Śledź nas na lub dołącz do naszego

Technologia Blockchain jako zdecentralizowana baza danych wykazuje wiele zalet i dlatego już dziś wykorzystywana jest w wielu projektach. Jest odporna na zagrożenia informatyczne, a koszty prowadzonych procesów są dużo niższe, niż przy tradycyjnej technologii przechowywania i analizowania danych.

Na świecie istnieje już wiele instytucji wykorzystujących rozwiązania oparte o Blockchain i coraz więcej przedsiębiorców chce inwestować w tę technologię, tworząc coraz to nowe projekty badawczo – rozwojowe.

Blockchain w służbie zdrowia

Blockchain wdrażany jest w sektorze finansów i ubezpieczeń, w przemyśle, handlu a także w systemie opieki zdrowotnej.

Dzieje się tak dlatego, iż dzisiejsze systemy oparte na zcentralizowanych platformach informatycznych nie budzą już zaufania. Są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju awarie, a także podatne na cyberataki. Aby odpowiednio działały potrzeba ogromnego nakładu środków i utrzymywania pośredników, którzy zatwierdzają transakcje i weryfikują pochodzenie i prawdziwość danych.

Technologia Blockchain staje się więc pożądaną alternatywą, gdyż umożliwia bezpieczne korzystanie z baz danych przez wszystkich użytkowników na tych samych prawach.

Branże, które dysponują ogromnymi rozproszonymi bazami danych to sektor publiczny i służba zdrowia. Przy wdrożeniu powszechnej e-dokumentacji można będzie dane medyczne każdego pacjenta zgromadzić na jego „osobistym koncie”, do którego dostęp będą mieli lekarze różnych specjalności, farmaceuci, laboratoria, ośrodki medyczne i firmy ubezpieczeniowe. Dostęp do tych danych będzie nadzorowany przez samego pacjenta, który decydować będzie, kto, kiedy i do jakich danych będzie miał dostęp.

Pozwoli to na przykład lekarzowi na całościowe zapoznanie się z historią choroby pacjenta i dobranie odpowiedniej terapii. Do tej pory natomiast rozproszone dane zgromadzone w placówkach medycznych dostępne są tylko na życzenie pacjenta, w formie papierowej i dostęp do nich wymaga czasu.

Dodatkowo dostęp do rezultatów leczenia mogą mieć ośrodki badawcze, które mogą wykorzystać dane medyczne od większej liczby pacjentów, aby korygować metody leczenia danych jednostek chorobowych. Rozproszenie danych, jakie ma dziś miejsce, spowalnia rozwój medycyny i utrudnia podejmowanie przez lekarzy decyzji, co do słuszności stosowania konkretnych terapii.

Korzystanie z elektronicznej dokumentacji medycznej opartej na Blockchainie jest przejrzyste i bezpieczne, lecz niesie ze sobą pewne wyzwania wymagające unormowań prawnych związanych na przykład z RODO. Dopóki bowiem będzie działał choć jeden blok w systemie Blockchain dane pacjenta będą dostępne w sieci, choć on sam ma prawo do do „bycia zapomnianym”.

5/5 - (3 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters