Śledź nas na lub dołącz do naszego

Everipedia to projekt dwóch amerykańskich studentów: Sama Kazemiana i Theodora Forseliusa. W grudniu 2014 roku założyli oni „Wikipedię XXI wieku”, gdzie zastosowali skok technologiczny, czyli do jej utworzenia wykorzystali system blockchain.

Porównania do Wikipedii nasuwają się same.

Everipedia – „encyklopedia wszystkiego”

I tak na przykład w Wikipedii każdy może wprowadzać nowe informacje i dokonywać zmian już istniejących wpisów. Często możemy się zastanawiać nad tym, czy podane wiadomości są rzetelne i zgodne z prawdą. Wiele zarzutów kierowanych jest pod kątem subiektywizmu autorów i braku weryfikacji danych.

Wikipedia, czyli „wolna encyklopedia” nie jest źródłem wiedzy w krajach, gdzie wolność słowa jest zagrożona. Tam właśnie Everipedia może stać się wiarygodną informacją w każdej dziedzinie. Dzięki decentralizacji, jaką wprowadza technologia blockchain podawane informacje będą wiarygodne. Dodatkową zaletą jest też brak wysokich kosztów generowanych przez utrzymywanie serwerowni i dużo mniejsze ryzyko ataków hakerskich.

Co różni Everipedię od Wikipedii?

Różnice widać również w podejściu do autorów. Podczas gdy w Wikipedii byli oni wolontariuszami, w Everipedii będą za swoją pracę otrzymywać wynagrodzenie. Nie będzie to jednak tradycyjne wynagrodzenie z przelewem środków bezpośrednio na konto.

Aby autor mógł napisać lub edytować artykuł musi mieć własne tokeny (IQ), które zastawia. Po pozytywnej weryfikacji przez użytkowników opublikowanej treści, po ich pozytywnych ocenach, autor będzie mógł odzyskać swoje tokeny IQ, a także zebrać dodatkowe punkty. Gdyby jednak treści wprowadzane do Everipedii okazały się fake newsami, autor traci zastawione tokeny. Taka metoda chroni przed udostępnianiem fałszywych informacji i zwiększa wiarygodność strony, autorzy mogą natomiast zarabiać tokeny IQ. 

Obecnie Everipedia ma około 17 tysięcy edytorów i 3 miliony uzytkowników miesięcznie. Daleko jej jeszcze do Wikipedii, z jej 60 milionami użytkowników dziennie.

Autorzy Everipedii podkreślają jednak, że nie mają zamiaru konkurować z Wikipedią, a jedynie stworzyć nowe źródło prawdziwych wiadomości, pisanych również przez kobiety (w Wikipedii 90% autorów, to mężczyźni).

Everipedia ma szansę stać się taką alternatywą dla Wikipedii, jaką niegdyś była Wikipedia dla encyklopedii drukowanych.

5/5 - (4 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters