Śledź nas na lub dołącz do naszego

Atlant to blockchainowa, zdecentralizowana platforma do tokenizacji i handlu nieruchomościami. Tokenizacja nieruchomości to jeden z głównych kierunków rewolucji blockchain, która wkrótce zmieni światową gospodarkę.

Atlant (ATL) – ICO i liczba tokenów

Atlant miał swoje ICO w okresie od września do listopada 2017 roku. W wielu rankingach znalazł się wówczas na szczycie zestawień najciekawszych i najbardziej obiecujących projektów.

Średnia cena tokena ATL była stosunkowo wysoka, biorąc pod uwagę bonusy, wynosiła około $0,60 za jeden ATL. Twórcom nie udało się zebrać maksymalnego finansowania początkowego (osiągnąć hard cap). Zgromadzono 6,5 mln USD na rozwój projektu. Niesprzedane tokeny spalono. Obecnie w obiegu są wszystkie tokeny – 54,1 mln. Ich liczba jest stała i ograniczona (nie można ich dodrukować). 

Po zakończeniu ICO i wejściu na giełdy, jak to zwykle bywa, doszło do wyprzedaży tokenów i ich cena spadła z 0,5$ do 0,15-0,20$, a następnie ustabilizowała się na tym poziomie. W trakcie bańki spekulacyjnej na rynku altcoinów (przełom grudnia i stycznia 2018) cena ATL osiągnęła swoje maksimum osiągając ponad 2,5$ za jeden ATL.

ATL jest tokenem typu ERC20, czyli korzystającym z blockchainu ethereum. Można go trzymać na wszystkich portfelach ERC20, np. MyEtherWallet.

Atlant – jak to działa?

Tokenizacja nieruchomości – krok po kroku

Właściciel nieruchomości (typu centrum handlowe, biurowiec, hotel itd. itp.) zgłasza się do zespołu Atlant w celu stokenizowania jej. Przedstawia stan techniczny i prawny nieruchomości, co podlega weryfikacji. Oprócz tego, wniosek o tokenizację nieruchomości musi zostać zaakceptowany przez zweryfikowanych hodlerów ATL, którzy mają prawo głosu w wielu kwestiach funkcjonowania platformy. Po wyrażeniu zgody na tokenizację, nieruchomość zgodnie z prawem (w sposób uregulowanym przez odpowiedni urząd w danym kraju, np. SEC w USA) przechodzi proces tokenizacji, czyli emitowania security tokens, stanowiących akt własności części nieruchomości oraz podstawę do czerpania zysku z jej funkcjonowania.

Najprościej rzecz ujmując. Notarialny akt własności nieruchomości, którym dysponował jej dotychczasowy właściciel, zamienia się w miliony tokenów, z których każdy odpowiada prawu własności do określonej części nieruchomości, np. jej 1 m kwadratowego. Trudniej sprzedać całą, wartą setki mln USD nieruchomość, niż jakąś jej małą część, której właścicielem może stać się praktycznie dowolna osoba na świecie, niezależnie od lokalizacji nieruchomości oraz miejsca zamieszkania i zamożności inwestora. Ponadto, w dowolnym momencie, 24 godziny na dobę można sprzedać lub kupić taki cyfrowy akt własności, logując się na zdecentralizowanej giełdzie Atlant.

Property Token = Security Token 

Za tokenizację, właściciel nieruchomości płaci kilka procent jej wartości (taniej, niż w wypadku tradycyjnej sprzedaży). Opłata automatycznie jest pobierana w nowo wyemitowanych Property Token, bo tak nazywane są w projekcie tokenowe “akty własności”. Właściciel nieruchomości otrzyma zatem nie 100% tokenów przedstawiających wartość jego nieruchomości, a np. 93%. Pozostałe 7% stanowiące opłatę, trafią proporcjonalnie do zweryfikowanych holderów tokenów ATL (w tym zespołu Atlant).

Następnie, właściciel nieruchomości, jej tokeny (wszystkie lub część) wystawia na sprzedaż w ramach PTO (Property Token Offering) – odpowiednika STO. Tokeny będzie można kupować na platformie Atlant płacąc tradycyjnym pieniądzem fiducjarnym (np. USD) lub głównymi kryptowalutami: BTC, ETH, LTC. W każdej chwili będzie można te security tokens odsprzedać komuś innemu na zdecentralizowanej giełdzie Atlant lub przelać na swój prywatny portfel, np. MEW, Ledger Nano S, itp.

Security token emitowane przez Altant (nazywane w tym wypadku Property Token) będą korzystały z blockchainu ethereum. Zespół Atlant pracuje nad nowym standardem, ERC-1462, który będzie skrojony na miarę, dla potrzeb projektu. Atlant nie chce skorzystać z produktu Polymath (lub podobnego), gdyż dostrzega wady w tych rozwiązaniach i chce stworzyć własny, w pełni dedykowany standard.

Atlant Security Token

Oprócz tego, na giełdzie Atlant możliwy będzie handel stokenizowanymi papierami wartościowymi, jak akcje tradycyjnych spółek giełdowych. Ponadto Atlant przygotowuje kolejny produkt – platformą krótkoterminowego wynajmu nieruchomości typu airbnb. 

Wartość tokenów ATL

Wykorzystanie w projekcie

Tokeny ATL to utility tokens. Są certyfikatami członkostwa w społeczności Atlant zarządzającej platformą. Zespół posiada ekspertyzę prawną, potwierdzającą, że nie są to security tokens, gdyż ich posiadacz nie będzie otrzymywał pasywnego dochodu, nie będzie czerpał zysków z działania firmy Atlant, jako jej akcjonariusz. Musi on wykonać pewną pracę na rzecz działania platformy, za co otrzyma on wynagrodzenie w postaci części opłaty za tokenizację. Jest to bardzo ważne w kontekście legalności przeprowadzonego ICO w relacji do prawa różnych krajów. W ostatnim czasie amerykański SEC rozprawia się z projektami, które w ramach ICO nielegalnie oferowały security tokens.

ATL nie będzie służył do płacenia za cokolwiek. Oprócz zwykłej spekulacji, osoba posiadająca ATL może zarejestrować się na platformie Atlant. Po przejściu procesu weryfikacji – KYC/AML i whitelisting – będzie ona mogła uruchomić węzeł sieci. To właśnie do węzłów będzie trafiać opłata pobrana od właściciela nieruchomości za jej tokenizację. Dochody uzyskiwane z utrzymywania węzła mogą znacząco wpłynąć na cenę tokenu ATL.

Ile na tym można zarobić?

Nie trzeba wspominać ile jest wart rynek nieruchomości. Teraz popatrzmy na aktualną cenę i kapitalizację kryptowaluty Atlant (1 mln $). Nawet jeśli jedynie mały kawałek tortu przypadnie firmie Atlant, to i tak na uruchomieniu węzła sieci można zarobić krocie.

Założenia:

– minimalna wartość tokenizowanej nieruchomości (w początkowej fazie działania projektu) to 20 mln euro; projekt nastawiony jest na nieruchomości w Unii Europejskiej

– opłata za tokenizację to 7%, czyli 7% tokenów posiadających zabezpieczenie w wartości nieruchomości trafi do węzłów,  proporcjonalnie do liczby ATL uwięzionych w tych węzłach

– jeżeli zostanie stokenizowanych jedynie 20 nieruchomości wartych minimalne 20 mln euro każda, 28 mln euro wyniosą zyski z opłat, które zostaną rozdane węzłom

– nie wszystkie tokeny zostaną uwięzione w węzłach (część zostanie na giełdach lub niezweryfikowanych portfelach hodlerów i spekulantów, którzy nie przeszli KYC), więc sumy opłat nie dzielimy przez całkowitą liczbę tokenów, ale jedynie liczbę tokenów uwięzioną w węzłach

– jak łatwo policzyć, do właścicieli węzłów już w początkowej fazie działania projektu Atlant może trafić równowartość kilku dolarów za każdy trzymany token ATL

– skoro hodlowanie ATL będzie się opłacało, większość ATL będzie uwięziona w węzłach, a to mocno ograniczy podaż ATL

– gdy ludzie dowiedzą się, ile można zarobić na trzymaniu ATL, pojawi się popyt na tokeny, co przy bardzo ograniczonej podaży może skutkować ich bardzo wysoką ceną

Po tym linkiem znajduje się dokładny kalkulator przewidywanych zysków z samego uruchomienia węzła. Plik trzeba ściągnąć na swój komputer (File -> Download as). Następnie wystarczy wpisać (niebieskie pola): liczbę posiadanych tokenów ATL oraz liczbę stokenizowanych nieruchomości na platformie Atlant. Na czerwono w tabeli zmieni się wartość zysku z posiadania ATL w węźle.

Koniecznie zobacz też: Prognozę wyceny tokena ATL po uruchomieniu produktu Atlant

Ryzyko inwestycyjne, wady i zalety projektu

Projekt regularnie dokumentuje postępy zamieszczając kod na githubie. Mimo długiej bessy, telegram wciąż tętni życiem. Członkowie zespołu regularnie odpowiadają na zadawane pytania. Społeczność jest duża i silna, co ostatnio udowodniono wygrywając głosowanie na notowanie kryptowaluty ATL na nowo powstającej giełdzie (kilkanaście tys. głosów zdobył Atlant).

Z czego wynika jego bardzo niska cena? Oczywiście, już od prawie roku mamy bessę i większość altcoinów, szczególnie tych o niskiej kapitalizacji, straciła ponad 90% na wartości. Nie inaczej było z ATL. Oprócz tego, projekt posiada wielomiesięcznie opóźnienie związane z procedurami formalno-prawnymi, które Atlant musi przejść, aby uzyskać wszystkie niezbędne licencje i zgody na tokenizację nieruchomości oraz handel nimi. Mimo, że platforma gotowa jest od wielu tygodni, wciąż Atlant nie może ruszyć. Tu jest największa niepewność i ryzyko, że komplikacje potrwają.

Kolejnym powodem bardzo niskiej ceny ATL jest program bounty. W prosty sposób można było zarobić tysiące tokenów Atlant. Z uwagi na ogromną wartość rynkową tokenów do rozdania (na początku 2018 roku), zespół Atlant zdecydował się wypłacać bounty partiami, co miesiąc, by od razu nie wrzucić wszystkich na rynek. W efekcie, każdego miesiąca ponad trzysta tysięcy tokenów jest rozdawanych za darmo. Większość z nich od razu trafia na giełdę i jest sprzedawana, co znacznie wpływa na cenę. Od grudnia 2018 roku, aby w dalszym ciągu otrzymywać tokeny zarobione w programie bounty należy przejść weryfikację na platformie Atlant. Może to znacznie ograniczyć efekt bounty na cenę ATL, gdyż nie każdy zdecyduje się ujawniać swoje dane.

Co więcej, jeden z liderów projektu został aresztowany przez rosyjską policję i przebywa w areszcie domowym. Dawni jego współpracownicy zarzucają mu wykorzystanie w giełdzie Atlant części kodu dawniej współtworzonej giełdy kryptowalutowej. Kod ADEX jest ogólnodostępny na github. Sprawa jest w toku. Wpłynęła ona znacząco na cenę ATL, gdyż inwestorzy w panice wyprzedali swoje tokney ATL. Nie miała ona jednak najmniejszego wpływu na realizację projektu, co było widać choćby na github, gdzie można śledzić rozwijanie kodu. Co ciekawe, biorąc pod uwagę aktywność programistów na githubie, Atlant od wielu miesięcy znajduje się wysoko (miejsca 40-60) w rankingach wszystkich projektów kryptowalutowych. Aktualizacja (sierpień 2019): Denis Donin (CTO Atlant) został oficjalnie uniewinniony ze wszystkich stawianych mu zarzutów.

Plotki mówią, że twórcy ATL mają dobre układy z korporacjami zajmującymi się handlem nieruchomościami i nie będzie problemu z chętnymi do korzystania z platformy. Czy to prawda? Jak będzie? Zobaczymy.  Na razie zespół nie odpowiada na te pytania, zasłaniając się podpisanymi umowami o klauzuli poufności. Oprócz chętnych do tokenizacji nieruchomości muszą się pojawić chętni do kupowania tokenów udziałowych. To wymaga rozreklamowania projektu, co do tej pory nie miało miejsca. Na szczęście, zespół ATL wciąż posiada spore zapasy zebranych środków z ICO.

Aktualna cena

Od sierpnia 2018 kurs ATL znajduje się w trendzie bocznym. Jego zmiana do USD jest jedynie wynikiem zmiany kursu bitcoina, a nie zmiany wyceny ATL. Płynność jest bardzo słaba. Na sprzedaż po aktualnej cenie jest zaledwie kilkadziesiąt tysięcy tokenów. Główny ruch generują sprzedający, którzy otrzymali tokeny za darmo w programie bounty.

Aktualizacja 2019-07

Atlant czeka na stosowne zgody i licencje organów nadzorujących rynek finansowy. W tym momencie nikt nie może, zgodnie z prawem, handlować tokenami nieruchomości. Odpowiednie akty prawne dopiero muszą zostać uchwalone.

Atlant nie czeka biernie. CEO projektu uczestniczy w liczych spotkaniach od Giblartaru (tam tradycyjna giełda będzie oferować tokeny kryptowalutowe), przez blockchainowy hub – Maltę, aż po Azję. Dotychczasowy jego wysiłek sprawił, że Atlant m.in. wszedł do finału konkursu startupów w Chinach i jako jedna z osmiu firm znalazł się w sandboxie dotyczącym zmian legislacyjnych na rzecz tokenizacji nieruchomości i STO.

Platforma jest gotowa. Jak widać w jej wersji demo, po otrzymaniu stosownych uprawnień, Atlant jest gotowy nie tylko na handel nieruchomościami, ale także innymi papierami wartościowymi, jak stokenizowane akcje tradycyjnych spółek!  Trwają też zaawansowane pracę nad kolejnym produktem – platformą wynajmu mieszkań p2p. Finansowo projekt nadal stoi chyba nienajgorzej, bo niedawno zatrudnili kolejnego senior developera. 

Najnowszy raport (2019-06-28) z postępów projektu znajdziecie tutaj.

Czy warto zainwestować w Atlant (ATL)?

Jak zawsze, oceńcie sami.

Tokeny Atlant możecie kupić na bezpiecznej, posiadającej licencję UE giełdzie Redot.

Jak za złotówki kupić ethereum (ETH) i przesłać na inną giełde, np. na Redot, wyjaśniamy w przewodniku po polskiej giełdzie Bitbay.

Koniecznie przeczytaj także nasz drugi artykuł na temat projektu Atlant. Znajdziecie w nim obliczenia zysków z uruchomienia węzła, prognozę wyceny tokena ATL oraz analizę największych portfeli hodlujących ATL.

5/5 - (52 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters