Śledź nas na lub dołącz do naszego

Technologia blockchain na stałe zagościła już na rynku usług finansowych, przy czym jej zastosowanie w tym obszarze nie ogranicza się wyłącznie do kryptowalut. Coraz bardziej doceniane są bowiem rozproszone sieci, zarówno w wersji publicznej, jak i prywatnej. W ostatnim czasie rozwiązanie to wykorzystał m.in. Santander Bank, wprowadzając obligacje oparte na technologii blockchain.

Santander Bank pionierem tokenizacji

Hiszpański bank kapitałowy Santander Bank, ogłosił niedawno przeprowadzenie emisji obligacji w formie cyfrowych tokenów, stając się tym samym prekursorem wykorzystania technologii blockchain na rynku kapitałowym.

Operacja została przeprowadzona na publicznej sieci Ethereum, a cały proces emisyjny został poddany tokenizacji.

Było pierwsze tego typu przedsięwzięcie na rynku finansowym.

Santander zapisał na łańcuchach bloków wydanie papierów wartościowych o łącznej wartości 20 mln dolarów oraz zrealizował pełne rozliczenia na pośrednictwem tokenów ERC-20.

Jak dotąd żaden inny bank nie przeprowadził emisji obligacji całkowicie opartej na publicznej, rozproszonej sieci danych, jaką jest właśnie Ethereum.

Szczegóły operacji

Jako pierwsze, całkowicie oparte na blockchainie obligacje, Santander Bank wyemitował tzw. waniliowe obligacje, będące prostymi papierami dłużnymi o stałym oprocentowaniu, które w tym przypadku wyniosło 1,98%.

Okres wykupu ustalono natomiast na 12 miesięcy.

Inwestorzy mogli nabywać obligacje na blockchain w euro, które stokenizowano w sieci Ethereum, a następnie przeniesiono na smart kontrakt, wyrażający wartość depozytów za pośrednictwem tokenów.

Rozwiązanie to blokuje możliwość realizacji jakichkolwiek działań na tokenach, aż do chwili wykupu ich przez bank, wraz z należnymi odsetkami.

Tak dla technologii blockchain – nie dla kryptowalut

Obligacje na blockchain, których emisję przeprowadził Santander Bank, mogły sugerować, że bank planuje zwrot w stronę cyfrowych walut.

Placówka zdecydowanie jednak zaprzecza, aby miała takie plany. Jak podkreślają przedstawiciele banku, jest on zainteresowany wykorzystaniem potencjału technologii blochchain, ale wyłącznie w kontekście operacji na papierach wartościowych, mając na względzie przede wszystkim ich transparentność oraz szybkość realizacji.

5/5 - (3 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters