Śledź nas na lub dołącz do naszego

Projekty w ramach wyścigu w kierunku komunikacji międzysystemowej typu “Cross-Chain”

W moim poprzednim wpisie poruszyłem temat problemu sieci blockchain jaką jest skalowalność i potencjalnego rozwiązania w postaci technologii cross-chain. Pełny wpis znajdziesz pod tym linkiem.

W tym wpisie skupiłem się na przybliżeniu kilkunastu (dokładnie 15) platform z rozwiązaniem typu cross-chain, które znalazłem i uznałem za warte opisania. Zapraszam do wpisu.

Ark (ARK)

Ark – jest jednym z ambitniejszych projektów w tej przestrzeni, z szeregiem zaplanowanych funkcji i dużą społecznością zwolenników.

ARK zapewnia użytkownikom, programistom i startup’om innowacyjne technologie blockchain. Celem jest stworzenie całego ekosystemu połączonych łańcuchów i wirtualnej pajęczyny niekończących się przypadków użycia, które sprawiają, że ARK jest wysoce elastyczny, adaptowalny i skalowalny. 

Oprócz komunikacji międzysieciowej, chcą oni zautomatyzować tworzenie nowych łańcuchów (Blockchainów) zintegrowanych z ich systemem poprzez wdrożenie blockchain w postaci przycisku „push-button” (chodzi o prostotę dla użytkownika poprzez 1 kliknięcie). Są one również prawie gotowe do integracji wsparcia dla szerokiej gamy języków programowania. Ma to na celu zwiększenie dostępności ARK dla programistów, którzy mogą preferować poszczególne języki.

https://ark.io/

Kyber Network (KNC)

Kyber Network – Sieć Kyber pomaga połączyć wszystkie izolowane ekosystemy tokenów i uczynić tokeny użytecznymi w szerokim zakresie przypadków użycia. Umożliwia to bezproblemowe dokonywanie płatności i transakcji oraz pozwala na używanie tokenów w wielu różnych aplikacjach, platformach i ekosystemach.

Niektóre z kluczowych funkcji sieci Kyber obejmują;

  • Różnorodność: Uczynić bezproblemowym dla każdego, aby był on rezerwą i przyczyniał się do globalnej puli płynności, w tym funduszy i zespołów ds. tokenów.
  • Interoperacyjność: Współpraca międzyłańcuchowa z innymi graczami w ekosystemie.
  • Skalowalność: Skalowalność dzięki ciągłemu rozwojowi na platformie Gormos, niedawno zaproponowanemu wysokowydajnemu rozwiązaniu skalowania, które umożliwi przyjęcie w świecie rzeczywistym aplikacji zdecentralizowanych.

Protokół pozwala na otwarty wkład płynności w postaci symbolicznych aktywów i prostą integrację przez DApps i projekty w celu wykorzystania zdecentralizowanej puli płynności, umożliwiając bardziej podłączony świat tokenizowany, w którym każdy token może być używany w dowolnym miejscu.

https://kyber.network/

0x Protocol (ZRX)

0x – jest otwarto źródłowym protokołem, który został zaprojektowany w celu zaoferowania zdecentralizowanej wymiany w ramach blockchain Ethereum. 0x jest wykonany przy użyciu protokołu, który wykorzystuje inteligentne kontakty Ethereum, które pozwalają osobom z całego świata na prowadzenie zdecentralizowanego handlu między sobą. 0x został zaprojektowany tak, aby różnił się zarówno od centrali, jak i centrali zdecentralizowanych, zapewniając najlepszą możliwą kombinację funkcji.

0x nie jest protokołem całkowicie łańcuchowym lub pozałańcuchowym, ale wykorzystuje oba te podejścia w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników i kształtowania rynku.

https://0x.org/

Quant Network (QNT)

Quant Network – Skoncentrowana w Wielkiej Brytanii i UE sieć Quant Network to kolejny podmiot dążący do osiągnięcia celów interoperacyjności. Wyróżnia go zastrzeżenie patentu UE dla protokołu komunikacji międzysieciowej. Quant ma również chwytliwą nazwę dla swojej platformy: “Overledger”.

Podobnie jak wiele innych zespołów, wydaje się on być wysoko wykwalifikowany i dobrze połączony. Jednym z pozytywnych aspektów Quant Network jest to, że ich twórcy mają szerokie zaplecze w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Jest to krytyczne w przypadku protokołu międzysieciowego, ponieważ “powierzchnia ataku” wzrasta wraz z rozrostem komunikacji międzysieciowej.

https://www.quant.network/

Block Collider (projekt po fazie ICO)

Block Collider – To projekt, który różni się od swoich konkurentów tym, że nie ma walidatorów. Walidatorzy są świadkami/pośrednikami, którzy muszą potwierdzić autentyczność transakcji w różnych łańcuchach.

Ich white paper wydaje się mieć kilka nowatorskich pomysłów, a z filozoficznego punktu widzenia mogą oni zdobyć kilku zwolenników działań na rzecz decentralizacji.

Z drugiej strony, zespół jest stosunkowo niewielki i niedoświadczony, zwłaszcza w porównaniu z konkurencją. Brak jest również silnej sieci powiązań i partnerstw, które prawdopodobnie ułatwią powszechne przyjęcie protokołu międzysieciowego.

https://www.blockcollider.org/


Brave BAT - Brave browser to przeglądarka internetowa działająca na silniku chromuim. Z pozycji przeglądarki blokuje wszystkie reklamy i trackery śledzące oraz wynagradza użytkowników za zgodę na otrzymywanie reklam kryptowalutą BAT

Cosmos (ATOM)

Cosmos – to zdecentralizowana sieć niezależnych równoległych łańcuchów, z których każdy jest zasilany przez konsensusowe algorytmy BFT, takie jak konsensus Tenderminta. Cosmos jest ekosystemem łańcuchów, które mogą skalować się i współdziałać ze sobą.

Cosmos jest obecnie jedną z największych nazw w wyścigu interoperacyjności. Ethan Buchman, autor protokołu Tendermint Byzantine Fault Tolerance, jest jedną z głównych osobowości stojących za projektem. Opracował Tendermint jako pracę magisterską z zamiarem stworzenia ulepszonego protokołu Proof-of-Stake. Od tego czasu Tendermint został przyjęty przez dziesiątki różnych projektów.

Cosmos ma stać się “ośrodkiem” lub ogniwem wielu projektów. Osiągnięto to, wydając zestaw do tworzenia oprogramowania, który obiecuje wysoki poziom skalowalności projektów blockchain.

Cosmos jest finansowany przez organizację non-profit zarejestrowaną w Szwajcarii (prawdopodobnie z powodów politycznych i bankowych), zwaną Fundacją Interchain (ICF).

https://cosmos.network/

ICON (ICX)

ICON – ICON buduje platformę aplikacyjną i międzysieciowy protokół komunikacyjny. Są oni członkami Blockchain Interoperability Alliance. Jedną z największych obaw w tej dziedzinie w tym czasie jest to, jak usługi typu blockchain będą radzić sobie z regulacjami rządowymi. ICON pracuje nad kompleksowym, opartym na blockchain systemem weryfikacji tożsamości, który mógłby ostatecznie służyć jako ujednolicone konto dla służby zdrowia, uniwersytetu i innych aplikacji.

Odpowiedzią ICON na Tendermint jest Loopchain. Zgodnie z ich białą księgą, osiągnęła ona do 9000 transakcji na sekundę na testach. Sieć osiąga tę prędkość dzięki wykorzystaniu mniejszych grup zaufanych węzłów do weryfikacji transakcji.

Zarządzanie jest kwestią, która była głównym problemem wśród sieci blokchain, a ICON ma przemyślaną strukturę, która nagradza uczestników sieci za wkład według algorytmu AI opracowanego przez ich firmę macierzystą, Dayli Intelligence.

https://icon.foundation/?lang=en

Wanchain (WAN)

Wanchain – Chiński zespół pracuje nad wszystkim – komunikacja między łańcuchowa, platforma aplikacyjna i anonimowość. Ich głównym celem jest zapewnienie infrastruktury umożliwiającej dostęp do usług finansowych w sposób rozproszony we wszystkich istniejących sieciach dystrybucji.

Oznacza to, że umożliwiłyby one nawet osobom fizycznym lub małym grupom konkurowanie na poziomie globalnym z bankami o ustalonej pozycji.

Zespół posiada silną sieć kontaktów i jest członkiem Blockchain Interoperability Alliance. Technicznie rzecz biorąc, zespół ma wystarczająco duże doświadczenie, aby mieć równie duże szanse na znalezienie dobrego rozwiązania jak czołowi konkurenci.

https://wanchain.org/

Aion (AION)

AION – Wielowarstwowy system blockchain przeznaczony do rozwiązywania nierozwiązanych kwestii skalowalności, prywatności i interoperacyjności w sieciach blockchain. 
Protokół Aion umożliwia stworzenie federacyjnej sieci blockchain, umożliwiającej bezproblemową integrację odmiennych systemów blockchain w wielowarstwowym modelu hub-and-spoke, podobnym do Internetu.

Ogólnie rzecz biorąc, niewiele sprawia, że Aion wyróżnia się wśród konkurencji, być może, z wyjątkiem długoterminowych planów włączenia AI do modelu konsensusu.

Bardziej obiecujący jest jednak fakt, że został on stworzony przez NUCO, kanadyjską firmę rozwijającą sieci przedsiębiorstw. NUCO ma Vitalika Buterina jako doradcę i powiązania zarówno z rządem, jak i dużymi korporacjami w Kanadzie. Jest również członkiem Blockchain Interoperability Alliance.

Ponieważ protokoły interoperacyjności mają na celu ustanowienie standardów, kontakty rządowe i doświadczenie w zakresie zgodności z przepisami są dużym plusem.

https://aion.network/

Przeczytaj również: Aion Network (AION) : Internet Zdecentralizowany

Metronome (MET)

Metronome – Jednym z kluczowych członków zespołu Metronome jest Jeff Garzik, który może być postrzegany jako duży plus lub minus, w zależności od tego, kogo pytasz. Metronome wyróżnia się wśród projektów interoperacyjnych z planem tworzenia tokenów, które mogą jednocześnie istnieć na wielu łańcuchach. Oznaczałoby to teoretycznie tworzenie
tokenów, które byłyby w stanie przetrwać uśmiercenie danego Blockchaina.

https://www.metronome.io/Lamden (TAU)

Lamden – Lamden jest bardzo niedocenianym projektem. Skupia się on na dostarczaniu narzędzi rozwojowych dla łańcuchów przedsiębiorstw oraz komunikacji między łańcuchami, która jest również głównym elementem projektu.

Lamden opracowuje inteligentne repozytorium umów, które można zintegrować z każdą z różnych obiecujących platform aplikacji blockchain, które są obecnie opracowywane, w tym Ethereum, EOS, NEO, Lisk, Tron i inne.

Mają silny zespół i trafili w szereg istotnych kamieni milowych, w tym udane swapy atomowe.

Tokenem w sercu ekosystemu Lamden Blockchain jest token Tau. Blockchain Lamden jest otwarto źródłowy, a transakcje są bezpłatne dla wszystkich. Token Tau umożliwia komunikację między łańcuchami, działając jako pośredni token płynności w celu ułatwienia zdecentralizowanej sieci Lamden’s Atomic Swap.

https://lamden.io/

Polkadot (faza ICO)

Polkadot – Kolejne z najbardziej znanych przedsięwzięć w zakresie interoperacyjności, Polkadot jest związany z Gavinem Woodem, jednym z założycieli Ethereum. Ma to sens, że Polkadot, wywodzący się z Ethereum developer, koncentruje się na przesyłaniu inteligentnych danych o kontraktach.

Projekt chce rozwiązać główne problemy stojące przed technologią blockchain: Interoperacyjność, Skalowalność, Bezpieczeństwo. Ponadto narzędzie „Substrate” pozwala szybko i łatwo zbudować blockchain dla różnych potrzeb. Polkadot ma również otwarty system zarządzania do użytkowników sieci.

Jego sieć główna ma zostać uruchomiona w trzecim kwartale 2019 roku, a tokeny nie będą mogły być przedmiotem handlu do tego czasu. Struktura ich ICO zdaje się wskazywać, że są szczerze zainteresowani tym, aby ich technologia faktycznie działała.

Solidność stała się już czymś w rodzaju międzynarodowego standardu dla inteligentnych umów. Silne więzi z szerszą społecznością Ethereum oznaczają, że Polkadot prawdopodobnie będzie miał udział w przewadze Ethereum nad innymi graczami.

https://polkadot.network/

Blocknet (BLOCK)

Blocknet – Blocknet jest protokołem interoperacyjności blockchain, który umożliwia komunikację, interakcję i wymianę między różnymi łańcuchami. Pozwala to na rozwój aplikacji wielokanałowych i mikro usług łańcuchowych, tworząc wykładniczo więcej możliwości dla ekosystemu blockchain.

Blocknet rozwija w pełni zdecentralizowaną giełdę jako rozwiązanie do komunikacji międzysieciowej. Wymiana ta składa się z czterech elementów: depozytów, transmisji zleceń, dopasowywania zleceń i faktycznej wymiany monet.

Blocknet pracuje nad decentralizacją wszystkich z nich, a jeśli się powiedzie, będzie to pierwszy DEX, który to zrobi. Waluta BLOCK będzie musiała stać się węzłem w sieci i tym samym pobierać opłaty (Proof-of-Stake).

Blocknet wydał już wersję beta ich giełdy. Według programistów, została ona zoptymalizowana pod kątem pełnienia funkcji infrastruktury. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z Blocknet poprzez inne aplikacje, nawet o tym nie wiedząc.

https://blocknet.co/

QuickX (QCX)

QuickX – jest nowatorskim protokołem zaprojektowanym specjalnie po to, by leczyć 4 kluczowe problemy, które utrudniają proces wprowadzania technologii blokchain do głównego nurtu. Te problemy to: czas i szybkość transferów, koszty transakcji, skalowalność i interoperacyjność w ramach różnych łańcuchów. Rozwiązując powyższe problemy programiści QuickX mają nadzieję zaoferować użytkownikom bezpieczne i natychmiastowe transfery walut kryptograficznych bez wysokich opłat sieciowych.

QuickX Protocol wykonuje transakcje poza łańcuchem wykorzystując facylitatory (moderatorów sieci) dla tych samych aktywów Blockchain i korzysta z ułatwień w łączeniu środków finansowych, które zapewniają płynność dla łańcuchowych transferów aktywów kryptograficznych. QuickX zapewnia natychmiastowy, płynny transfer różnych walut kryptograficznych pomiędzy dwiema stronami. Przeniesienie to odbywa się bez konieczności uiszczania przez użytkowników wysokich opłat sieciowych; korzystanie z ułatwień w łączeniu aktywów, które natychmiast ułatwiają transakcje międzysieciowe, drastycznie obniża koszty.

QuickX oferuje portfel wielowalutowy, wielowalutową kartę debetową, opcję swapu walutowego i bramkę płatności. Te cechy sprawiają, że waluty kryptograficzne stają się realnymi walutami w transakcjach globalnych, odpowiednich dla mas.

https://www.quickx.io/

Komodo (KMD)

Platforma Komodo koncentruje się na dostarczaniu kompletnych rozwiązań typu end-to-end blockchain dla programistów na każdym poziomie i w każdej branży. Jest prosta, a jednocześnie potężna, oferując niestandardowe rozwiązania blokchainowe, które są łatwe do wdrożenia i konfigurowalne, aby spełnić Twoje potrzeby.

Komodo (KMD), to fork Zcash (ZEC). Platforma ogłosiła, że z powodzeniem przetestował pierwsze skalowalne rozwiązanie wymiany atomowej (Atomic swaps). Swapy atomowe, czyli atomowy handel cross-chain (krzyżowo-łańcuchowy), to wymiana jednej waluty kryptograficznej na inną walutę kryptograficzną, bez konieczności ufania stronie trzeciej. Atomowy cross-chain trading ma na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki użytkownicy dokonują transakcji między sobą.

Platforma skupia się na wzmocnieniu pozycji dwóch typów użytkowników: przedsiębiorcy typu blockchain i przeciętnego inwestora kryptowalut. Komodo zapewnia unikalną i innowacyjną formę bezpieczeństwa, która jest tak silna jak sieć Bitcoin, ale nie wymaga niewiarygodnych kosztów. Forma zapewniająca bezpieczeństwo przez Komodo nosi nazwę Delayed Proof of Work technology (dPoW). Opiera się ona na najbardziej zaawansowanej istniejącej formie bezpieczeństwa blockchain, czyli technologii Proof of Work (PoW). Ta ostatnia forma bezpieczeństwa jest metodą wykorzystywaną przez sieć Bitcoin.


Podobało się? Zajrzyj też na mój blog działający na zdecentralizowanej sieci Steem Blockchain! https://steemit.com/@szymonwsieci

Szymon w sieci - Szymon Michalik
Szymon w sieci – Szymon Michalik


5/5 - (10 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters