Śledź nas na lub dołącz do naszego

Technologia blockchain oraz sztuczna inteligencja mogą okazać się kluczowe dla rozwoju wielu dziedzin. Zdaniem ekspertów Accenture Research, mogą one znacząco usprawnić łańcuchy dostaw. Niewykluczone też, że okażą się pomocne w procesie zarządzania energią oraz działaniu czujników internetu rzeczy. Prognozuje się również, że AI na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat przyczyni się do wzrostu tempa krajowych gospodarek.

Potencjał blockchain i AI

Autorzy raportu „Powered by blockchain: realizing AI’s full potential” przekonują, że w ciągu 15 lat, sztuczna inteligencja może przyczynić się do wzrostu tempa krajowych gospodarek nawet dwukrotnie.

Dodatkowo wykorzystanie technologii blockchain spowoduje, że AI będzie w stanie przetwarzać dane pochodzące z różnych organizacji, które ze sobą kooperują. Za dobry przykład posłużyć może tu rozwój łańcuchów wartości.

Jak wynika z najnowszych danych, aż 7% światowej wartości handlu generują koszty przygotowania i przesyłania dokumentacji. Ich redukcję umożliwić ma bazująca na technologii blockchain tożsamość cyfrowa, zarówno samych uczestników wymiany, jak i produktów oraz miejsc w łańcuchach dostaw. Pozwala to na sprawdzenie pochodzenia danych towarów, a także na śledzenie całego cyklu ich dystrybucji.

Cyfrowe reprezentacje rzeczywistych zasobów są w stanie zapewnić, że określone dane zostaną przekazane do odpowiednich podmiotów, eliminując przy tym konieczność przechowywania ich w archiwach przedsiębiorstw. Jeżeli cały proces zostanie dodatkowo wsparty przez sztuczną inteligencję, wówczas przebiegałby on jeszcze sprawniej.

Szerokie zastosowanie innowacyjnych technologii

Zarówno blockchain, jak i sztuczna inteligencja, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w wielu branżach. Jedną z nich jest sektor energetyczny, na gruncie którego technologie te zwiększyć mogą transparentność transakcji oraz usprawnić proces ich zawierania, jak i zapewnić skuteczne nadzorowanie zużycia prądu, uwzględniając przy tym cały szereg czynników. Blockchain i sztuczną inteligencję wykorzystać można również w kontekście internetu rzeczy.

Weryfikując dane z czujników, AI będzie bowiem w stanie wychwycić zapotrzebowanie na określony surowiec, a następnie podjąć decyzję odnośnie jego zamówienia. W tym celu wykorzystane zostaną natomiast inteligentne kontrakty na blockchainie. Wiele mówi się ostatnimi czasy, że technologia ta zwiększa poziom zaufania do danych, jako że strony kontraktu mają zapewnioną możliwość śledzenia pełnej historii wprowadzanych informacji. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko manipulacji danymi, gdyż wszelkie takie próby są dobrze widoczne, a ochrona i kontrola informacji mogą zostać wprowadzone na poziomie pojedynczego elementu.

Blockchain i AI a przemysł

Jak już wspominano, eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych lat AI znacząco przyczyni się do przyśpieszenia wzrostu gospodarczego. Praca nabierze zupełnie nowego charakteru, a to za sprawą innowacyjnego zastosowania maszyn. Specjaliści z firmy analitycznej MarketsandMarkets wskazują, że wartość rynku sztucznej inteligencji w przemyśle, osiągnęła w ubiegłym roku 1,1 miliarda dolarów, a zgodnie z szacunkami, w 2026 roku osiągnie 16,7 mld dolarów. Z technologii blockchain korzystają obecnie tacy giganci jak Tauron, BMW oraz Mercedes.

5/5 - (6 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters