Śledź nas na lub dołącz do naszego

Pożyczki w kryptowalutach udzielane są w ostatnim czasie coraz częściej. Dlatego opracowywane są różnego typu rozwiązania usprawniające ten proces i czyniące go bezpiecznym. Jednym z nich jest oparte na blockchainie oprogramowanie Compound.

Czym jest Compound?

Compound to oprogramowanie bazujące na sieci blockchain Ethereum przeznaczone dla zdecentralizowanych ekosystemów finansowych. Służy ono do obsługi pożyczek udzielanych w kryptowalutach, zapewniając jednocześnie możliwość ich realizacji z wykluczeniem angażowania pośredników.

Compound pozwala również użytkownikom zarabiać na oprocentowaniu stałym, wyznaczanym przez algorytm w oparciu o kryterium podaży i popytu. Oprogramowanie dedykowane jest określonej grupie kryptowalut, do której należą: Dai (DAI), Ether (ETH), USD Coin (USDC), Ox (ZRX), Tether (USDT), Wrapped BTC (WBTC), Basic Attention Token (BAT), Augur (REP), Sai (SAI).

Mechanizm działania protokołu Compound

Korzystający z oprogramowania Compound pożyczkodawca deponuje swoje środki w kryptowalutach, które stają się następnie dostępne dla osób zainteresowanych pożyczką.

Po realizacji wpłaty protokół przydziela użytkownikowi udzielającemu pożyczki nową kryptowalutę reprezentującą depozyt – cToken. Takim tokenem można dowolnie obracać, jednak wymienić można go wyłącznie na krytpowalutę zablokowaną w protokole. Dodatkowo za wykonywanie w obrębie platformy działania, pożyczkodawcy zostają nagradzani przez system własnym natywnym tokenem COMP. Odsetki o pożyczonej kwoty naliczane są w tej samej kryptowalucie, która została zdeponowana.

Kwestie do dopracowania

Oprogramowanie Compound zapewnia korzyści zarówno pożyczkodawcom, jak i pożyczkobiorcom, określając jednocześnie limity pożyczek. System cieszy się obecnie dużą popularnością – w protokole Compound zostało już zablokowanych ponad 500 milionów aktywów.

Trzeba jednak wiedzieć, że program ten, mimo swoich licznych zalet, nie jest jeszcze w pełni niezawodny, czego dowiódł chociażby incydent, który miał miejsce w październiku tego roku. Wskutek błędu protokołu złożonego, użytkownikom rozdane zostało pomyłkowo 90 mln USD w tokenach COMP.

Założyciel Compound Labs, Robert Leshner, wystosował wówczas za pośrednictwem mediów społecznościowych prośbę do użytkowników o zwrot nieprawidłowo wypłaconych środków. Można zatem uznać, że pewne kwestie związane z bezpieczeństwem wymagają jeszcze w przypadku Compound dopracowania.

5/5 - (2 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters