Śledź nas na lub dołącz do naszego

Technologia blockchain coraz bardziej rośnie w siłę, a dowodzi tego chociażby fakt, że zainteresowała się nią taka światowa potęga jak Chiny.

Uwagę członków kryptowalutowej społeczności przykuł w ostatnim czasie film opublikowany na łamach mediów społecznościowych, zatytułowany „China’s digital currency in action w/ the Agricultural Bank of China”, a traktujący o Central Bank Digital Curriencies (CBDCs).

Bardzo dobrze ukazuje on jak daleko zaszedł rozwój cyfrowych walut na przestrzeni ostatnich lat.

Czym są CBDC?

Skrót CBDC odnosi się wyłącznie do tych kryptowalut, które emitowane są przez banki centralne, w związku z czym różnią się one od zdecentralizowanych walut cyfrowych.

Również opierają się na blockchainie, z tym, że są to zasoby scentralizowane.

Zalety takiego rozwiązania są szczególnie dostrzegalne przez urzędników państwowych, którzy zyskują dzięki temu rozwiązaniu znacznie więcej możliwości monitorowania, aniżeli w przypadku tradycyjnego systemu walutowego.

Zgodnie ze stanowiskiem chińskich władz, zapewni to możliwość lepszego śledzenia tego, w jaki sposób obywatele wydają pieniądze oraz pozwoli zrozumieć przesłanki, jakimi się wówczas kierują.

Większa przejrzystość zapewni natomiast wyższą skuteczność w przeciwdziałaniu przestępczości finansowej.

Droga Chin do stania się cyfrową potęgą

Już od dłuższego czasu do społeczności kryptowalutowej docierają doniesienia o ambicjach Chin skierowanych w stronę cyfrowych finansów.

Są one jednym z pierwszych krajów, które zainteresowały się tym obszarem, a Ludowy Bank Chin powołał nawet w 2014 roku specjalną grupę badawczą od spraw kryptowalut. Tym samym państwo to znalazło się w grupie najważniejszych graczy sektora blockchain.

Plan utworzenia przez Chiny CBDC zrodził się już w 2016 roku, co miało służyć interesom kraju. Jednocześnie jednak obywatele, którzy na własną rękę obracali krypotowalutami, musieli liczyć się z konsekwencjami ze strony państwa.

Gdy Facebook ogłosił uruchomienie projektu walutowego Libra, Chiny podjęły kolejne działania. Amerykańska firma kontrolująca cyfrową walutę jawiła się chińskim władzom jako spore zagrożenie. Stąd też zrodził się pomysł utworzenia własnej cyfrowej waluty, której wprowadzenie ogłoszono oficjalnie latem tego roku.

Aktualnie można jednak mówić wyłącznie o programie pilotażowym. Strategia jej pełnego wejścia została rozłożona na etapy, aby móc w miarę wcześnie wyłapać potencjalne problemy. Na chwilę obecną CBDC zostanie wprowadzona jedynie w kilku regionach kraju. Cały proces wdrażania chińskiej cyfrowej waluty przebiega równolegle do licznych badań i innowacyjnych rozwiązań.

5/5 - (19 votes)
Zapraszamy do odwiedzin naszych innych portali Ekskluzywne.net, LuksusoweHotele.pl oraz Golabek.pl

Tokeny.pl to portal kryptowalut prowadzony przez zespół krypto entuzjastów. Głównym obszarem naszego zainteresowania są kryptowaluty, tokeny, tokeny personalne jak również technologia blockchain. Na łamach naszego serwisu będziemy prezetować niezależne recenzje kryptowalut oraz ciekawe artykuły z rynku. Dodatkowo prezentujemy aktualne kursy wszystkich krytowalut. Na stronie znajduje się również wielofunkcyjny kalkulator kryptowalut jak również walut tradycyjnych.

Informacje opublikowane na portalu kryptowalut tokeny.pl nie są rekomendacjami finansowymi oraz nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Opublikowane na łamach portalu informacje nie stanowią oferty. Tokeny.pl nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie decyzje, podjęte pod wpływem danych prezentowanych w Serwisie. Portal nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu ewentualnego wykorzystywania informacji na stronie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Copyright © 2019 Tokeny.pl

My Newsletter

Sign Up For Updates & Newsletters