Śledź nas na lub dołącz do naszego

Koniec 2017 roku przyniósł sieci Ethereum duże wyzwanie. Została ona zapchana przez dość niepozorną grę NFT CryptoKitties, co zainicjowało dyskusję na temat problemów ze skalowalnością istniejących blockchainów. Znaczenia na tym polu zaczął nabierać również rosnący w siłę sektor NFT. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu, jest projekt o nazwie Flow.

Problemy ze skalowalnością i nowy blockchain

Projekt Flow powstał w 2018 roku, a jego pomysłodawcą była firma Dapper Labs, a uściślając dyrektor ds. technogii, Dieter Shirley. Jest to ta sama firma, która wydała grę CryptoKitties. Tuż po założeniu, udało się jej zebrać 12 mln dolarów pochodzących z funduszy venture capital, a obecnie kwota ta wynosi już 600 mln dolarów.

Po całkowitym zapchaniu sieci Ethereum, którego przyczyną były problemy ze skalowalnością, forma podjęła decyzją o uruchomieniu własnego blockchaina dedykowanego NFT, Drappsom, smart kontraktom oraz krypto grom.

W maju 2020 roku uruchomiono Mainnet Flow, będący protokołem Proof of Stake. Został on stworzony od podstaw, a w jego powstanie zaangażowali się deweloperzy powiązani z projektem Libra. Protokół bazuje na innowacyjnym języku programistycznym o nazwie Cadence.

Flow ma już na swoim koncie swój własny projekt, a mowa tu o NBA Top Shot. Jego partnerami są natomiast m.in. Warner Music Group, CNN, Samsung czy Ubisoft.

Cztery rodzaje węzłów

W przypadku projektu Flow, próby rozwiązania problemów ze skalowalnością, zakończyły się sukcesem. Dotkliwie odczuła je swego czasu, chociażby sieć Ethereum. Warto dodać, że deweloperzy Flow poradzili sobie bez opierania się na sharingu. Wykorzystano bowiem wysoce wydajny protokół Proof of Stake, w obrębie którego obciążenie sieci rozkłada się na cztery rodzaje węzłów. Każdy z nich przydzielone ma do realizacji określone zadania, determinowane ich możliwościami technicznymi.

Węzły konsensusu (Consensus Nodes) odpowiedzialne są za porządkowanie transakcji. Węzły wykonawcze (ExecutionNodes) mają za zadanie przetwarzanie transakcji. Trzecim rodzajem są węzły weryfikacyjne (Verification Nodes), których funkcją jest dbanie o to, aby węzły wykonawcze w prawidłowy sposób przetwarzały transakcje. Natomiast węzły zbierające (CollectionNodes) są ukierunkowane na zbieranie transakcji.

Takie rozwiązanie sprawia, że blockchain Flow odznacza się wysoką wydajnością oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa. Brak jest też w jego przypadku tradycyjnie rozumianych walidatorów, zastąpionych wielowęzłową architekturą.

Tokeny Flow i ich zastosowanie

Flow stanowi natywną walutę blockchaina. W chwili jej uruchomienia wyemitowano 1 250 000 000 tokenów. Ich podaż sukcesywnie rośnie, a przyczynia się do tego wykorzystywanie inflacji w celu wypłacania stakerom nagród walidacyjnych. Ponadto Flow zastosował limit na inflację pieniężną, co uniemożliwia obniżenie wartości tokenów.

Nowe tokeny znajdują zastosowanie podczas wyrównywania różnic pomiędzy opłatami transakcyjnymi za transakcje z pewną płatnością dla walidatorów. Przekłada się to na sukcesywny spadek stopy inflacji oraz na wzrost opłat transakcyjnych. Ponadto tokeny Flow wykorzystuje się też przy opłatach transakcyjnych oraz tych związanych z przechowywaniem danych. Zgodnie z planem już niedługo będą one również uprawniały do uczestnictwa w procesie zarządzania ekosystemem.

Choć stakowanie tokenów Flow wiąże się z dość wysokimi wymaganiami, to każdy użytkownik ma zapewnioną możliwość delegowania swoich tokenów do węzłów, poprzez zastosowanie Flow Port Wallet Portal, kompatybilnego z portfelem Blocto bądź Ledger.

5/5 - (6 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters