Śledź nas na lub dołącz do naszego

Sektor bankowy już od dłuższego czasu interesuje się kryptowalutami i technologią blockchain. W ostatnim czasie Deutsche Bank opublikował analizę na temat Bitcoina. Kryptowalutę tę przyrównano w raporcie do diamentów, choć jeszcze niedawno określano ją jako „złoto XXI wieku”.

Aktywa na wagę … diamentów

Niedawno Deutsche Bank opublikował analizę dotyczącą Bitcoina, opracowaną przez Marion Laboure oraz Galinę Pozdnyakovą. Opisano w niej obecny trend cenowy tej najpopularniejszej z kryptowalut, a także oszacowano, jak będzie wyglądała jej sytuacja pod koniec roku.

W analizie stwierdzono ponadto, że Bitcoina bardziej należy przyrównywać do aktywów o wysokim obrocie, takich jak diamenty, aniżeli do stabilnego i bezpiecznego zasobu, jakim jest złoto. Ma to uzasadnienie w fakcie, że cena Bitcoina faktycznie jest zmienna. Na tyle zmienna, że krytpowaluty tej nie można uznać ani za stabilną, ani za bezpieczną, co z kolei z pełnym przekonaniem można powiedzieć o złocie. Bitcoin bliższy jest zaś tym aktywom, które znajdują się w stanie dynamicznego obrotu rynkowego, w celach spekulacyjnych bądź inwestycyjnych.

Złoto, diamenty i zmienna cena Bitcoina

Biorąc pod lupę chociażby 2022 rok, to cena Bitcoina spadła zarówno na rynkach akcji, jak i obligacji. Nie jest się również w stanie utrzymać na rynkach towarowych. Jak wskazano w analizie Deutsche Bank, na obniżenie ceny Bitcoina wpłynął odpływ płynności z rynków finansowych, za który w dużej mierze odpowiadają banki centralne. Pozycja złota zdaje się znacznie bardziej stabilna, choć jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Marion Labore określiła Bitcoina mianem „złota XXI wieku”.

W raporcie nawiązano do sytuacji firmy De Beers, będącej jednym z głównych producentów diamentów na świecie. Zwrócono uwagę m.in. na prowadzoną przez nią, zakrojoną na szeroką skalę kampanię marketingową, ukierunkowaną na to, aby konsumenci zaczęli inaczej postrzegać kamienie szlachetne, jakimi są diamenty. Przedsiębiorstwu udało się stworzyć silny fundament pod wart miliardy dolarów przemysł. W analizie zwrócono uwagę, że sytuację rynku diamentów można odnieść do wielu innych obszarów, w tym do kryptowalut.

Trudna sytuacja rynku kryprowalut

Autorki raportu mówią wprost, że stabilizacja cen kryptowalut jest nie lada wyzwaniem. Wynika to w dużej mierze z faktu, że brak jest wspólnych modeli wyceny, zbliżonych chociażby do tych wykorzystywanych na giełdach. Co więcej, rynek kryptowalut jest bardzo rozdrobniony. Złożoność systemu kryptowalut może powodować, że ich ceny wciąż będą spadać.

Fakt, że ilość konkurujących ze sobą kryptowalut jest dość spora, sprzyja jedynie osłabieniu ich pozycji. Choć sam Bitcoin nie natrafił jak na razie na silnego konkurenta, to nie można tego powiedzieć o altcoinach.

Ponadto w analizie zwrócono uwagę na fakt, że już od jakiegoś czasu rynek kryptowalut integruje się z benchmarkami, wśród których znajduje się m.in. Nasdaq. Oznacza to, że sytuacja rynków technologicznych, siłą rzeczy znajdzie odbicie w sytuacji rynku kryptowalut.

5/5 - (5 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters