Śledź nas na lub dołącz do naszego

Wyścig o pozycję numer 1 trwa

Wielu graczy w świecie blockchain walczy o to by zbudować solidną platformą do smart-kontkratów (Algorand, Polkadot, Cardano czy Tron), która zaadresuje problemy, które ma obecnie Ethereum, mianowicie niska przepustowość sieci i wysokie koszty transakcji na sieci. Nie tylko wyzwaniem pozostaje jak zrobić to dobrze, ale również jak przy tym wszystkim zachować decentralizację. Zresztą zaadresowanie tych wyzwań i tak nie jest wystarczające by pokonać Ethereum. Ciągle trzeba zbudować swoją pozycję, rozpoznawalność, markę i zaufanie, na tyle szeroko, by przyciągnąć do siebie biznesy i projekty, które zdecydują się budować na takiej platformie.

Samo Ethereum – mimo, że jest najbardziej rozpoznawalną platformą do dApps ma problem z przyciągnięciem i utrzymaniem jakościowych projektów i aktywnych użytkowników do swojego ekosystemu.

Ciekawe podejście do budowania technologii w tym zakresie ma Algorand, platforma która nie tylko zachowuje ducha decentralizacji, ale dodatkowo ma dobrze przemyślane środowisko programistyczne, umożliwiające tworzenie wydajnych aplikacji, które korzystać mogą z szerszego dorobku i ekosystemu Algorand, dzięki architekturze co-chains, oraz już niedługo również dzięki mostom, które zapewnią interoperacyjność z innymi sieciami. Mówię o tym w moich poprzednich artykułach, między innymi:

Największym wyzwaniem jednak dla wszystkich tych platform jest zdobycie realnych użytkowników, spoza świata kryptowalut, którzy zechcieli by korzystać z unikalnego dorobku i funkcjonalności tych rozwiązań, dodając tym platformą użyteczności, bezpieczeństwa oraz potwierdzając niniejszym ich pozycję.

Takim rozwiązaniem niosącym użyteczność i użytkowników dla Algorand może być platforma Props.

Props i Algorand

w połowie maja 2020r Props otrzymał od Algorand grant aby zbudować swoje rozwiązanie właśnie na platformie Algorand.

Props to środowisko dla wielu aplikacji (media społecznościowe, gry, platformy komunikacyjne), które połączone w swoistego rodzaju ekosystem dostarczony przez Props, mogą wynagradzać swoich użytkowników za zaangażowanie w swoich aplikacjach (interakcja, komentarze, uzupełnianie danych, aktywny udział w wydarzeniach) i przekazywać takim użytkownikom za ich zaangażowanie Props Token. Props Token to swoistego rodzaju token lojalnościowy, który ma swoją wartość nie tylko w zasięgu danej aplikacji, ale w zasięgu całego ekosystemu aplikacji, przyłączonych się do sieci Props (w ten sposób czyniąc ten token jeszcze bardziej użytecznym).

Za chwilkę trochę bardziej rozwinę wątek jak to działa, ale najpierw zastanówmy się dlaczego Props wybrał taką sieć jak Algorand, oraz dlaczego Algorand przeznaczyło Grant akurat dla takiej aplikacji jak Props? Czyli skąd tu obopólna korzyść.

Początkowym wyborem dla rozwoju Props była sieć Ethereum, jednak rosnąca w wykładniczym tempie ilość użytkowników tego ekosystemu sprawiła, że  przepustowość, koszty i skalowalność, którą oferuje Ethereum okazały się nie wystarczające. W rezultacie Props (a konretnie YouNow, firma która stoi za platformą Props) musiała szukać alternatywy. Aby wesprzeć rosnącą aktywność, PropsChain przenosi się do sieci Algorand.

Sieć publiczna Algorand zwiększy szybkość i niezawodność Props, jednocześnie zwiększając liczbę możliwych transakcji i zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa. Algorand łączy cechy sieci prywatnej oraz publicznej, przyciągając tym zainteresowanie takich graczy jak Props, jednocześnie pomagając im zaadresować konkretne wyzwania, które w tym przypadku Props spotkało na sieci Ethereum. Algorand ma szansę stać się najczęściej używanym publicznym blockchainem, być może właśnie dzięki Props i podobnym rozwiązaniom.

Props już na tą chwilę ma ponad 5 milionów użytkowników na swojej sieci, którzy otrzymują za swoje działania Props Token, i generuje nawet 700tyś transakcji dziennie, właśnie w oparciu o blockchain, który służy jako szyna komunikacyjna dla przesyłania i przechowywania w sposób transparenty Tokena Props.

Być może Props okaże się jedną z pierwszych i kluczowych aplikacji, która napędzi adopcję platformy Algorand w tempie wykładniczym?

Zwykle potrzebny jest jeden, bardzo mocny przypadek użycia, który przyciągnie dostateczną ilość użytkowników do sieci, tworząc swoistego rodzaju network effect. Dzięki temu, że dana sieć już ma jakąś bazę użytkowników, nowi użytkownicy chętniej się do takiej sieci przyłączają. Tworzy się swoistego rodzaju efekt kuli śnieżnej, która w pewnym momencie nabiera takich rozmiarów i tempa, że efekt działania tej kuli staje się widoczny i atrakcyjny dla szerszego grona użytkowników , a pozycja lidera w danym obszarze dzięki temu niezaprzeczalna i wyraźna. Taki efekt obserwować mogliśmy w przypadku wielu platform social media, że przytoczę choćby przykład FB, który w 2005 i w 2006r był jeszcze nie zauważalnym zjawiskiem, by kilka lat później stać się niezaprzeczalnym liderem w swoich obszarze.

Podobną ścieżkę może przejść YouNow, który juz dziś ma kilkadziesiąt milionów użytkowników, a Props token być może uczyni ten ekosystem jeszcze bardziej atrakcyjnym i przyciągnie bazę nowych aplikacji, nowych użytkowników, zwiększając tym samym atrakcyjność ekosystemu Props dla jeszcze szerszego grona. Sukces Props będzie za pewne również sukcesem dla Algorand, gdyż transakcje Props zapisywane są w czasie rzeczywistym na blockchainie Algorand, podnosząc użyteczność sieci Algorand.

Ethereum daje możliwość zapisywania 10 transakcji na sekundę. W ciągu doby mam 86,400 sekund, więc przy swojej obecnej architekturze Props “zapchał” by sieć Ethereum już w tym momencie, gdyż już w tym momencie Props generuje 700tyŚ transakcji na swojej sieci, dziennie.

Sieć Algorand ma możliwość przetworzyć 1000 transakcji na sekundę (czyli 100 x więcej niż Ethereum) więc Props bez problemu odnajdzie dostateczną przepustowość na blockchainie Algorand. Dodatkowo transakcje na Algorand kosztują 0.001 Algo (fragment centa) a transakcje na Ethereum potrafią kosztować konkretne dolary i cena tych transakcji jest nieprzewidywalna (zależna od poziomu wykorzystania sieci) – więc dla poważniejszych biznesowych zastosowań dla Ethereum może być jeszcze za wcześniej, podczas gdy Algorand jest tu ciekawą alternatywą.

Transakcje na sieci Props + Algorand możemy już oglądać dla takich aplikacji jak YouNow, CamFrog, PalTalkczy Listia.

Jak działa PropsChain

Bez wchodzenia w zbędne detale, Props zbudował coś co się nazywa Props Reward Engin.

Props Reward Engine automatycznie przyznaje tokeny aplikacjom na podstawie ich aktywności w gospodarce Props, zgodnie z przejrzystym i publicznym zapisem w PropsChain, weryfikowanym przez niezależnych walidatorów. Props wykorzystuje w tym zakresie blockchain Algorand. Aplikacje, które zdecydują się dołączyć do ekosystemu Props (jak YouNow, Listia, PalTalk itd..) mają zachętę, by jak najbardziej rozszerzać użyteczność i funkcjonalność w ramach Props, gdyż to wpłynie na ilość nagród, którą przydzieli im protokół Props.

Aplikacje dołączając się do ekosystemu Props, definiują typ aktywności użytkownika (interakcja, uzupełnienie profilu, zostawienie komentarza itd.) za który chcą nagradzać swoich użytkowników w postaci Props Token, które to tokeny, dana aplikacja otrzymała dzięki protokołowi Props Reward Engine. Czyli mamy tu dowolność programistyczną, co twórca danej aplikacji uzna za wartościowe w ramach swojej platformy (oprogramowując za taką akcję wynagrodzenia w postaci Props token), zachęcając użytkownika do zwiększonej aktywności.

Użytkownik zarabia Props Tokeny za interakcję z daną aplikacją. Użytkownicy gromadzą tokeny i dzięki tym tokenom mogą korzystać z dodatkowych funkcjonalności we wszystkich aplikacjach (nie tylko w tej w której zarobili token) uczestniczących w ekosystemie Props. Za jakiś czas bedą również mogli wypłacić Props token poza ekosystem Props i przekonwertować go na inny token lub może nawet Fiat.

 

Regulacje i otocznie

Jeszcze w lipcu 2019r, SEC (Securities and Exchange Commission) dało w Stanach Zjednoczonych zielone światło (Reg A+) by Token Props mógł zostać dystrybuowany do użytkowników końcowych ekosystemu Props, potwierdzając, iż Props token jest tokenem użytkowym i nie nosi znamion papieru wartościowego.

W ekosystemie Algorand widzimy przywiązanie dużej wagi do działania zgodnie ze światłem regulatorów. Algorand to platforma, która swoje przypadki użycia widzi w takich obszarach jak:

 • CBDC – waluty cyfrowe banków centralnych (Wyspy Marshalla)
 • DeFi – rozwiązania do zdecentralizowanych finansów (Blend)
 • InsurTech – systemy do ubezpieczeń (Attestive)
 • Gaming – przeniesienie aspektów gier do blockchain (BGA)
 • Tokenizacja nieruchomości, nadawanie płynności (AssetBlock)
 • Czy choćby platformy do fundraisingu (Republic)

Cześć spośród tych aplikacji prędzej czy później zetknie się z pytaniami od regulatorów w poszczególnych krajach. Wczesne myślenie o konstrukcji rozwiązania pod kątem regulacji, może się okazać kluczowe do wytrwania na tym rynku w dłużej perspektywie czasu.

Fundusze inwestycyjne takie jak Union Square Ventures, starannie wybierają pod tym kątem przedsięwzięcia które wspierają swoim kapitałem. USV zainwestowało zarówno w Props jak i Algorand, będąc swoistego rodzaju pomostem przy łączeniu tych ekosystemów.

Z innych inwestorów wartych wspomnienia jest VenRock (Venture Rockefeller), czyli fundusz rodzinny Rockefeller, który również wcześniej wspierał narodziny takich gigantów Apple czy Intel. Czy i tym razem dobrze typuje zwycięskiego konia?

Tego rodzaju inwestorzy być może pomogą takim platformą zakwitnąć. Doszukuję się tutaj pomocy nie tylko kapitałem, ale również łączeniem wielu rozwiązań w ramach swoich inwestycyjnych ekosystemów, w jedną większą całość. 

6 x Apps i co dalej?

Na tą chwilę Props ma 6 aplikacji o łącznej bazie kiludziesięciu milionów użytkowników, które zdecydowały się dołączyć do PropsChain:

 • YouNow, czyli platforma do livestreamingu,
 • Camfrog, platforma do wideo-rozmów,
 • DatingCom, platforma do łączenia ludzi,
 • XSplit, platforma do streamingu video,
 • Listia, swoistego rodzaju system aukcyjny, do sprzedaży rzeczy używanych,
 • PatTalk, komunikator i prosty system do rozmów video.

Każda z tych platform ma swój produkt, który już działa, swoich użytkowników, którzy już korzystają z danej aplikacji i mają w ramach tej aplikacji interakcję z innymi użytkownikami, oraz jakiś dorobek jeśli chodzi i rozpoznawalność i udział w rynku.

Przypadki użycia, które przestudiował i analizował Props (produkt YouNow), pokazują, że dzięki przyłączeniu aplikacji do ich ekosystemu i wykorzystaniu tokena Props, zwiększyło to zarówno zaangażowanie użytkowników w ramach danych aplikacji (większa oglądalność na YouNow) jak również zwiększyło przychody, platformy (in-app purachases).

Czas pokaże jak to się będzie dalej rozwijało, natomiast na pewno tego typu przypadki użycia mają obiecującą perspektywę. Przyzwyczailiśmy się do otrzymaniu różnego rodzaju punktów i kuponów lojalnościowych – więc czemu nie rozszerzyć działania takich “kuponów” zapewniając im interoperacyjność w szerszym środowisku, dzięki takim platformom jak Algorand + Props?

Podsumowanie

Algorand to obiecująca platforma, która ma plan by do końca 2020 roku przyciągnąć do swojego ekosystemu 10 milionów użytkowników, którzy wykazywali by aktywność on-chain (czyli aktywność na łańcuchu publicznym Algorand)

Algorand chciałby również do końca roku osiągnąć 1 milion transakcji, które odbywały by się na publicznym łańcuchu Algorand każdego dnia.

Obie te liczby to bardzo odważny cel. Odważny, gdyż w chwili obecnej w zasadzie żadna platforma blockchain nie może się pochwalić tego rodzaju osiągnięciami, mimo iż technologia kryptowalut rozwija się już (dopiero?) 11 lat.

Czy Algorand, który jest na rynku ze swoją siecią mainnet od czerwca 2019r zdoła być pierwszą platformą, która zyska tak szeroką adopcję (miliony użytkowników, miliony transakcji)? Tego nie niem, natomiast na pewno Props wydaje się być obiecującym przypadkiem użycia, który może faktycznie być wymarzonym “Killer App” dla świata kryptowalut.

Dlaczego?

 • Dobrze ugruntowany produkt z realną trakcją użycia,
 • Mądre podejście do łączenia wielu aplikacji w szerszy ekosystem,
 • Rozsądne podejście do regulacji i konstrukcji tokena Props,
 • Perspektywiczny wybór platformy (Algorand) która zapewnia skalowalność,
 • nie pomijalny aspekt = czyli sprytny i nieinwazyjny sposób dotarcia do nowych użytkowników, oferując im benefity które daje blockchain i kryptowaluty (Sprytny = nie zarzucając tych użytkowników masą niepotrzebnych haseł, narzędzi i tajników, które dziś są tak bardzo przytłaczającą i dominującą narracją tej branży)

Blockchain i Tokeny dotrą do setek milionów użytkowników tylko wtedy gdy zrobią coś 10x lepiej niż tradycyjne technologie, czyli niewątpliwie potrzebne jest mądre ich wykorzystanie oraz “odcięcie” użytkownika końcowego od wyrafinowanych tajników tych platform = czytaj = obniżenie progu wejścia + innowatorstwo. 

Tematykę tego artykułu szerzej omawiam w moim materiale video na kanale Dzienna Dawka Dyskomfortu.

Możesz również rozważyć zerknięcie na mój Twitter.

Andrzej_0xa0

5/5 - (18 votes)

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters