Śledź nas na lub dołącz do naszego

Bitcoin, litecoin, a może ether czyli podatek od kryptowalut w 2019

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany w systemie podatkowym, które w większości mają wejść w życie już z początkiem 2019 roku. Nowe przepisy obejmować będą również dochody pochodące z obrotu kryptowalutami.

Jaki podatek od kryptowalut w 2019?

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów czytamy, że w rocznym rozliczeniu PIT należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut. Mogą one być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu praw majątkowych albo pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatek od kryptowalut w 2019 roku obowiązana jest więc zapłacić każda osoba, która je sprzedaje lub wymienia na jakąś inną walutę.

Ministerstwo Finansów przygotowuje nowelizację przepisów, która ma dotyczyć podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych i nowej Ordynacji podatkowej. Znajdą się tu też przepisy dotyczące zasad płacenia podatku od kryptowalut w 2019 roku. Eksperci mają nadzieję, że nowe przepisy będą bardziej uporządkowane.

Proponowane zmiany zakładają, że podatek od kryptowalut w 2019 należy zapłacić w sytuacjach, gdy obrót walutami wirtualnymi, tzw. kryptowalutami generuje przychód m.in. w przypadku sprzedaży kryptowaluty czyli wymiany jej na tradycyjną walutę, np. złotówki, dolary, euro, jak również zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, towar lub usługę. Przychody te będą uznawane za przychody z kapitałów pieniężnych lub zysków kapitałowych i nie mają być łączone z innymi przychodami tego typu. Nie będą mogły również być odliczane od innych dochodów straty poniesione w obrocie kryptowalutami.

Koszty poniesione na zakup i sprzedaż kryptowalut będą rozliczane w roku ich poniesienia i to niezależnie od tego, czy w danym roku podatnik uzyska też przychód ze sprzedaży kryptowalut.

Zakłada się, że podatek od kryptowalut w 2019 roku zapłacą osoby, które wydobywają kryptowaluty na zlecenie lub w ramach umowy o pracę. Jeśli kopanie kryptowalut odbywa się na własny rachunek podatku płacić nie trzeba. Przychód ma jednak powstać w chwili, gdy kryptowaluty sprzedajemy i gdy płacimy kryptowalutą za towar lub usługę, a te czynności są już opodatkowane.

Podatek od kryptowalut w 2019 ma mieć jedną 19% stawkę.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a osiągające dochody z transakcji w walutach wirtualnych w ramach tej działalności nie będą mogły ich łączyć z innymi dochodami uzyskanymi z prowadzenia tej działalności.

Nowe regulacje prawne zakładają też brak konieczności wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Aby rozliczyć podatek od kryptowalut w 2019 roku będzie trzeba wypełnić PIT-36 i w odpowiednim terminie, czyli do 30 kwietnia 2019 roku złożyć go w Urzędzie Skarbowym. Podatek od kryptowalut w 2019 wylicza się na zasadach ogólnych.

5/5 - (3 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters