Śledź nas na lub dołącz do naszego

Technologia Blockchain Wymaga Dokończenia. 

Refleksja

Technologia blockchain i ilość startupów, które się rodzą dookoła tej innowacji rośnie w szalonym tempie.

Powstaje coraz więcej aplikacji opartych na zdecentralizowanych platformach (dApps), powstają coraz to nowsze algorytmy konsensusu, twórcy prześcigają w udowadnianiu, że ich blockchain jest najszybszy, zatracając przy tym pamięć o magicznym trójkącie tej technologii:

Aion Network

Rodzi się pytanie – w którą stronę zmierzamy?

Czy któraś z obecnych dApps zyskała już tak zwany “mainstream adoption”, o którym wszyscy mówią, marzą i o niego walczą?

Ile z obecnych aplikacji (dApps) jest obecnie używana w nurcie głównym?

Niewiele.

Te największe aplikacje mają nie więcej niż tysiąc aktywnych użytkowników na dzień (DAU: Daily Active Users) np. Idex, Bancor, CryptoKitties, a zdecydowana większość dApps nie zyskała w ogóle ‘trakcji’ i pewnie nigdy nie zyska.

Podczas gdy wspomniane dApps’y rzuciły światło na to, co jest możliwe w krótkim czasie i pomogły nam usunąć niektóre przeszkody na drodze do dalszej adopcji, to nie udało się im wyjść ze swoimi rozwiązaniami poza wąskie grono pasjonatów technologii kryptowalut i blockchain. Większość z dAppsów, o ile w ogóle jest używana, to właśnie przez osoby, które i tak już siedzą w świecie „krypto”.

A przecież tego nie można nazwać prawdziwą adopcją.

Jeszcze nie powstała, a na pewno nie wyszła poza świat krypto-fascynatów tzw. “Killer App“, aplikacja która zyskała by poważny udział w rynku ‘gigantów’ i być może otworzyła by światu oczy na fakt, że rozwiązania bez jednostek centralnych są również atrakcyjne, szybkie, ładne, bezpieczne ale przede wszystkimi otwierająca nam oczy na nowe możliwości technologiczne, biznesowe, geopolityczne, możliwości tego świata, o których nam się jeszcze nie śniło.

Dlaczego tak jest?

Na drodze do adopcji tej technologii stoi jeszcze wiele problemów do rozwiązania, między innymi:

 • słaba przyjazność dla użytkownika końcowego
 • sporo zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych i przechowywanych środków
 • szybkość i skalowalność technologii
 • słaby “PR” który technologia blockchain, a w szczególności kryptowaluty, wyrobiły sobie dzięki różnego rodzaju wyłudzeniom, serii nieudanych ICOs i manipulacji cen na giełdach.

Co za tym idzie cały czas mamy brak efektu skali (Network Effect), czy też efektu kuli śnieżnej. Zwykle zakładamy konta na portalach i korzystamy z rozwiązań z których już korzystają nasi znajomi. Stąd miedzy innymi popularność różnych platform, od Facebook począwszy, przez Google aż po Uber. Ich popularność ciągle rośnie, a blockchainowe dAppsy ciągle kiełkują w zaciszu. Wspomniane przykłady to jest właśnie efekt skali, o który zdecentralizowany świat ciągle walczy.

Bo jaki sens ma platforma do komunikacji, jakkolwiek zdecentralizowana i wspaniała by nie była, skoro nie ma tam naszych przyjaciół?

Wyjście z tej zamkniętej pętli, moim zdaniem nie udało się jeszcze żadnemu dAppsowi, to jest w miarę oczywiste – ale trudniejsze pytanie – dlaczego?

Minęło przecież już aż 10 lat. Tylko 10 lat? Ile jeszcze czasu potrzeba?

Tego nie wiem, natomiast wiem, że coraz więcej osób, wierzy w tą technologię i ją rozwija.

W tym chaosie infrastrukturalno – ekonomiczno – technologicznym próbują się odnaleźć: 

 • Entuzjastyczni developerzy budujący swoje coraz to nowsze rozwiązania. Super!
 • Duże przedsiębiorstwa, które może do końca nie czują o co tu chodzi, ale czują że da się na tym zarobić.
 • Górnicy i Inwestorzy, którzy przeskakują z waloru na walor, próbując wstrzelić się w  złoty interes.
 • Państwa i Regulatorzy, podejrzliwie i z nieufnością patrzący na “cały ten świat krypto” i próbujące go regulować, ignorować lub zabraniać.
 • Hakerzy i naciągacze, którzy dziury w niedojrzałości technologii i braku regulacji ciągle z chęcią wykorzystują na swoją korzyść, a naszą niekorzyść.

A miało być tak pięknie: 

 • Zdetronizowani giganci, a co za tym idzie nowy, lżejszy model zarządzania organizacji.
 • Platformy, które oddają nam kontrolę nad naszą cyfrową tożsamością w nasze ręce.
 • Łatwiejszy i bezpieczniejszy, a przede wszystkim bezpośredni dostęp do naszych finansów, bez pośredników.

Gdzie jest ta lepsza, nowa, cyfrowa ekonomia?

Rodzi się.

W bólach.

Jestem przekonany, że najlepsze czasy jeszcze przed nią. Jednocześnie wydaje mi się, że zbyt szybko przystąpiliśmy do budowy rozwiań na protokołach i platformach, które nie były i nie są jeszcze gotowe na przyjęcie takich rozwiązań. Pewnie ten krok był niezbędny, by przetestować technologię na polu walki, ale chyba jeszcze kilka obszarów zdecentralizowanej infrastruktury wymaga naprawy, lub być może nawet wymiany.

Budując obecne dAppsy, to tak jak byśmy chcieli zbudować dom bez solidnego fundamentu, lub jak byśmy chcieli rozwijać gospodarkę państwa bez wybudowania dróg, połączeń lotniczych i minimalnej, niezbędnej infrastruktury.

Jak doszliśmy do tego punktu?

1️⃣ Blockchain pierwszej generacji – Bitcoin

Bitcoin został stworzony, ponieważ po kryzysie w 2008r wiele osób zadawało sobie pytanie: czy możliwe jest stworzenie formy pieniądza cyfrowego, który może być przekazywany między dwiema osobami bez pośredników?

Satoshi Nakamoto odpowiedział na te pytania, tworząc Bitcoin.

Powstał zdecentralizowany system monetarny, który umożliwia przekazywanie środków, kryptowalut między dwiema osobami, bez udziału podmiotów trzecich. Początkowo niedoceniana technologia, okazała się być rewolucyjna. Następnie na Bitconie wzorowało się wiele innych rozwiązań (np. Litecoin czy Dash)

Ale pojawił się problemem, który dotyczył wszystkich blockchainów pierwszej generacji : pozwalały one tylko na proste transakcje pieniężne, nie było sposobu na dodanie warunków do tych transakcji, odwrócenie ich, bądź częściową realizację (Alicja mogła przesłać Bobowi 2 BTC, bez udziału pośredników, ale nie mogła uzależnić tej transakcji od tego czy Bob zrealizował już jej zlecenie czy nie).

2️⃣Blockchain drugiej generacji – Ethereum

Tak narodził się koncept tak zwanych smart kontraktów, czy też inteligentnych kontraktów. Ethereum, którego pomysłodawcą był Vitalik Buterin, to przełomowy blockchain, który otworzył nowe możliwości.

Blockchainy 2giej generacje umożliwiają wymianę tokenów, czy informacji w przejrzysty sposób, za pomocą smart-kontraktów, bazując na warunkach zaszytych w tychże kontraktach, a jednocześnie unikając pośredników, którzy stali by między Alicją i Bobem, czyli zachowując piękno, które przyniósł Bitcoin jako blockchain 1szej generacji, a jednocześnie dodając logikę, której Bitcoinowi brakowało.

Zainspirowane przez Ethereum rodziły się kolejne rozwiązania budujące na tym koncepcie, takie jak Lisk, Neo czy Waves.

W ten sposób narodził się koncept zdecentralizowanych aplikacji (dApps) które działają właśnie dzięki zaszytej w nich logice smart-kontraktów.

Jednak ta generacja rozwiązań również ma pewne problemy, które należy naprawić, zanim pójdziemy dalej.

⏱️dygresja⏱️

Pamiętacie czasy BBSów? (Bulletin Board System) BBSy zaistniały na dobrą chwilę przed tym zanim narodził się Internet, lata 70te, natomiast pierwsze BBSy w Polsce zaczęły powstawać pod koniec lat 80.

„Klasyczny” BBS był to ’serwer’  oczekujący na połączenie z nim poprzez łącze modemowe z jednej lub nawet wielu linii publicznej sieci telefonicznej. Znając numer telefonu do danego BBS-a, można było podłączyć się do niego („wdzwonić”) i korzystać z jego zasobów – przede wszystkim z lokalnej poczty elektronicznej, grup ogłoszeniowo-dyskusyjnych, udostępnianej bazy plików, a w niektórych bardziej zaawansowanych BBSach była także możliwość zdalnego uruchomienia programu (np. baza danych, gra komputerowa) 

Z danego BBSa  można było korzystać w pojedynkę lub z innymi aktualnie połączonymi użytkownikami, a nawet z samym administratorem BBSa. Najbardziej znane BBSy w Polsce lat 90tych to: Bajtek BBS, Chip BBS, Top Secret BBS.

Jednak BBSy nie przetrwały próby czasu – Internet wyparł to rozwiązanie. Być może stało się tak dlatego, że BBSy się ze sobą nie komunikowały, nie dawały przyjaznego interfejsu użytkownika, tworzyły dość zamknięte społeczności, a do tego były powolne, a połączenia niestabilne.

Przypomina to trochę dzisiejszy blockchain? Dla mnie przypomina.

Większość blockchainów pierwszej czy drugiej generacji ma jakąś unikalną wartość do zaoferowania, jednak fakt, że się ze sobą nie komunikują sprawia, iż dalszy rozwój tych platform jest zdławiony.

⏱️koniec dygresji⏱️

3️⃣ Blockchain trzeciej generacji Aion Network

Aion-Network

Aion Network buduje na dorobku Ethereum, całej wolności i swobodzie tworzenia i komunikacji, którą dają publiczne blockchainy, a jednocześnie wnosi do tej układanki doświadczenia ze świata “Enterprise”, czyli ze świata dużych przedsiębiorstw, dostrzegając czego obecnie brakuje tej technologii, by mogła wzbić się na kolejny poziom i faktycznie dotrzeć do szerokiego grona użytkowników, ale przede wszystkim by mogła otworzyć nowe bramy dla twórców, przedsiębiorców i biznesowych innowatorów.

Aion-Network

Sam zespół wokół Aion Foundation przybliżę Wam w kolejnych artykułach, na tym etapie ważne podkreślenia jest, że ten zespół pielęgnuje wartości, które daje decentralizacja platform, a jednocześnie ma know-how w jaki sposób myślą duże przedsiębiorstwa.

Część zespołu i założycieli Aion Foundation (Matthew Spoke, Jin Tu, Kesem Frank) pracowała wcześniej między innymi dla Deloitte, tworząc tam na początku 2014r podwaliny działu R&D dla blockchain (Rubix). W 2016r. zdecydowali się założyć startup Nuco, który zrealizował kilka projektów w tej technologii dla klientów korporacyjnych, by ostatecznie przekształcić się w Aion Foundation i skupić 100% sił na rozwoju projektu Aion.

No dobrze – po tym przydługawym wprowadzeniu – jeśli dotrwaliście do tego momentu – to pewnie chcieli byście znać odpowiedź na pytanie czym jest Aion Network?

Odraczałem, moment w którym przybliżę wam samo rozwiązanie, bo to nie jest tu najważniejsze, ważniejsze było wcześniejsze zrozumienie czemu blockchain i kryptowaluty mimo obecności 10 lat na rynku ciągle nie zyskały należytej trakcji i bazy użytkowników, jakie są problemy na drodze i czemu świat ’spoza branży blockchain’ patrzy raczej na te trendy z niechęcią. To są tematy, którym przygląda się Aion Foundation, a adresuje je Aion Network, więc zrozumiawszy te problemy – zrozumiecie jednocześnie czym jest Aion Network.

 Aion, a w zasadzie Aion Network 

Podczas gdy wiele platform w obszarze blockchain prześciga się w pogoni kto jest szybszy i lepszy, Matt Spoke z Aion Foundation, w jednym z wywiadów mówi, że nie ważne kto wygra ten “wyścig”, ważne żeby zaadresować braki i dziury w infrastrukturze, które powstrzymują tą technologię przed ujawnieniem jej prawdziwego potencjału. Przytaczam, to krótkie stwierdzenie, bo dla mnie jest to kwintesencja filozofii, którą kieruje się Aion Foundation.

Wyjaśnię na początek terminy, które pozwolą usystematyzować określenia w całym ekosystemie Aion:

 • Aion Foundation: Fundacja która nadzoruje i rozwija Aion Network
 • Aion Network: właściwy blockchain i powiązana z nim infrastruktura
 • AION: kryptowaluta używana w ramach Aion Network

Niniejszym Aion Foundation buduje, naprawia oraz łączy różne obszary w infrastrukturze blockchain, tak by na tych fundamentach mogły powstać nowe rozwiązania biznesowe, które zmienią paradygmaty obecnej ekonomii, finansów być może w dłuższej perspektywie nawet wirtualnych społeczeństw.

Rozwiązanie Aion Network podzielił bym na 3 główne nurty dzialania:

 • PROTOKÓŁ: czyli w prostych słowach : coś bazowego, najbardziej podstawowy i generyczny zbiór oprogramowanych wstępnie reguł, które umożliwiają komunikację wielu jednostek.
 • PLATFORMA: czyli w prostych słowach: minimalny, uniwersalny zbiór technologii i narzędzi, który otwiera możliwości do budowania na tym fundamencie dalszych rozwiązań biznesowych.
 • EKOSYSTEM: czyli w prostych słowach : zintegrowana społeczność ludzi, organizacji i technologicznych rozwiązań, które wzajemnie ze sobą współgrają dla osiągania wspólnych korzyści.
PROTOKÓŁ 

Aion-Network

źródło: https://aion.network/developers/#whitepapers

Aion Network zapewnia generyczny protokół do wymiany danych w zdecentralizowanych sieciach, a przybliżając:

 • Protokół do komunikacji dowolnego blockchaina z dowolnym innym blockchainem. 

Ważne jest tu podkreślenie słowa dowolny, gdyż tak jak TCP/IP nie narzuca niemal żadnych ograniczeń na typ, sposób oraz nadawców i odbiorców wymienianych danych (dostarcza jedynie ‘pudełko’ do którego dane można ‘wkładać’ oraz zestaw reguł w jaki to pudełko będzie transportowane), tak Aion Network w swoim protokole również nie narzuca niemal żadnych ograniczeń dla użytkowników tego protokołu – różnica względem TCP/IP jest taka, że Aion Network umożliwia to dla sieci zdecentralizowanych.

Konstrukcja protokołu jest prosta i umożliwiająca komunikację dowolnych sieci.

źródło: https://aion.network/developers/#whitepapers

 • Protokół, który umożliwia tworzenie dwukierunkowych,zdecentralizowanych mostów pomiędzy różnymi sieciami blockchain.

Ważne jest tu podkreślenie słowa zdecentralizowanych mostów,  gdyż tylko taki most zachowuje zgodność z ideą technologii blockchain. Obecnie widzimy tworzące się centralne jednostki (np. giełdy kryptowalut) które owszem, łączą i umożliwiają wymianę wartości, natomiast, ujmę to tak: cały system jest tak mocny jak najsłabszy element tego systemu, więc w sytuacji, gdy mamy scentralizowane mosty/łączniki w postaci np. giełdy, które pomagają komunikować zdecentralizowane sieci, cała idea rewolucji, którą potencjalnie niesie blockchain traci sens i wracamy do punktu wyjścia, centralnie zarządzanych systemów, które znamy dziś.

Dodatkowo wspomniane giełdy wymieniają jedynie wartości (coins, tokens), nie wymieniają logiki między poszczególnymi blockchainami, uniemożliwiając tworzenie wieloblockchainowych rozwiązań aplikacyjnych. Aion Network ma takie funkcjonalności.

 • Protokół który jest otwarty.

Każdy może z niego skorzystać, prześwietlić go, zbudować na jego bazie swój interfejs i swoje rozwiązania. Ważne podkreślenia jest słowo otwarty, gdyż idea open source przyświeca światu blockchain i kryptowalutom od samego początku ich powstania, a dziś widzimy coraz więcej zamkniętych lub pseudo-otwartych rozwiązań tworzonych przez ‘gigantów’, którzy przespali początki rozwoju tej technologii, a teraz próbują nadgonić drogę na skróty.

PLATFORMA

Poniższa wizja jest tylko przykładem potencjalnego wykorzystania platformy, protokołu i funkcjonalności Aion Network.

aion-network

źródło: YouTube (KeyNote channel) Matthew Spoke – AION – The North American Bitcoin Conference 2018

Na jakimś etapie rozwoju, środowisko Aion Network może przybrać tego typu, lub zbliżony kształt, natomiast zastosowania tej platformy i jej mostów są dużo szersze:

 • Platforma, która umożliwia tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, które działają na wielu różnych blockchainach.

Tak – dAppsy – to już pewnie nie raz słyszeliśmy. Natomiast unikalna wartość, którą niesie Aion Network to wielo-blockchainowość tych dAppsów. Interoperacyjność sieci Aion Network umożliwia by dowolny dApp zbudowany lub przyłączony do ekosystemu Aion Network mógł swobodnie i bezpiecznie korzystać z funkcjonalności i logiki innych blockchainów, które są przyłączone do tego ekosystemu. Nie tylko umożliwia to budowanie rozwiązań, które potencjalnie łączą logiki aplikacji z Ethereum, Icon, Neo czy przez Hyperledger Fabric, ale również umożliwia to skalowanie dAppsów, które mogą przenosić swoje obliczenia do sieci, które są mniej obciążone w danym momencie.

Koniec problemów z wydajnością Ethereum?

To jest przełom, który połączy odizolowane wyspy, jak Ethereum, EOS, IOTA, Lisk i szereg innych, otwierając tym samym nowe bramy dla każdego z tych rozwiązań.

źródło: https://aion.network/developers/#whitepapers

 • Platforma, która umożliwia łatwe tworzenie sieci w modelu Hub <> Spoke.

Aion Foundation do tej pory utworzył jeden główny blockchain Aion-1 (HUB), do tego węzła przyłączyć się może dowolny inny blockchain, lub można stworzyć swój blockchain, na bazie Aion Network (aka SPOKE). Przyłączać się mogą zarówno blockchainy publiczne (jak Neo, Icon czy Ethereum) jak i prywatne (jak Hyperledger, R3 Corda czy Quorum). Każdy z blockchainów utworzonych w oparciu o Aion Network, może jednocześnie stać się punktem przyłączenia dla dowolnego innego blockchaina. Między poszczególnymi blockchanami będzie mogła zaistnieć dowolna ilość mostów (każdy może stworzyć swój most np. na drodze między Ethereum a Lisk, nawet jeśli taki most już istnieje). Obowiązuje tu metoda otwartego rynku.

Każdy z takich mostów może mieć trochę inne parametry ekonomiczne (np. szybki ale drogi, lub wolniejszy ale tańszy, bardzo bezpieczny ale wolny itd..) Tym sposobem sieć Aion Network utworzy coś na wzór zdecentralizowanego Internetu, w którym każdy ‘klient’ ma możliwość wyboru, którą ścieżką chce się poruszać ze swoimi danymi (banki mogą potrzebować bezpieczeństwa i szybkości kosztem wyższych opłat, a publiczna aplikacja np. gra może wybrać szybkość i niskie koszty poświęcają bezpieczeństwo)

Aby zrozumieć potencjał jaki niesie tego typu elastyczne podejście modelu HUB<>SPOKE oraz mostów w ramach Aion Network, należało by się też zagłębić w ekonomię tokena AION, ale to jest temat na osobny artykuł.

 • Platforma, która otwiera blockchain na miliony programistów na całym świecie, dzięki środowisku Java.

Wiemy, że na rynku IT obecnie pracy nie brakuje, dlaczego więc programista miał by się uczyć programowania w jakimś nowym, ‘dziwnym’ języku (np. Solidity dla Ethereum) skoro już ma dobrą pracę, np. jako Java developer. Aion Network wprowadza właśnie Aion Virtual Machine, która jest zbudowana w oparciu o Java Virtual Machina.

W skrócie : oznacza to że każdy fachowiec IT, który dotychczas rozważał wejście w świat blockchain, ale nie miał czasu lub chęci na naukę nowego języka (Solidity, Rust) od teraz może zająć się blockchainem w przystępny sposób, bo dostępna jest wersja JVM dla Aion (Aion Virtual Machine). To otwiera drzwi i  napływ fachowców IT, a jednocześnie przyśpiesza rozwój ekosystemu wokół Aion Network jak i całego świata blockchain.

EKOSYSTEM

Poza technologicznymi mostami, które Aion Network buduje między różnymi sieciami, nie mniej istotnie jest budowanie ekosystemu, czyli zapraszanie do kooperacji i współtworzenia sieci Aion Network zarówno dużych przedsiębiorstw, rodzących się startupów, programistów, górników i jednostek budujących i utrzymujących infrastrukturę Aion Network.

źródło: YouTube (KeyNote channel) Matthew Spoke – AION – The North American Bitcoin Conference 2018

Aion Foundation wyobraża sobie swoją role jako twórca otwartego ekosystemu, który przyciągał będzie graczy o kilku różnych profilach, którzy dla obopólnych korzyści, pomogą rozwijać Aion Network.

A wiec kto powinien zainteresować się tym ekosystemem?

 • Aion Network dla Rodzących się Startupów. 

Obecnie obserwujemy eksplozję startupów, innowatorów, którzy wierzą w decentralizację, tokenizację, silę i zagrożenia sztucznej inteligencji czy IoT, czy też rewolucję w FinTech. Startupy często mają głęboką wiedzę na temat swojej domeny biznesowej, acz nie zawsze są zorientowane w technologii blockchain, często w oparciu o blockchain próbują rozwiązać problemy, które zostały już rozwiązane, lub wręcz problemy, które nigdy nie powinny być rozwiązane w oparciu o blockchain.

W ramach ekosystemu Aion Network, dostępne są zarówno narzędzia jak i platformy, które można zaaplikować do tworzenia nowego modelu biznesowego.

W celu wsparcia i zachęcenia startupów do tworzenia nowej ekonomii i innowacyjnych biznesów w oparciu o środowisko Aion Network, fundacja uruchomiła niedawno program grantów, funduszy, o które można aplikować, by zdobyć środki na rozwój Waszego biznesu. Dostępna jest lista poszukiwanych rozwiązań, ale również można zaproponować własne pomysły.

 • Aion Network dla Programistów i Twórców. 

Być może jesteś już doświadczonym programistą lub architektem, poszukujesz nowych rozwiązań do swojego ‘portfolio’, a być może jesteś dopiero na początku drogi swojego zawodowego rozwoju? W obu przypadkach na platformie Aion Network znajdziesz środowisko i szybko rozwijającą się społeczność, która myśli o technologii blockchain szerzej niż tylko w jej wąskim wycinku. Dodatkowo znajdziesz tam część rozwiązań, które prawdopodobnie już dobrze znasz (np. środowisko Java czy Solidity/EVM) więc jest kilka sposób, na które można rozpocząć swoje doświadczenia z Aion Network.

Aion Network otwiera drzwi:

 • dla obecnych specjalistów IT, którzy rozważali rozpoczęcie przygody z blockchain, ale mieli obawy uczenia się nowej, rynkowo niepewnej technologii.
 • dla doświadczonych ekspertów, zaznajomionych z technologią blockchain (Solidity / EVM jest ciągle wspierane)

AVM obniża próg wejścia do świata blockchain, ale wart podkreślenia jest też fakt, że budując na Aion Network masz dostęp do wywołań z innych przyłączonych blockchainów, dzięki interoperacyjności Aion Network (eng. Interoperability).

Aion Foundation dostrzega szereg problemów, które w infrastrukturze zdecentralizowanego świata muszą być zaadresowane, zanim ta technologia wzbije się na kolejny poziom (można je znaleźć w tym artykule) .W związku z powyższym dostępne są granty dla śmiałków, którzy pomogą zaadresować te wyzwania technologiczne.

 • Aion Network dla Dużych Przedsiębiorstw lub rodzących się Biznesów Klasy Enterprise.

Bardzo dużo się mówi o usprawnieniach, które blockchain może wnieść w Supply Chain, Banking, Payments, Social Media i wiele innych gałęzi przemysłu lub rozrywki, na których zbudowało swoją pozycję sporo obecnych przedsiębiorstw, także tych olbrzymich. Z jednej strony obecne biznesy Enterprise już dość duże środki przeznaczają na R&D w obszarze blockchain, z drugiej strony zainteresowanie to jest głównie skierowane na prywatny / zamknięty blockchain.

Oczywiście, taki punkt widzenia jest zrozumiały, bo duże przedsiębiorstwa przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo swoich danych i danych swoich klientów. Jednak wątpliwości, które coraz częściej się pojawia również w tychże biznesach, to czy mogą one sobie pozwolić na zignorowanie potęgi, którą niesie np. Ethereum w świeci blockchaina publicznego.

Czy brak połączenia między ich zamkniętymi systemami a możliwościami, które stwarza publiczny blockchain za jakiś czas nie wyeliminuje ich z gry na rzecz nowo rodzących się, lżej zarządzanych, a przez to bardziej innowacyjnych przedsiębiorstw.

Tu dochodzimy do ważnego use-case’a Aion Network. Czyli łącznie świata public i privite blockchain. Coraz częściej przedsiębiorstwa skali Enterprise pytają jak bezpiecznie połączyć te dwa światy w jeden. Aion Foundation dzięki know-know wyniesionemu ze świata konsultingu, pracował nad zaadresowaniem tego wyzwania. Funkcjonalność interoperacyjności Aion Network, daje możliwość skomunikowania blockchainów publicznych i prywatnych.

Przy tej okazji, faktem wartym podkreślenia jest to, iż założyciel Aion Foundation (Matthew Spoke) jest współzałożycielem i obecnie jest również w zarządzie Enterprise Ethereum Alliance, największej organizacji skupiającej sporo dużych graczy, takich jak choćby: Microsoft, Intel, Hewlett Packard Enterprise, Deloitte, Accenture, JP Morgan, ING, RBS i wielu innych (https://entethalliance.org/members-directory/)

 • Aion Network dla Walidatorów, Górników i Jednostek Budujących Mosty

Wraz ze wzrostem sieci Aion Network, potrzeba coraz więcej osób i organizacji, które zabezpieczają cały świat Aion Network.

Na razie sieć Aion Network działa w trybie Proof of Work, wiec wdrażani są “górnicy” do AIon-1, dodatkowo już za chwilę zobaczymy więcej blockchainów, które dołączyły do tej sieci,  więc potrzeby dalej wzrosną.

W kolejnym kroku Aion Network przejdzie w hybrydowy model konsensusu PoW + dPoS, wiec otworzą się furtki również dla Walidatorów (jednostki prowadzące węzły), jak również Backers’ów (organizacje lub jednostki, które wspierają Walidatorów swoją mocą obliczeniową jako ‘Solvers’ lub przez AION coin, jako ‘Stakers’)

źródło: https://aion.network/developers/#whitepapers

Dodatkowo, mosty które są tworzone między przyłączonymi sieciami do Aion Network, to również swoistego rodzaju blockchainy same w sobie (wiele węzłów weryfikujące przepływające transakcje między blockchain’em X a blockchain’em Y). Każdy może utworzyć taki most lub przyłączyć się do jednego z istniejących mostów. Więc tu również potrzebne są jednostki, które we wspomniany wyżej sposób o tą infrastrukturę zadbają, czerpiąc z tego jednocześnie korzyści.

Jeśli wyobrazimy sobie ile różnych blockchainów może potencjalnie partycypować w ekosystemie Aion Network, to nie trudno skalkulować, że zapotrzebowanie na Walidatorów, Górników jak i Stakerów będzie bardzo duże.

 • Aion Network dla Innowatorów, poszukujących swojej dziedziny biznesu, 

W zdecentralizowanych rozwiązaniach jest moc, jeszcze nie ujarzmiona i w pełni nie ujawniona. Historia pokazuje, że czasami najciekawsze rozwiązania rysują osoby, które są nie związane z daną branżą i nie mają w głowie całego bagażu ograniczeń i często błędnych założeń (‘fresh eye approach’). Stąd technologia taka jak Aion Network, jak i wszystkie podobne technologie, być może najciekawsze przypadki użycia ujrzą właśnie dzięki takim osobom spoza ‘branży’. Aion Foundation tworzy platformę, o której wspomnę przy kolejnej okazji, gdzie innowacyjne pomysły będą mogły uzyskać wsparcie na ich realizację.

A więc co dalej?

Jeśli zainteresowały Cię możliwości, które otwiera przed Tobą ta technologia, to powstał w tym celu polski kanał na Telegram. Znajdziesz tam więcej szczegółów o samej technologii, rodzących się na niej rozwiązaniach, jak również przyszłych ambitnych planach.

Podstawowe informacje na temat projektu Aion w języku polskim znajdziesz również na kanale YouTube.

  Dzienna Dawka Dyskomfortu
  Aion Network Polska

Andrzej Winiarski

Źródła:

https://blockgeeks.com/guides/aion-blockchain/

https://blog.aion.network/a-request-for-decentralized-infrastructure-f2af6db52957

https://aion.network/developers/#whitepapers

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bulletin_Board_System             

4.9/5 - (19 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters