Atlant to blockchainowa, zdecentralizowana platforma do tokenizacji i handlu nieruchomościami. Tokenizacja nieruchomości to jeden z głównych kierunków rewolucji blockchain, która wkrótce zmieni światową gospodarkę.

Atlant (ATL) – ICO i liczba tokenów

Atlant miał swoje ICO w okresie od września do listopada 2017 roku. W wielu rankingach znalazł się wówczas na szczycie zestawień najciekawszych i najbardziej obiecujących projektów.

Średnia cena tokena ATL była stosunkowo wysoka i (biorąc pod uwagę bonusy) wynosiła około $0,60 za jeden ATL. Twórcom nie udało się zebrać maksymalnej liczby funduszy (osiągnąć hard cap). Zgromadzono 6,5 mln USD na rozwój projektu. Niesprzedane tokeny spalono. Obecnie w obiegu jest 37,5 mln ATL, a twórcy posiadają 16,5 mln. Ich liczba jest stała i ograniczona (nie można ich dodrukować).

Po zakończeniu ICO i wejściu na giełdy, jak to zwykle bywa, doszło do wyprzedaży tokenów i ich cena spadła z 0,5$ do 0,15-0,20$, a następnie ustabilizowała się na tym poziomie. W trakcie bańki spekulacyjnej na rynku altcoinów (przełom grudnia i stycznia 2018) cena ATL osiągnęła swoje maksimum osiągając ponad 2,5$ za jeden ATL.

ATL jest tokenem typu ERC20, czyli korzystającym z blockchainu ethereum. Można go trzymać na wszystkich portfelach ERC20, np. MyEtherWallet.

Atlant – jak to działa?

Tokenizacja nieruchomości – krok po kroku

Właściciel nieruchomości (typu centrum handlowe, biurowiec, hotel itd. itp.) zgłasza się do zespołu Atlant w celu stokenizowania jej. Przedstawia stan techniczny i prawny nieruchomości, co podlega późniejszej weryfikacji. Oprócz tego, wniosek o tokenizację nieruchomości musi zostać zaakceptowany przez zweryfikowanych hodlerów ATL, którzy mają prawo głosu w wielu kwestiach funkcjonowania platformy. Po wyrażeniu zgody na tokenizację, nieruchomość zgodnie z prawem (regulowanym przez odpowiedni urząd w danym kraju, np. SEC w USA) przechodzi proces tokenizacji, czyli emitowania security tokens, stanowiących akt własności części nieruchomości oraz podstawę do czerpania zysku z jej funkcjonowania.

Najprościej rzecz ujmując. Notarialny akt własności nieruchomości, którym dysponował jej dotychczasowy właściciel, zamienia się w miliony tokenów, z których każdy odpowiada prawu własności do określonej części nieruchomości, np. jej 1 m kwadratowego. Trudniej sprzedać całą, wartą setki mln USD nieruchomość, niż jakąś jej małą część, której właścicielem może stać się praktycznie dowolna osoba na świecie, niezależnie od lokalizacji nieruchomości oraz miejsca zamieszkania i zamożności inwestora. Ponadto, w dowolnym momencie, 24 godziny na dobę można sprzedać lub kupić taki cyfrowy akt własności, logując się na zdecentralizowanej giełdzie Atlant.

atlant atl
Zrzut ekranu platformy Atlant. Kliknij, aby powiększyć.

Property Token = Security Token 

Za tokenizację, właściciel nieruchomości płaci kilka procent jej wartości (taniej, niż w wypadku tradycyjnej sprzedaży). Opłata automatycznie jest pobierana w nowo wyemitowanych Property Token, bo tak nazywane są w projekcie tokenowe “akty własności”. Właściciel nieruchomości otrzyma zatem nie 100% tokenów przedstawiających wartość jego nieruchomości, a np. 93%. Pozostałe 7% stanowiące opłatę, trafią proporcjonalnie do zweryfikowanych holderów tokenów ATL (w tym zespołu Atlant).

Następnie, właściciel nieruchomości, jej tokeny (wszystkie lub część) wystawia na sprzedaż w ramach PTO (Property Token Offering) – odpowiednika STO. Tokeny będzie można kupować na platformie Atlant płacąc tradycyjnym pieniądzem fiducjarnym (np. USD) lub głównymi kryptowalutami: BTC, ETH, LTC. W każdej chwili będzie można te security tokens odsprzedać komuś innemu na zdecentralizowanej giełdzie Atlant lub przelać na swój prywatny portfel, np. MEW, Ledger Nano S, itp.

Security token emitowane przez Altant (nazywane w tym wypadku Property Token) będą korzystały z blockchainu ethereum. Zespół Atlant pracuje nad nowym standardem, ERC-1462, który będzie skrojony na miarę, dla potrzeb projektu. Atlant nie chce skorzystać z produktu Polymath (lub podobnego), gdyż dostrzega wady w tych rozwiązaniach i chce stworzyć własny, w pełni dedykowany standard.

Atlant Security Token

Wartość tokenów ATL

Wykorzystanie w projekcie

Tokeny ATL to utility tokens. Są certyfikatami członkostwa w społeczności Atlant zarządzającej platformą. Zespół posiada ekspertyzę prawną, potwierdzającą, że nie są to security tokens, gdyż ich posiadacz nie będzie otrzymywał pasywnego dochodu, nie będzie czerpał zysków z działania firmy Atlant, jako jej akcjonariusz. Musi on wykonać pewną pracę na rzecz działania platformy, za co otrzyma on wynagrodzenie w postaci części opłaty za tokenizację. Jest to bardzo ważne w kontekście legalności przeprowadzonego ICO w relacji do prawa różnych krajów. W ostatnim czasie amerykański SEC rozprawia się z projektami, które w ramach ICO nielegalnie oferowały security tokens.

ATL nie będzie służył do płacenia za cokolwiek. Oprócz zwykłej spekulacji, osoba posiadająca ATL może zarejestrować się na platformie Atlant. Po przejściu procesu weryfikacji – KYC/AML i whitelisting – będzie ona mogła uruchomić węzeł sieci. To właśnie do węzłów będzie trafiać opłata pobrana od właściciela nieruchomości za jej tokenizację. Dochody uzyskiwane z utrzymywania węzła mogą znacząco wpłynąć na cenę tokenu ATL.

Ile na tym można zarobić?

Nie trzeba wspominać ile jest wart rynek nieruchomości. Teraz popatrzmy na aktualną cenę i kapitalizację kryptowaluty Atlant (1 mln $). Nawet jeśli jedynie mały kawałek tortu przypadnie firmie Atlant, to i tak na uruchomieniu węzła sieci można zarobić krocie.

Założenia:

– minimalna wartość tokenizowanej nieruchomości (w początkowej fazie działania projektu) to 20 mln euro; projekt nastawiony jest na nieruchomości w Unii Europejskiej

– opłata za tokenizację to 7%, czyli 7% tokenów posiadających zabezpieczenie w wartości nieruchomości trafi do węzłów,  proporcjonalnie do liczby ATL uwięzionych w tych węzłach

– jeżeli zostanie stokenizowanych jedynie 20 nieruchomości wartych minimalne 20 mln euro każda, 28 mln euro wyniosą zyski z opłat, które zostaną rozdane węzłom

– nie wszystkie tokeny zostaną uwięzione w węzłach (część zostanie na giełdach lub niezweryfikowanych portfelach hodlerów i spekulantów, którzy nie przeszli KYC), więc sumy opłat nie dzielimy przez całkowitą liczbę tokenów, ale jedynie liczbę tokenów uwięzioną w węzłach

– jak łatwo policzyć, do właścicieli węzłów już w początkowej fazie działania projektu Atlant może trafić równowartość kilku dolarów za każdy trzymany token ATL

– skoro hodlowanie ATL będzie się opłacało, większość ATL będzie uwięziona w węzłach, a to mocno ograniczy podaż ATL

– gdy ludzie dowiedzą się, ile można zarobić na trzymaniu ATL, pojawi się popyt na tokeny, co przy bardzo ograniczonej podaży może skutkować ich bardzo wysoką ceną

Po tym linkiem znajduje się dokładny kalkulator przewidywanych zysków z samego uruchomienia węzła. Wystarczy wpisać (niebieskie pola): liczbę posiadanych tokenów ATL oraz liczbę stokenizowanych nieruchomości na platformie Atlant. Na czerwono w tabeli zmieni się wartość zysku z posiadania ATL w węźle.

Ryzyko inwestycyjne, wady i zalety projektu

Projekt regularnie dokumentuje postępy zamieszczając kod na githubie. Mimo długiej bessy, telegram wciąż tętni życiem. Członkowie zespołu regularnie odpowiadają na zadawane pytania. Społeczność jest duża i silna, co ostatnio udowodniono wygrywając głosowanie na notowanie kryptowaluty ATL na nowo powstającej giełdzie (kilkanaście tys. głosów zdobył Atlant).

Z czego wynika jego bardzo niska cena? Oczywiście, już od prawie roku mamy bessę i większość altcoinów, szczególnie tych o niskiej kapitalizacji, straciła ponad 90% na wartości. Nie inaczej było z ATL. Oprócz tego, projekt posiada wielomiesięcznie opóźnienie związane z procedurami formalno-prawnymi, które Atlant musi przejść, aby uzyskać wszystkie niezbędne licencje i zgody na tokenizację nieruchomości oraz handel nimi. Mimo, że platforma gotowa jest od wielu tygodni, wciąż Atlant nie może ruszyć. Tu jest największa niepewność i ryzyko, że komplikacje potrwają.

Kolejnym powodem bardzo niskiej ceny ATL jest program bounty. W prosty sposób można było zarobić setki tokenów Atlant. Z uwagi na ogromną wartość rynkową tokenów do rozdania (na początku 2018 roku), zespół Atlant zdecydował się wypłacać bounty partiami, co miesiąc, by od razu nie wrzucić wszystkich na rynek. W efekcie, każdego miesiąca tysiące tokenów jest rozdawanych za darmo. Większość z nich od razu trafia na giełdę i jest sprzedawana, co znacznie wpływa na cenę. Od grudnia 2018 roku, aby w dalszym ciągu otrzymywać tokeny zarobione w programie bounty należy przejść weryfikację na platformie Atlant. Może to znacznie ograniczyć efekt bounty na cenę ATL, gdyż nie każdy zdecyduje się ujawniać swoje dane.

Co więcej, jeden z liderów projektu został aresztowany przez rosyjską policję i przebywa w areszcie domowym. Dawni jego współpracownicy zarzucają mu wykorzystanie w giełdzie Atlant części kodu dawniej współtworzonej giełdy kryptowalutowej. Kod ADEX jest ogólnodostępny na github. Sprawa jest w toku. Wpłynęła ona znacząco na cenę ATL, gdyż inwestorzy w panice wyprzedali swoje tokney ATL. Nie miała ona jednak najmniejszego wpływu na realizację projektu, co było widać choćby na github, gdzie można śledzić rozwijanie kodu.

Plotki mówią, że twórcy ATL mają dobre układy z korporacjami zajmującymi się handlem nieruchomościami i nie będzie problemu z chętnymi do korzystania z platformy. Czy to prawda? Jak będzie? Zobaczymy. Oprócz chętnych do tokenizacji nieruchomości muszą się pojawić chętni do kupowania tokenów udziałowych. To wymaga rozreklamowania projektu, co do tej pory nie miało miejsca. Na szczęście, zespół ATL wciąż posiada spore zapasy zebranych środków z ICO.

Aktualna cena

Od sierpnia 2018 kurs ATL znajduje się w trendzie bocznym. Jego zmiana do USD jest jedynie wynikiem zmiany kursu bitcoina, a nie zmiany wyceny ATL. Wolumen jest bardzo mały. Cały prawdziwy handel odbywa się na giełdzie HitBTC. Główny ruch generują sprzedający, którzy otrzymali tokeny za darmo w programie bounty. Nie polecam giełdy Exrates, gdyż są z nią problemy, a podawany wolumen jest wynikiem sztucznego nabijania przez boty.

Na HitBTC skok ceny to 100 satoshi. Znajduje się ona na bardzo silnym wsparciu, na 500 satoshi. Wielotygodniowe obserwacje wskazują, ze cały czas pojawiają się oferty kupna setek tys. ATL po tej właśnie cenie. Nie sposób kupić ATL po 400 sato. Widać w tym działania inwestorów (a może zespołu Atlant i ich krewnych, znajomych?) stale, powoli, korzystając z trwającej bessy, skupujących duże sumy tokenów. Większą liczbę tokenów trudno kupić po aktualnej cenie, bez podnoszenia jej. Niewiele na rynku jest tokenów na sprzedaż. Jeżeli wymóg KYC od korzystając z bounty ograniczy wyprzedaże, a jednocześnie pojawią się kupujący, cena może znacznie wzrosnąć jeszcze przed pierwszą tokenizacją.

Czy warto zainwestować w Atlant (ATL)?

Jak zawsze, oceńcie sami.

 

Atlant (ATL) – opis i recenzja projektu
5 (100%) 9 votes

Pozostaw komentarz

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Realizacja Scythe Studio © 2018.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters