Śledź nas na lub dołącz do naszego

Urzędy w Polsce stają się coraz bardziej scyfryzowane. Interesanci wiele spraw mogą już załatwić drogą elektroniczną, bez konieczności osobistej wizyty w placówce, w tym także złożyć roczne zeznania podatkowe, które nie tylko zostają przesłane do stosownego urzędu, ale również automatycznie rozliczone przez system. Na tym jednak nie koniec, ponieważ fiskus planuje kolejne zmiany, które jeszcze bardziej usprawnią obsługę podatników – e-urząd skarbowy będzie oparty o blockchain i sztuczną inteligencję.

Urząd skarbowy zwraca się w stronę nowoczesnych technologii

Po usłudze e-PIT przyszedł czas na e-urząd skarbowy.

Nowy program ma zostać uruchomiony w przyszłym roku, a będzie się opierał na technologii blockchain oraz sztucznej inteligencji.

Podatnicy zyskają możliwość założenia swojego indywidualnego rachunku podatkowego, który będzie częścią jeszcze bezpieczniejszego i bardziej szczelnego zdaniem pełnomocnika finansów ds. informatyzacji,  systemu podatkowego.

System zgodnie z zapewnieniami ma być również przejrzysty, prosty w obsłudze i przyjazny użytkownikom. W jego tworzeniu wykorzystuje się również takie środki jak big data oraz cloud computing.

Zobacz również: Podatek od kryptowalut w 2019

Prognozy

Zdaniem ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego, rządowe wykorzystanie technologii blockchain osiągnie swój punkt krytyczny do 2023 roku, a najszersze zastosowanie znajdzie ona właśnie w systemie podatkowym.

E-urząd skarbowy oparty na blockchainie i sztucznej inteligencji najprawdopodobniej przyczyni się również do większej jasności przepisów podatkowych.

Ich niepoprawna interpretacja stanowi bowiem obecnie jeden z głównych problemów polskich urzędów skarbowych.

W pełni zdigitalizowany e-urząd skarbowy

Program, który ma wystartować w przyszłym roku, stanowi tak naprawdę jeden z pierwszych etapów całkowitej cyfryzacji urzędu skarbowego, wskutek której powstanie e-urząd oparty na blockchainie.

Ma on zapewniać podatnikom kompleksową obsługę, za którą odpowiedzialni będą e-urzędnicy.

Cały proces digitalizacji ma trwać ok. trzech najbliższych lat, a nowe rozwiązania będą wdrażane stopniowo.

Mają one dostarczyć podatnikom prostszych rozwiązań (jednym z nich ma być plik JPK_VAT służący rozliczaniu podatku VAT), jak i ograniczyć błędy popełniane przy rozliczeniach z fiskusem.

Rate this post

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters