to, że gdy pożyczkobiorca nie odda po 30 dniach wartości pożyczki (3.7 ETH) + odsetek 2.7% – pożyczkodawca zatrzymuje tokeny BNB. Natomiast jak spłacimy pożyczkę wraz z odsetkami (możemy to zrobić w każdej chwili nie oczekując na zakończenie umowy) – nasze zabezpieczenie zostaje przesłane z powrotem na nasz adres ETH, z którego wcześniej dokonaliśmy depozytu (wszystko jest zautomatyzowane i zabezpieczone smart-kontraktem przy udziale portfela Metamask). Statystycznie – biorąc pod uwagę wszystkie koszta – pożyczka na platformie ETHLend – 10000 dolarów na rok – kosztuje nas ok. 300 $, co nam daje koszt jedynie 25 $ miesięcznie.

Podpowiedzi i opcje

 • Możemy być pożyczkobiorcą, który wystawia swoją propozycję pożyczki lub skorzystać z już istniejącej oferty
 • Możemy być pożyczkodawcą, który wystawia swoją propozycję pożyczki lub skorzystać z już wystawionej oferty
 • Odsetki na miesiąc – biorąc pod uwagę przeszłe, historyczne transakcje – wynoszą one od 1.5 do 5% (wszystkie tego typu pomocne dane można sprawdzić na platformie klikając w )
 • Możemy otrzymać pożyczkę do 75% wartości depozytu zabezpieczającego
 • Pożyczkodawca zabezpieczony jest przed nadmiernym spadkiem tokena zabezpieczającego przed upływem terminu spłaty – poprzez likwidację na poziomie wyliczonym przez algorytm systemu, w omawianym wyżej przykładzie wygląda on tak:

ethlend

W praktyce więc, gdy cena BNB spadnie o ok. 40 % podczas trwania umowy pożyczki – pożyczkodawca automatycznie inkasuje tokeny

 • W zależności od naszego wyboru – można wybrać opcje spłaty pożyczki poprzez oddanie takiej samej ilości waluty (ETH lub LEND) lub przeliczonej do aktualnego kursu USD (osobiście wybrałbym drugą opcję, bo możemy mieć sytuację, że kurs ETH bardzo wzrasta i przez to musimy oddać o wiele więcej niż pożyczyliśmy (oczywiście gdyby wartość ETH spadła – to zarobilibyśmy)

eth lend

 • Pożyczkę można wziąć lub udzielić na okres od 1 do 12 miesięcy
 • W niedalekiej przyszłości zespół zamierza wprowadzić pożyczki obsługujące BTC

Wartość użytkowa tokenu LEND

gdy bierzemy pożyczkę w LEND – nie ma żadnych opłat

– gdy spłacamy pożyczkę w LEND – płacimy połowę mniejsze opłaty

– używając tokenu LEND jako depozyt zabezpieczający – możemy otrzymać pożyczkę do od 70% do 75% ich wartości

– udział w airdropach i kampaniach (20% zysków z opłat transakcyjnych na platformie rozdzielane pomiędzy  udzielających/biorących pożyczki w LEND)

Koszta transakcyjne

Do czego mi to potrzebne?

Można sobie zadać takie pytanie. Cóż, ilu ludzi – tyle powodów pożyczek. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, w której kupiliśmy tokeny jakichś projektów z myślą o realizacji zysków od ich sprzedaży w długim terminie, które leżą nam na portfelach i czekają na zmianę trendu lub globalną adopcje. W tym samym momencie widzimy okazje inwestycyjne takie jak handel na giełdach typu Binance, zakup ciekawego ICO, handel na giełdach zlewarowanych lub po prostu potrzebujemy pilnie pieniędzy (możemy je przecież zamienić na waluty konwencjonalne). Możemy więc uruchomić ten kapitał – nie sprzedając naszych projektów po niższej wartości – w zamian za niewielkie odsetki. Możemy tak samo zarabiać na tych odsetkach, udzielając komuś pożyczek – w ten sposób mamy szanse na dodatkowy, pasywny dochód. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla zablokowanych finansowo tzw. hodlerów.

Podsumowanie

Taki sposób realizacji pożyczek daje nam nowe możliwości. Wszystko to bez udziału pośredników takich jak banki, wysokich opłat transakcyjnych, bez zbędnej papierologii, długiego oczekiwania na decyzję o udzieleniu pożyczki, bez weryfikacji dokumentów, praktycznie anonimowo – tu i teraz. To właśnie nam daje decentralizacja. A przyszłość tego typu platform? Wg opinii ekspertów już całkiem niedługo przyjdą takie czasy, że możliwe będzie za pomocą kilku kliknięć np. będąc w Polsce, pożyczyć pieniądze od kogoś z Japonii na budowę domu w Belgii.

5/5 - (32 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters