Śledź nas na lub dołącz do naszego

Platforma Smartlands to platforma do tokenizacji a jej podstawowy token zbudowany jest na bazie łańcucha Stellar Lumens XLM

Smartlands – a może stokenizujmy wszystko?!

Powyższa idea najprościej ujmuje założenie i cel projektu Smartlands, zakładając że kryptowaluty oraz związana z nimi technologia blockchain zaadoptują się w powszechnym użyciu to wszystkie dzisiaj znane papiery wartościowe, produkty, akcje firm a nawet pojedyncze idee w postaci startupów mogą kiedyś mieć swój token elektroniczny w rozproszonym łańcuchu bloków. Emisja akcji na tradycyjnej giełdzie w Polsce to koszt, który może wynieść nawet 1 milion złotych! więc poza barierą prawną takiego przedsięwzięcia jest to druga istotna bariera dla najmniejszych firm.

Smartlands jest w tym przypadku odpowiedzią na potrzebę dokapitalizowania firm, instytucji oraz inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z rynkiem kryptowalut. W domyśle platforma oraz całe zaplecze ma być skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw, których nie stać na emisję akcji oraz opłacenie prawników i przygotowanie prospektów z tym związanych. Co ciekawe początkowo Projekt celował w podmioty z szeroko pojętego rolnictwa, zamiarem było dokapitalizowanie podmiotów rolniczych które stosują nowoczesne metody hodowli itp. Zainteresowanie projektem jednak przerosło oczekiwania twórców i oprócz rolników projektem zainteresowały się również firmy z innych branż, obecnie nie ma ograniczeń dla żadnej branży ani pomysłu – każdy może się starać o emisję tokenów na platformie Smartlands.

Jak to działa?

System emisji tokenów na platformie ma być prosty i składa się z czterech kroków, każdy kto chciałby dokonać emisji tokenów musi zgłosić taką chęć za pomocą formularza dostępnego na stronie projektu. Po pozytywnym wstępnym rozpatrzeniu projekt przechodzi w fazę wdrożenia która składa się z czterech kroków:

  • Krok 1-szy: Audyt i sprawdzenie podmiotu

Smartlands Platform zarządza audytem, analizą prawną i innymi procedurami przygotowawczymi dla przyszłego emitenta. Na tym etapie wybrana kancelaria prześwietla podmiot pod względem zdolności finansowych, badana jest też struktura obecnie posiadanego kapitału oraz sprawdzane są aktywa podmiotu ubiegającego się o emisję tokenów na platformie.

  • Krok 2-gi: Umowa

Przedsiębiorstwo i strona trzecia reprezentowana przez podmiot depozytowy (escrow) wyznaczony przez platformę Smartlands zawierają umowę, aby zabezpieczyć tokeny za pomocą aktywów posiadanych przez przedsiębiorstwo. Aktywami mogą być dosłownie wszystkie dobra które można stokenizować czyli zarówno ruchomości, nieruchomości jak i prawa intelektualne, patenty, idee itp.

  • Krok 3-ci: Emisja tokenów

Emitent tokenów przyciąga inwestycje na rzecz rozwoju strategicznego, oferując tokeny zabezpieczające ABT (asset-backed-tokens) i sprzedając je inwestorom korzystającym z platformy. Oznacza to że inwestorzy za pomocą platformy mogą zakupić tokeny ABT dowolnego emitenta za pomocą tokenów SLT. SLT jest tutaj traktowany jako waluta która umożliwia zakup tokenów poszczególnych emitentów. Wszystkie tokeny ABT oferowane na platformie są wcześniej więc poddane audytowi i reprezentują w sobie jakąś prawdziwą wartość np. maszyny w fabryce, przyszłe zbiory w rolnictwie, prawa patentowe itp. Inwestorzy wybierając dany ABT danego emitenta zwiększają kapitalizację przedsięwzięcia. Jest to więc mechanizm znany z tradycyjnej giełdy papierów wartościowych.

  • Krok 4-ty: Handel tokenami ABT na platformie oraz podział zysków (dywidenda)

Przedsiębiorstwo okresowo dzieli część zysków / przychodów na posiadaczy tokenów (i przechodzi audyty) zgodnie z zasadami określonymi w dokumentach umowy. Posiadacze tokenów mogą nimi dowolnie dysponować i handlować z innymi za pomocą platformy smartlands. Należy podkreślić że tokeny ABT są potraktowane tutaj jako papiery wartościowe (securities) co pociąga za sobą szereg konsekwencji prawnych. Uniemożliwia to działanie inwestorom anonimowo ale jednocześnie przeciwdziała nadużyciom i praniu brudnych pieniędzy. Platforma jest ponadto w pełni legitymizowana przed regulatorem finansowym.

Czym jest ABT?

Smartlands

Z technicznego i prawnego punktu widzenia token ABT (emitentów) jest gdzieś pomiędzy tradycyjną emisją akcji na giełdzie (IPO Initial Public Offering) a emisją tokenów w technologii blockchain (ICO – Initial Coin Offering). ABT łączy to co najlepsze z tych dwóch, czyli bezpieczeństwo tradycyjnej giełdy papierów wartościowych z nowoczesną technologią i co za tym idzie łatwością w zakupie i handlu stokenizowanymi papierami wartościowymi.

Pozostałe funkcjonalności

Oprócz głównej funkcjonalności wymienionej powyżej SLT posiada swojego klienta czyli portfel, oznacza to że tokenami SLT możemy wymieniać się lub płacić w dowolnym miejscu za pośrednictwem blockchainu stellara. Portfel jak na razie występuje tylko w wersji przeglądarkowej jednak umożliwia zakup, sprzedaż oraz przechowywanie tokenów SLT. Ciekawostką jest też funkcjonalność związana z ustalaniem zasad działania platformy posiadacze SLT mogą ustalać zasady platformy za pomocą zdecentralizowanego systemu zarządzania poprzez głosowanie na SLT które odbywa się za pomocą portfela. Oznacza to więc że społeczność ma wpływ na kluczowe decyzje i zasady dotyczące działania platformy. W ten sposób działanie platformy jest przejrzyste i transparentne dla użytkowników a główne decyzje podejmowane są w zgodzie z zainteresowanymi inwestorami. Emitenci tokenów ABT są ponadto zobowiązani do trzymania tokenów SLT.

Wszystkich tokenów w obiegu jak do tej pory mamy: 7 186 071, całkowita ilość tokenów ma wynieść: 7 186 785.

Informacje na temat zespołu Smartlands

Zespół projektu pochodzi z Litwy platforma i firma również są zarejestrowane na Litwie, biura znajdują się również na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. Jak do tej pory platforma jeszcze nie wystartowała, projekt cały czas jest rozwijany i udoskonalany, platforma będzie pełnić rolę giełdy tokenów oraz gwaranta wszystkich ABT tokenów, jej dopracowanie jest obecnie najważniejszym procesem zespołu.

Zespół aktywnie uczestniczy we wszystkich ważnych wydarzeniach związanych z blockchain, ich newsletter jest cały czas uzupełniany o nowe wydarzenia. Team szuka cały czas nowych pracowników w związku z rozwojem platformy oraz ekspansją. Stawiają w obecnej fazie na rynek europejski oraz południowoazjatycki jako główny kierunek ekspansji. W przyszłości planują rozwój na pozostałe rynki. Tak jak wspomniałem wcześniej, twórcy projektu są zainteresowani w głównej mierze podmiotami z branży nieruchomości oraz branży rolniczej inne podmioty z innych gałęzi również mogą starać się o miejsce na ich platformie, pierwszeństwo będą miały jednak podmioty z dwóch preferowanych branż.

W celu implementacji i doskonalenia platformy, Smartlands obecnie współpracuje z następującymi partnerami:

Skyglyph – platforma do wynajmowania profesjonalnych dronów wraz z operatorami (ABT),

TvinsLaw – Kancelaria prawna (escrow),

Resolution – finanse i prawo (escrow, umowy, regulacje prawne),

Thistle – prawo (regulacje prawno-finansowe),

Colliers – doradca na rynku nieruchomości współpracują z Smartlands w celu sprawdzenia potencjału ABT na rynku nieruchomości,

Civic – zabezpieczenie prywatności w sieci.

Dodatkowymi funkcjonalnościami platformy w przyszłości mają być:
  • Zdecentralizowana baza danych wykonanych audytów do wglądu dla inwestorów
  • Bramka FIAT czyli zakupy za pomocą standardowych walut fiducjarnych.
  • Szczegółowe statystyki dotyczące wydanych tokenów ABT
  • W pełni funkcjonalny eksplorator sieci Stellar (Stellar Explorer)
Zalety projektu:

+ Zaletą platformy będzie jej przejrzystość oraz bezpieczeństwo. ABT będą podparte pewną realną wartością dzięki czemu mogą się nadawać jako stabilna przystań dla kryptoinwestorów w czasie dużych wahań kursu i niepewności. Kurs samego SLT powinien dzięki temu uniezależnić się od kursu XLM czy BTC. Czy sprawdzi się jako bezpieczna przystań to w przyszłości rynek zweryfikuje.

+ Do tej pory brak tak komplementarnej usługi na rynku kryptowalut, mamy szereg serwisów które ułatwiają stworzenie ICO i pozyskanie funduszy w ten sposób ale nie ma żadnej platformy która sprawdzałaby i audytowała przedsięwzięcia powstające na blockchainie. Zebranie usług audytu i zabezpieczenie tego na platformie jest nową jakością startupów ICO jest to zaletą projektu.

+ Aktywny wpływ społeczności na rozwój platformy poprzez system głosowania.

+ Realne wykorzystanie technologii blockchain do celu w jakim się obecnie ta technologia najlepiej nadaje czyli spekulacja rynkowa z wykorzystaniem niepodważalnych tokenów oraz przechowalnik wartości.

Wady projektu:

Projekt może się okazać zbyt innowatorski dla branży rolniczej jeśli chodzi o inne branże to nie ma zastrzeżeń ale branża rolnicza może być zwyczajnie nieprzygotowana na takie rozwiązania

Duże ryzyko związane ze “wschodnim” rodowodem teamu. Oczywiście Wschodnia Europa dała nam w historii wiele ciekawych wynalazków i wielu wybitnych ludzi (w tym matematyków i kryptografów). Jednakże jeśli chodzi o ICO oraz blockchain to nasi sąsiedzi zza wschodnich granic kojarzą się z oszustwem.

 

 

4.8/5 - (5 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters