Śledź nas na lub dołącz do naszego

Projekt wprowadzenia cyfrowego juana nabiera coraz szybszego tempa. Nowa waluta testowana jest w kolejnych miastach. Czy stanie się ona zagrożeniem dla pozycji dolara amerykańskiego?

Chiny jako pierwsze z cyfrową walutą

Chiny nie zamierzają pozostać w tyle za Europą i Stanami Zjednoczonymi, jeżeli chodzi o rozwój i wdrażanie cyfrowych metod płatności. Co więcej, zdobywają one nawet przewagę na tym polu. Nie wykluczone, że właśnie Chińska Republika Ludowa będzie pierwszym państwem z własną walutą cyfrową.

Dodatkowo kolejna fala COVID-19, która uderzyła w Chiny, wymusiła na władzach wprowadzenie nowych ograniczeń. Cyfrowy juan (CBDC) testowany jest obecnie w Shenzhen i kilku innych miastach.

CBDC wysunie się na prowadzenie

Już od ponad roku Ludowy Bank Chin (PBoC) realizuje działania związane z wprowadzeniem cyfrowego juana, określanego również mianem e-CNY. Jego testowanie obejmuje obecnie kolejne chińskie miasta. Pojawiają się nawet głosy, że cyfrowy juan będzie w stanie konkurować z Bitcoinem, a jednocześnie pozbawić dolara amerykańskiego dominującej pozycji na międzynarodowych rynkach finansowych.

Nowe regiony objęte testowaniem cyfrowego juana

Testowanie cyfrowego juana rozpoczęło się już półtora roku temu. Objęto nim regiony takie jak Tianjin, Chongqing oraz Guangzhou. W kwietniu Ludowy Bank Chin wydał komunikat, iż testowaniem objęte zostaną kolejne okręgi. Chodzi o regiony Fuzhou Xiamen położone w prowincji Fujian oraz sześć miast (Hangzhou, Ningbo, Wenzhou, Huzhou, Shaoxing i Jinhua) zlokalizowanych w prowincji Zhejiang, na terenie której odbędą się we wrześniu igrzyska azjatyckie.

Dzięki testowaniu cyfrowego juana powstało wiele modeli aplikacji, które znalazły zastosowanie w takich dziedzinach jak handel, gastronomia, turystyka czy branża rozrywkowa. Można przypuszczać, że trwające obecnie etapy testowania nowej waluty doprowadzą do wykształcenia się jej pełnego cyklu i obiegu. Co za tym idzie, CBDC będzie powszechnie stosowana w społeczeństwie.

Chińczycy sprawdzają CBDC

Jak podaje PBoC, do końca 2021 roku, obywatele Chin otworzyli blisko 261 milionów cyfrowych portfeli juanów. Wartość zrealizowanych nimi transakcji wyniosła zaś około 87,57 miliardów juanów.

Aby popularyzować CBDC, władze dystryktu Futian w prowincji Shenzhen, ogłosiły że w specjalnej loterii mieszkańcom przekazane zostanie 15 mln juanów cyfrowych, podzielonych na 130 000 paczek. Środki będzie można wydać we wskazanych sklepach. Nie jest to pierwsza tego typu akcja, bowiem już jesienią 2020 roku mieszkańcom Shenzhen przekazano blisko 10 mln juanów w ramach testów nowej waluty cyfrowej.

5/5 - (6 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

You have not selected any currencies to display

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters