Śledź nas na lub dołącz do naszego

Złoto jest surowcem zaliczanym do grona metali szlachetnych. Wykorzystywane jest ono powszechnie i wbrew pozorom chodzi tu nie tylko o zastosowanie w jubilerstwie.

Złoto jest surowcem zaliczanym do grona metali szlachetnych. Wykorzystywane jest ono powszechnie i wbrew pozorom chodzi tu nie tylko o zastosowanie w jubilerstwie. Złoto używane jest jako ważny surowiec np. w przemyśle czy elektronice. Jest też także walorem inwestycyjnym, który przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy na giełdach światowych panuje bessa. Przy zawirowaniach rynkowych wielu inwestorów decyduje się na ulokowanie swoich środków finansowych z wykorzystaniem bezpiecznych przystani inwestycyjnych, do jakich zaliczane jest właśnie złoto. Jak przeprowadzać inwestycje w ten szlachetny kruszec?

Złoto papierowe i fizyczne

Złoto pod względem inwestycyjnym może występować w swojej standardowej formie fizycznej, głównie w postaci sztabek, monet bulionowych i kolekcjonerskich, a nawet biżuterii. Jednak druga droga inwestowania w złoto polega na wyborze tak zwanego złota papierowego, w przypadku którego inwestor nie kupuje rzeczywistego metalu szlachetnego, ale dokumenty, które pozwolą mu na prowadzenie inwestycje z wykorzystaniem np. ceny złota na rynkach światowych. Zobaczmy, jak w praktyce wybierać odpowiednie instrumenty do inwestowania w złoto.

Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/handel-zlotem

Inwestowanie w złoto fizyczne

Często wybieranym sposobem na inwestowanie w złoto jest wybór jego fizycznej formy. W porównaniu z inwestycjami w surowce innego rodzaju, tutaj jest to jak najbardziej możliwe. W szczególności taki tryb lokowania posiadanych środków finansowych będzie polecany dla tych inwestorów, którzy traktują złoto jako zabezpieczenie na przyszłość lub chcą wprowadzić je do swojego portfela inwestycyjnego by chronić się przed spadkiem wartości pieniądza w czasie.

Najczęściej przy inwestowaniu w fizyczne złoto wybierane są do tego celu sztabki czy monety bulionowe. Monety kolekcjonerskie czy biżuteria ze złota nie są najlepszą metodą inwestowania, ponieważ nie odzwierciedlają one tylko wartości czystego złota, jakie wykorzystane zostało do ich stworzenia.

Amatorzy i początkujący inwestorzy, którzy nie znają się na numizmatyce czy jubilerstwie, nie powinni kupować złota w formie wyrobów biżuteryjnych i monet kolekcjonerskich. Znacznie łatwiej jest im inwestować w sztabki i monety bulionowe, ale każdorazowo powinny one pochodzić od znanych dostawców, np. z mennic danych krajów, które dają certyfikaty autentyczności dla oferowanego złota.

Sprawdź: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/towary/gold

Przy prowadzeniu inwestycji z wykorzystaniem złota fizycznego pojawia się jednak problem w tym, że takie inwestycje nie cechują się wysoka płynnością i trudno się z nich wycofać np. połowicznie. Jeśli przychodzi moment, w którym część złota inwestor chce sprzedać, a dysponuje tylko dosyć dużymi sztabkami, to nie można ich przecież podzielić. Ponadto złoto fizyczne musi być przechowywane w bezpiecznych warunkach, dla ochrony przed złodziejami.

Inwestowanie w złoto w formie „papierowej”

Prócz złotych sztabek czy monet, inwestorzy mogą prowadzić inwestycje z wykorzystaniem złota, bez konieczności kupowania jego fizycznej formy. Przede wszystkim służą do tego produkty inwestycyjne typu ETF, czyli Exchange Traded Funds. Inwestowanie w złoto w takiej formie polega na zakupie jednostek funduszy inwestycyjnych notowanych na giełdzie. Fundusze te mają w swoim portfelu złoto fizyczne, akcje spółek zajmujących się wydobywaniem złota czy spółek przetwórczych, jak i kontrakty terminowe na złoto z rynku instrumentów pochodnych.

Istnieją nie tylko ETF-y kupujące złoto fizyczne czy te, które skupują kontrakty terminowe na złoto, ale i fundusze ETC lub ETN. Te pierwsze to inaczej Exchange Traded Commodity, a drugie to Exchange Traded Notes. Inwestor zdecydować się może na wybór akcji spółek wydobywczych i przetwórczych. Polega to na wyborze na giełdzie krajowej lub zagranicznej akcji spółek, które są powiązane z wydobywaniem i obrotem złotem fizycznym.

5/5 - (1 vote)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters