Śledź nas na lub dołącz do naszego

Zdaniem niektórych ekspertów rewolucja blockchain w 2019 roku nieco spowolniła, a przyczyniły się do tego m.in. szerzone negatywne opinie na temat tej technologii oraz problemy regulacyjne. Nasuwa się zatem pytanie jaki będzie dla blockchain bieżący rok, czy faktycznie będzie pogrążać się w kryzysie, czy też stawi czoła wyzwaniom?

Dalsza przyszłość blockchain – zdania są podzielone

Największy zachwyt nad technologią blockchain zdaje się być już za nami. W raporcie opracowanym przez Grupę Gertner, zwrócono nawet uwagę na swego  rodzaju zmęczenie blockchain.

Inni eksperci wskazują natomiast, że wiele rozwiązań nie udało się wdrożyć, co może zepchnąć tę technologię na margines.

Z drugiej jednak strony, jak zwrócono uwagę na corocznej konferencji Światowego Forum Ekonomicznego, setki systemów produkcyjnych w rożnych branżach opiera się łańcuchach bloków.

Co więcej wciąż powstają nowe platformy blockchain, co dowodzi rosnącego zainteresowania tym rozwiązaniem, przy czym w stronę łańcuchów bloków zwracają się nie tylko firmy, ale i rządy wielu państw.

Trzy wyzwania dla blockchain w 2020 roku

Z jednej strony prognozuje się zatem kryzys technologii blockchain, z drugiej obserwuje się coraz szersze jej zastosowanie. Żadnego z tych stanowisk nie można jednoznacznie zanegować, bowiem dalsze losy tego rozwiązania zależą w dużej mierze od tego, jak sprosta ono stawianym przed nim wyzwaniom, a trzy z nich zdają się mieć największe znaczenie.

Po pierwsze blockchain ma problem z PR-em.

Pojęcie to, mimo szeregu korzyści jakie ze sobą niesie, wciąż bywa kojarzone z przestępczością i nieuczciwą metodą zarabiania dużych pieniędzy.

Już teraz wiele instytucji powiązanych z tą technologią podejmuje różne inicjatywy, aby zmienić taki stan rzeczy.

Po drugie blockchain musi sprostać kwestiom regulacyjnym.

Organom regulacyjnym zależy na ochronie konsumentów i rynków, co wydaje się w pełni naturalne. Zbyt duży dystans wobec technologii budzącej tak duże zainteresowanie uczestników rynku, może jednak doprowadzić do zahamowania wzrostu gospodarczego oraz ograniczania innowacyjności.

Stąd też można założyć, że państwo, które jako pierwsze opracuje przyjazny dla blockchain model jurysdykcyjny, zapewniający jednocześnie należytą ochronę konsumentom, będzie czerpać wymierne korzyści ze wzrostu gospodarczego.

Po trzecie zaś, technologia blockchain wciąż zdaje się być niedostatecznie dojrzała.

Usprawnienia wymagają przede wszystkim takie obszary jak interoperacyjność, skalowalność, użyteczność oraz bezpieczeństwo, obejmujące również prawa do danych.

Tego jak blockchain sprosta tym zadaniom, nie można jednoznacznie przewidzieć, jednak wiele wskazuje na to, że technologia ta nie tylko wciąż będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale będzie również wkraczać w coraz to nowe obszary, stanowiąc przy tym  dużą szansę dla rozwoju gospodarczego, zarówno w skali globalnej, jak i dla poszczególnych państw.

 

5/5 - (2 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters