Śledź nas na lub dołącz do naszego

Rynek kryptograficzny przyciąga coraz większą liczbę podmiotów, w tym również media społecznościowe. Facebook oficjalnie obwieścił wprowadzenie swojej własnej kryptowaluty Libra, która obsługiwana będzie przez aplikację Calibra. Jej operatorem jest oddział Facebooka odpowiedzialny za usługi finansowe o tej samej nazwie. Zdania na temat nowego projektu najbardziej dochodowego serwisu społecznościowego są jednak podzielone.

Szkolenie Kryptowaluty – jak zacząć i przetrwać? Kurs dla każdego

Facebook uruchamia swoją kryptowalutę Libra

Nowa kryptowaluta o nazwie Libra, której wprowadzenie oficjalnie zapowiedział Facebook, będzie dostępna już w przyszłym roku, a pozwoli ona w początkowej fazie swojej emisji na realizację transakcji za pośrednictwem platform Massenger i WhatsApp.

Za jej obsługę odpowiedzialna będzie aplikacja Calibra należąca do jednej z filii finansowych Facebooka o tej samej nazwie. Tokeny Libra będą dzięki specjalnej puli walutowej „Libra Asset Reserve”  powiązane z walutami FIAT.

Wirtualna waluta Facebooka bazująca na technologii blockchain umożliwić ma wygodne realizowanie płatności za pośrednictwem Internetu, a z takiej opcji korzystać będą mogły również osoby nie mające dostępu do tradycyjnych usług bankowych.  

Projekt Calibra będzie dodatkowo wspierany przez organizację Libra Association, zrzeszającą blisko 30 firm handlowych i finansowych, m.in. Mastercard, Coinbase, Visa, PayPal, eBay, Uber.

W pełni zgodna z przepisami Calibra przyczyni się do rozwoju rynku kryptowalutowego

Przedstawiciele środowiska kryptowalutowego są zdania, że przystąpienie Facebooka do rynku aktywów cyfrowych może przyciągnąć ogromną liczbę kolejnych użytkowników.

Projekty takie jak aplikacja Calibra umożliwią też lepsze zrozumienie zasad obrotu cyfrowymi walutami.

Choć względem rynku cyfrowego podnoszonych jest wiele zarzutów odnośnie braku jednoznacznych przepisów, jak podkreśla dyrektor generalny firmy Crytpo Servises Circle, amerykański rynek kryptowalutowy jest w Stanach Zjednoczonych regulowany już od 2013 roku, a giełdy cyfrowe funkcjonują w oparciu o przepisy ALM i KYC.

Zgodnie z zapewnieniami Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, aplikacja Calibra obsługująca Librę ma podlegać dokładnie takim samym przepisom, co operatorzy usług płatniczych, dlatego realizowane transakcje będą jak najbardziej bezpieczne.

Kontrowersje

Połączenie Facebooka z branżą finansową za pośrednictwem kryptowaluty jest o tyle kontrowersyjne, że rynek ten nie posiada jednoznacznych regulacji prawnych, a jego inwestorzy niejednokrotnie padali już ofiarami ataków hakerów.

Ponadto amerykańska komisja ds. usług finansowych zarzuciła platformie niekontrolowany rozwój oraz zbyt dużą ingerencję w życie użytkowników.

Europejscy politycy zwracają natomiast uwagę, że takie rozwiązania jak Calibra mogą sprzyjać finansowaniu nielegalnej działalności, w związku z czym Libra nie powinna stać się niezależną walutą. Przedstawiciele sektora bankowego uważają natomiast, że projekt powinien zostać poddany międzynarodowej analizie.

Rozwój rynku kryptowalutowego dzięki mediom społecznościowym

Facebook nie zamierza poprzestać na wprowadzeniu Libry. Mark Zuckerberg zapowiada, że platforma planuje wprowadzić kolejne usługi płatnicze. Ponadto zdaniem wielu ekspertów kryptowaluta, której moderatorem będzie Calibra może zachęcić użytkowników do korzystania ze zdecentralizowanych walut, takich jak chociażby Bitcoin. Już samo oczekiwanie na przełomową krytptowalutę Facebooka przyczyniło się do znacznego ożywienia sektora wirtualnych płatności.

5/5 - (3 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters