Śledź nas na lub dołącz do naszego

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że SEC wzięła pod lupę Coinbase. Komisja zarzuca spółce notowanie papierów wartościowych.

Spółka Coinbase dopuściła się naruszeń?

Jak wynika z doniesień medialnych, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) weryfikuje czy spółka Coinbase notuje na swojej giełdzie cyfrowe aktywa, które zgodnie z prawem należało najpierw zarejestrować jako papiery wartościowe. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i wielu innych państwach świata, sprzedaż aktywów kwalifikowanych jako papiery wartościowe możliwa jest po uprzedniej rejestracji w SEC.

Tymczasem jest mało prawdopodobne, aby którekolwiek z zasobów cyfrowych, które trafiły do obrotu na giełdzie Coinbase, poddano takiej rejestracji. Dlatego też SEC rozpoczęła procedurę, mającą na celu sprawdzenie, czy znajdujące się w obrocie spółki krytpowaluty i tokeny można uznać za rodzaj papierów wartościowych, a co za tym idzie, czy zachodzi w ich przypadku obowiązek rejestracji.

XRP pierwszą kryptowalutą wycofaną przez Coinbase

W pierwszej kolejności SEC zwróciła uwagę na kryptowalutę XRP, znaną dawniej pod nazwą Ripple. Komisja postawiła w jej przypadku zarzut, iż wprowadzona została do obrotu bez uprzedniej, wymaganej przepisami prawa rejestracji. Choć Coinbase usunęła ją ze swojej bazy, to SEC zainteresowała się także innymi cyfrowymi walutami. Tym bardziej że spółka w ostatnim czasie poszerzyła ofertę tokenów i kryptowalut, skupiając na sobie uwagę organów regulacyjnych. Sama Coinbase, odnosząc się do całej sprawy, zamieściła w mediach społecznościowych wymowny wpis, w którym wyraziła przekonanie, że postępowanie prowadzone przez Komisję pozwoli oddzielić papiery wartościowe od działalności platformy.

USA zaostrzają kontrolę branży kryptowalutowej

Kontrole wszczęte przez SEC wynikają po części z samej polityki Stanów Zjednoczonych, w której coraz większy nacisk kładzie się na nadzór branży kryptowalutowej. Dlatego również od samych platform wymiany oczekuje się odpowiednich działań, ukierunkowanych na ochronę inwestorów detalicznych.

Coinbase posiada w swojej ofercie wiele kryptowalut i tokenów, jednak wiele wskazuje na to, że część z nich pozytywnie przejdzie przez prowadzone kontrole. Nie można też wykluczyć, że proces doboru aktywów przez spółkę był przeprowadzony na tyle skrupulatnie, iż wśród kryptowalut znajdujących się obrocie, nie ma takich, które będzie można zakwalifikować jako papiery wartościowe.

Na razie SEC nie postawiła jeszcze konkretnych zarzutów, a sprawa cały czas jest badana. Dlatego Coinbase może działać na dotychczasowych zasadach.

5/5 - (5 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters